Andrzej Duda na 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz: "Prawda o Holokauście nie może umrzeć"

"Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby Zagłada nigdy więcej się nie powtórzyła" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, ze fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów, to bezczeszczenie pamięci ofiar.

Prezydent powiedział, że śmierć w obozie poniosło najwięcej ofiar spośród wszystkich niemieckich obozów. Podkreślił, że Auschwitz-Birkenau stał się symbolem Zagłady. "Składamy hołd wszystkim sześciu milionom Żydów, zamordowanych w tym oraz innych obozach, gettach, miejscach kaźni. Na ulicach miast, miasteczek" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że ludobójstwo, popełnione w obozie Auschwitz-Birkenau przez funkcjonariuszy hitlerowskiej III Rzeszy, pochłonęło ponad milion trzysta tysięcy istnień ludzkich. Zaznaczył, że byli wśród nich Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy - ale przede wszystkim Żydzi, których zgładzono tu przeszło milion sto tysięcy.

Mówimy o liczbach, a przecież to konkretni ludzie, ich losy i cierpienia. Mówimy o liczbach, choć zapewne nigdy nie poznamy ich dokładnie. Mówimy o liczbach, bo jesteśmy w fabryce śmierci. Bo liczby uzmysławiają nam przemysłowy charakter popełnionej tutaj zbrodni

- stwierdził.

Andrzej Duda w Auschwitz: Niemcy usiłowali zatrzeć ślady zbrodni

Prezydent zaznaczył, że Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Podkreślił, że nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Andrzej Duda powiedział, że nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób. Prezydent powiedział, że Żydzi z Polski, Węgier, Francji, Holandii, Grecji i innych okupowanych krajów w całej Europie byli przywożeni bydlęcymi wagonami, poddawani selekcji i pozbawiani całego mienia, w ogromnej większości natychmiast zabijani w komorach gazowych oraz spalani w krematoryjnych piecach.

Wszystko to trwało zaledwie godziny, kwadranse, minuty. Fabryka śmierci przez lata pracowała z pełną mocą. Dymiły kominy, przetaczały się transporty. Ludzie szli i szli, tysiącami. Na śmierć

- powiedział.

Prezydent podkreślił, ze Niemcy usiłowali zatrzeć ślady zbrodni: niszczyli budynki i dokumentację ludobójstwa. Zaznaczył, że to się nie udało, bo uratowani zostali świadkowie i zachowane zostało to miejsce - materialny dowód i symbol Holokaustu.

Duda: "Prawda o Holokauście nie może umrzeć"

Andrzej Duda podkreślił, że Polska pierwsza stała się celem agresji nazistowskich Niemiec, jej terytorium znalazło się pod okupacją, a naród został poddany terrorowi, stworzyła największy w Europie konspiracyjny ruch oporu przeciwko III Rzeszy, jej żołnierze walczyli z Niemcami na wszystkich frontach II wojny światowej, od pierwszego do ostatniego dnia, jej sześć milionów obywateli zginęło z rąk hitlerowców, w tym trzy miliony Żydów i podejmuje wszelkie starania o zachowanie terenu obozu Auschwitz-Birkenau.

Prezydent zaznaczył również, że fałszowanie historii II wojny światowej, a także zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa, negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz do jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar Zagłady. "Prawda o Holokauście nie może umrzeć, pamięć o Auschwitz musi trwać, żeby Zagłada nigdy więcej w historii świata się nie powtórzyła" - wezwał Andrzej Duda. Polski prezydent podkreślił, że w imieniu Rzeczypospolitej ponawia zobowiązanie, by "zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy" o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.

Więcej o:
Komentarze (92)
Andrzej Duda na 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz: "Prawda o Holokauście nie może umrzeć"
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 19 razy 15

  Czytalam kiedys o wyroku dla jakiegos neonazi, ktory polegal na przymusowej wizycie w muzeum Auschwitz.

  W Polsce jeden zawodowy polityk bez zyciorysu, bez osiagniec, bez auta i bez kobiety, nazywa czesc swego wlasnego narodu "elementem animalnym", i wysyla swego klauna jako reprezentanta Rzeczpospolitej, by skladal kwiaty w miejscu smierci milionow ofiar partyjnej, ideologicznej nienawisci.

  Duda, nie powinno cie tam byc w ogole, Panno Nikt. Jarek, powinienes tam byc z wyroku sadu, kieszonkowy dyktatorku.

 • kertog123

  Oceniono 21 razy 15

  widzieliście jaką miał minę Maliniak podczas wystąpienia profesora Turskiego ????
  Czerwony jak burak, oczy w ziemie, jakieś resztki sumienia chyba go ruszyły, widac było zakłopotanie. Profesor, bardzo mądrze mówil o szanowaniu mniejszości, o praworządności, o powolnym i stopniowym odczłowieczaniu, o postępującej znieczulicy. Niby mówił o Niemczech i USA ale jakoś tak bardzo pasowało to do Polski że Adrian Pupa nie wiedział co zrobić z oczami.....

 • maciejwscieklica

  Oceniono 17 razy 13

  a się Duda namotał, nagadał, za raczkę damę podtrzymywał i nic to
  bo to Marian Tursski, stary człowiek, powiedział to co powinien
  że tak rodził sie nazizm, tak promowano nacjonaliz i tak wykluczno współobywateli
  kiedyś, tam, jak zaznaczył !

 • barakuda62

  Oceniono 12 razy 12

  Ważniejsze od tego co Adrian wydukał było to co powiedział były więzień, widok gęby tej miernoty i wymuszone oklaski- bezcenne, a najśmieśniejsze że ten staruszek wcale nie mówił o Polsce tylko wspominił co mówił kiedyś innym o nienawiści, deptaniu mniejszości, konstytucji i demokracji- myślałem że ten kaczy podnóżek zaraz z krzesła spadnie😂

 • kondziu70

  Oceniono 13 razy 11

  Moment Endrju...a czy przypadkiem nie za Twojej kadencji naziści regularnie organizują marsze łącznie z marszem 11 listopada?? Pod patronatem?? Wafelki na torcie??... naziści w sejmie?? Kukiz i ferajna plus Konfederacja z Bosakiem i Braunem??? A tam są lepsze jeszcze rodzynki....

 • artur0121

  Oceniono 27 razy 11

  ćwok który pozwala w swoim kraju którego jest niby głową pozwala na marsze faszystów z onr, palenie kukły żyda i bratający się z naziolami pseudo kibolami, pieprzy o pamięci holokaustu?? żenujący zakłamany obłudny gnojek!!!!!!

 • d6d57c608324

  Oceniono 10 razy 10

  Moim zdaniem NIC co mówi prezydent Duda nie ma znaczenia, ponieważ jego wiarygodność jako człowieka jest ZEROWA. Dziś mówi to, jutro powie tamto ...

 • rezun-one

  Oceniono 9 razy 9

  Przykro mi było gdy mówcy pluli Dudzie prosto w twarz, nawet nie mógł udawać że deszcz pada. Niestety sam sobie na to zasłużył.

 • kondziu70

  Oceniono 8 razy 6

  A kto klaskał gdy nazi kibole krzyczeli "Tusk matole twój rząd obalą kibole" bo brunatnym chciał obciąć łapska??? Nie Ty??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX