Sędziowie z Poznania apelują do Dudy o "zaniechanie mowy nienawiści i oczerniania sędziów"

"Wzywamy przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, a zwłaszcza prezydenta RP, do zaniechania mowy nienawiści i oczerniania polskich sędziów" - piszą sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu w przyjętej w poniedziałek uchwale. Napisali też o "bezprawnych działaniach zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wobec sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosława Ochockiego".

W opublikowanej na stronie sądu uchwale sędziowie piszą, że "od kilku lat przedstawiciele obozu władzy, wykorzystując do tego celu między innymi media publiczne, podejmują starania zmierzające do przedstawienia polskich sędziów w jak najgorszym świetle. Chcą w ten sposób uzyskać akceptację społeczną dla podporządkowania władzy sądowniczej pozostałym organom władzy państwowej i ograniczenia niezawisłości sędziowskiej" - podkreślają.

Według sędziów z Poznania, z uwagi na to, że dotychczasowe działania nie doprowadziły do sprzeniewierzenia się przez sędziów zasadom niezawisłości, 12 grudnia 2019 roku do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o tzw. "ustawę kagańcową".

"Pomimo tego, że projekt znosi samorządność sędziowską i ogranicza niezawisłość sędziów, a ponadto jest krytykowany przez zdecydowaną większość środowiska prawniczego, liczne organizacje społeczne, a także instytucje międzynarodowe, cieszy się poparciem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali sędziowie.

Sędziowie krytycznie o wypowiedzi Dudy

Sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu odnieśli się również do przemówienia Andrzeja Dudy w Katowicach, podczas którego prezydent porównał reformę sądownictwa do walki z ustrojem komunistycznym.

Sędziowie napisali, że "Andrzej Duda w swoich wystąpieniach 17 i 18 stycznia tego roku użył bardzo mocnych i dyskredytujących wszystkich sędziów słów, w tym takich, że sądy są przeszkodą prawidłowego rozwoju Polski i że sędziowie są nieodpowiedzialni i 'powinni być eliminowani', gdyż inaczej 'Polska nigdy nie będzie normalnym państwem'".

"Trudno wobec takich słów przejść obojętnie, zwłaszcza że są wypowiadane przez najważniejszą osobę w państwie, która ma obowiązek stania na straży praworządności" - ocenili.

>>> Andrzej Duda w Zwoleniu: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć:

Sędziowie z Poznania w obronie sędziego Ochockiego

W uchwale sędziowie odnieśli się także do postępowania przeciwko sędziemu Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosławowi Ochockiemu, który napisał na Twitterze: "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce!".

Sędziowie napisali, że zgodnie z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, każdy obywatel, w tym także sędzia, ma prawo do krytycznej opinii. "Dlatego wszczynanie postępowania przez zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych (...) jest całkowicie niezasadne, ponieważ wpis sędziego nie nosi znamion przestępstwa znieważenia Głowy Państwa".

Sędziowie dodali, że "zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy Prawo o ustroju sędziów powszechnych, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania postępowań dyscyplinarnych lub podejmowania czynności wyjaśniających wobec sędziego sądu okręgowego, co stwierdził w postanowieniu z dnia 14 stycznia 2020 roku Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie ASD 2/19".

Więcej o:
Komentarze (177)
Sędziowie z Poznania apelują do Dudy o "zaniechanie mowy nienawiści i oczerniania sędziów"
Zaloguj się
 • a100

  Oceniono 66 razy 56

  Andrzej Duda po złamaniu Konstytucji stał się przestępcą, a jako taki nie może sprawować tego urzędu. W Polsce nie ma zatem legalnego prezydenta.

 • zgryz3

  Oceniono 53 razy 43

  Popieram sędziów. Chaotyczna i chuligańska władza, będąca emanacją psychotycznej osobowości szarego posła, wyznaczyła sobie wrogów i wali jak w bęben - identycznie jak to robiła tzw. władza robotnicza w pierwszej połowie PRL, wyznaczając na wrogów Polski niezidentyfikowanych "zaplutych karłów reakcji". Władza szarego posła nie buduje Polski, bo nie potrafi, natomiast nieustannie walczy z jakimś cieniem.

 • ivan_basso

  Oceniono 45 razy 37

  Mordę drze bo jest świadomy konsekwencji za łamanie Konstytucji, jedyny ratunek to "swój" sędzia z kasty KC PIS, dlatego gwałci prawo doktor prawa

 • sokrates1969

  Oceniono 40 razy 32

  Widzieliście twarz Adriana gdy pan Turski przemawiał /swoją droga to klasa człowiek/ - jak by miał gula w ustach...brawo dla staruszka

 • wicipinski

  Oceniono 31 razy 29

  Panu Dudzie dziś się dostało od byłego więźnia Auschwitz. Pięknie, subtelni z wielką gracją językową, między wierszami walił w dobrą zmianą. Duda chyba jest na tyle inteligentny, że zrozumiał ten potok aluzji, bo siedział z taką miną, jakby potrzebował zmiany pampersa. Na koniec wszyscy wstali i bili brawo na stojąco, tylko PIS-owscy notable siedzieli z minami, które nie pozostawiały złudzeń. Tak panie i panowie z PIS, KL Auschwitz nie spadł z nieba!

 • stefan-50

  Oceniono 35 razy 29

  Do kogo i o co apel ? Do marionetki strojącej durnowate miny i od czasu do czasu pokrzykującej bez ładu i składu ? Panowie i panie dajcie sobie z tym spokój. Przyjdzie czas, trafi na salę sadową

 • dejtrejder

  Oceniono 33 razy 29

  Brawo sędziowie!
  Powinniście zbadać czy pis nie nadaje się czasami do delegalizacji. Ta partia przejawia zapędy autorytarne a to jest zdaje się w Polsce nielegalne?

 • elzbietttta

  Oceniono 23 razy 21

  Duda was nie usłyszy, upaja się własnym głosem i nadyma się.

 • anders76

  Oceniono 25 razy 21

  "są wypowiadane przez najważniejszą osobę w państwie"
  Nieprawda, to nie jest najwazniejsza osoba, to jest bardzo mierna osoba, ktorej powierzono jedna z najwazniejszych funkcji w panstwie i wyraznie do tej funkcji nie dorosla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX