Samuel Pereira o ocalałym z Auschwitz: Niestety zło potrafi być zaraźliwe. Działał w PPR

Nie wszystkim spodobało się wystąpienie Mariana Turskiego, jednego z ocalałych z KL Auschwitz, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu. Krzysztof Bosak z Konfederacji zarzucał mu "atakowanie rządu", a Samuel Pereira uznał, że w przypadku Turskiego można dopatrzeć się "zaraźliwości zła".

W poniedziałek, w 75. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, głos zabrał Marian Turski, były więzień obozu. Zwrócił się do młodego pokolenia, by uważnie przyglądało się temu, co dzieje się wokół niego, a przede wszystkim - podkreślał to wielokrotnie - by nie było obojętne.

Czytaj więcej: Turski na obchodach wyzwolenia Auschwitz. "Nie bądźcie obojętni, kiedy władza narusza umowy społeczne"

Auschwitz nie spadł nagle z nieba. Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się (...). Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne, już istniejące, bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, "jakiś Auschwitz" nagle spadnie z nieba

- mówił Turski.

>>> Dlaczego prezydenta Dudy nie było w Jerozolimie?:

Zobacz wideo

Bosak komentuje apel Turskiego: Wykorzystał rocznicę, by zaatakować rząd

Te słowa Mariana Turskiego skrytykował na antenie Polsat News poseł Konfederacji, kandydat tej formacji na prezydenta, Krzysztof Bosak. Polityk ocenił, że tezy Turskiego są nieprawdziwe, jak ta o tym, że "Auschwitz wydarzało się po kawałeczku".

Bosak na tym nie poprzestał, ponieważ stwierdził też:

Głos dostał pan, który zdecydował się wykorzystać tę rocznicę, by zaatakować rząd czy Sejm.

Obecni w studio politycy krytykowali zresztą Bosaka za takie postawienie sprawy. Lech Jaworski z Porozumienia (część Zjednoczonej Prawicy) zapewniał, że wystąpienie Turskiego nie było polityczne. - Powinniśmy pochylić głowy z szacunkiem i pogrążyć się w refleksji, wyciągając daleko idące wnioski - zaapelował Jaworski. Andrzej Rozenek z Lewicy nazwał wypowiedzi Bosaka po prostu nieprzyzwoitymi.

Pereira atakuje Turskiego. "Doświadczył cierpienia, później działał w PPR"

Komentarz Krzysztofa Bosaka nie był jedynym na temat słów Turskiego, który był szeroko komentowany. Już po wystąpieniu ocalałego z obozu głos zabrał Samuel Pereira, szef portalu tvp.info, który zatweetował:

Niestety zło potrafi być zaraźliwe. Przypadki, gdy więzień Auschwitz, który sam doświadczył cierpienia i zbrodni nazizmu - później działał w PPR (Polskiej Partii Robotniczej - red.), pracował w wydziale propagandy PZPR i w komunistycznej "Polityce". Takie też są karty naszej trudnej historii...

Na Pereirę spadła krytyka dziennikarzy i komentatorów, że w taki dzień pozwolił sobie na personalne wycieczki wobec Turskiego.

Więcej o:
Komentarze (525)
Komentarze po wystąpieniu Mariana Turskiego. Bosak zarzuca mu atakowanie rządu, Pereira pisze o "zaraźliwości zła"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 197 razy 189

  Przecież cały ten bosak i pereira,

  to pospolite szumowiny faszystowskie !

 • thobold

  Oceniono 146 razy 136

  Nasz nowy Auschwitz stawia już pierwsze kroki. Fakt, dopiero pierwsze z setek, ale jednak.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 130 razy 124

  Ogladalem to przemowienie .Jedynym , ktory NIE aplauzowal , byl prezydent , budyniem tez zwany . Jak zwykle glupio wypadl . Oswiecim to nie jakas tam Kozia Wolka , w ktorej " prezydent " , przy wybranej publicznosci ( klakierzy ) w Mussoliniego bawic sie moze .

 • jurek4491

  Oceniono 123 razy 117

  Po wypowiedzi Mariana Turskiego w PiS-e się ZAGOTOWAŁO , zrozumieli do kogo były kierowane jego słowa .

 • krynolinka

  Oceniono 112 razy 110

  Płaci Pereirze niezłą forsę PiS, to i się szmaci. Jak wiadomo. Ścierka musi być brudna.

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 74

  Nieznajomość historii się również kłania. Nazizm i faszyzm nie narodził się z dnia na dzień. Właśnie drobnymi kroczkami, dzień po dniu szykowano zagładę narodów nie pasujących do hitlerowskiego wyobrażenia świata.

 • apolis

  Oceniono 68 razy 66

  Dożyliśmy czasów, w których piętnowanie szowinizmu
  i ostrzeganie przed odradzającym się faszyzmem staje się atakiem na polski rząd...
  Zaiste, dobra zmian, kurza ich mać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX