Zełenski po spotkaniu z Dudą: Europa i świat nie mają prawa milczeć o wydarzeniach z 1939 r.

W Oświęcimiu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy. - Naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych - podkreślał prezydent Wołodymyr Zełenski, nawiązując do II wojny światowej.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Oświęcimiu w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas rozmów delegacji mówiono między innymi o wspólnej historii oraz o aktualnej współpracy i przyszłych stosunkach.

W czasie spotkania z dziennikarzami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zaapelował do świata o odpowiednią postawę wobec ostatnich prób fałszowania historii II wojny światowej. - Naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych - zaznaczył Zełenski.

Dodał, że "dziś Europa i świat nie mają prawa milczeć o tym jak wyglądała prawdziwa historia 1939 roku".

>>> Andrzej Duda nie pojechał do Jerozolimy. Andrzej Rozenek i Jan Kanthak komentują

Zobacz wideo

Wołodymyr Zełenski powiedział też, że Polakom i Ukraińcom udało się obniżyć stopień emocji dotyczący wspólnej przeszłości. Zaznaczył , że Ukraina umożliwiła Polakom przeprowadzenie prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na terenie Lwowa. Wskazał też, że liczy na polską dobrą wolę, między innymi w sprawie ukraińskiego pomnika w Werchracie w powiecie przemyskim.

Andrzej Duda o sytuacji na wschodzie Ukrainy: Dla Polski sprawa jest jednoznaczna

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jego obecność oraz obecność Wołodymyra Zełenskiego w Oświęcimiu jest widomym sprzeciwem wobec okrucieństwa, nienawiści, rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu. - Wszystkiego tego, z czym dzisiejszy świat powinien zdecydowanie walczyć - mówił prezydent Polski.

- Rozmawialiśmy na temat sytuacji na Ukrainie, relacji z Rosją, kwestii oczywistej, jaką jest sytuacja na obszarze okręgów Donieckiego, Ługańskiego i okupowanego Krymu. Mówiłem Panu Prezydentowi, że dla nas, dla Polski sprawa jest jednoznaczna. Żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział Andrzej Duda.

Obaj politycy oraz delegacje z około 50 państw biorą w poniedziałek udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz-Birkenau. Wcześniej prezydent Andrzej Duda spotkał się z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay oraz prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem.

Więcej o: