Zełenski po spotkaniu z Dudą: Europa i świat nie mają prawa milczeć o wydarzeniach z 1939 r.

W Oświęcimiu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy. - Naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych - podkreślał prezydent Wołodymyr Zełenski, nawiązując do II wojny światowej.

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Oświęcimiu w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas rozmów delegacji mówiono między innymi o wspólnej historii oraz o aktualnej współpracy i przyszłych stosunkach.

W czasie spotkania z dziennikarzami prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zaapelował do świata o odpowiednią postawę wobec ostatnich prób fałszowania historii II wojny światowej. - Naród polski pierwszy odczuł na sobie konsekwencje zbrodniczego spisku reżimów totalitarnych - zaznaczył Zełenski.

Dodał, że "dziś Europa i świat nie mają prawa milczeć o tym jak wyglądała prawdziwa historia 1939 roku".

>>> Andrzej Duda nie pojechał do Jerozolimy. Andrzej Rozenek i Jan Kanthak komentują

Zobacz wideo

Wołodymyr Zełenski powiedział też, że Polakom i Ukraińcom udało się obniżyć stopień emocji dotyczący wspólnej przeszłości. Zaznaczył , że Ukraina umożliwiła Polakom przeprowadzenie prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na terenie Lwowa. Wskazał też, że liczy na polską dobrą wolę, między innymi w sprawie ukraińskiego pomnika w Werchracie w powiecie przemyskim.

Andrzej Duda o sytuacji na wschodzie Ukrainy: Dla Polski sprawa jest jednoznaczna

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jego obecność oraz obecność Wołodymyra Zełenskiego w Oświęcimiu jest widomym sprzeciwem wobec okrucieństwa, nienawiści, rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu. - Wszystkiego tego, z czym dzisiejszy świat powinien zdecydowanie walczyć - mówił prezydent Polski.

- Rozmawialiśmy na temat sytuacji na Ukrainie, relacji z Rosją, kwestii oczywistej, jaką jest sytuacja na obszarze okręgów Donieckiego, Ługańskiego i okupowanego Krymu. Mówiłem Panu Prezydentowi, że dla nas, dla Polski sprawa jest jednoznaczna. Żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział Andrzej Duda.

Obaj politycy oraz delegacje z około 50 państw biorą w poniedziałek udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Auschwitz-Birkenau. Wcześniej prezydent Andrzej Duda spotkał się z dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay oraz prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem.

Więcej o:
Komentarze (75)
Zełenski po spotkaniu z Dudą: Europa i świat nie mają prawa milczeć o wydarzeniach z 1939 r.
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 13

  Kwaśniewski z Kuczmą, w ciągu JEDNEJ kadencji, doprowadzili do rewitalizacji Cmentarza Orląt. Dziś Duda, od dwóch lat, NIE POTRAFI załatwić z Zełeńskim a wcześniej z jego poprzednikiem, wyjęcia ze skrzyń dwóch historycznych lwów, które za sprawą ZWYKŁYCH ludzi, wróciły pod główną bramę Cmentarza...

 • danutakaczmarek1

  Oceniono 22 razy 10

  A pogadali o roli w wyzwoleniu Polaków 14 tej Dywizji Grenadierów Waffen SS ?

 • juriyy.c

  Oceniono 11 razy 9

  odezwał się ten który ""POTĘPIA"" nacjonalizm i faszystowskie zapędy w swoim kraju

 • staryman

  Oceniono 14 razy 8

  „(Zełenski) dodał, że "dziś Europa i świat nie mają prawa milczeć o tym jak wyglądała prawdziwa historia 1939 roku"”
  ====================================
  Żeby nie zakłamywać historii, to należałoby też chyba pamiętać o latach późniejszych? Ponieważ Ukraina i – o dziwo – Polska milczą o tym, co się działo na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943 – 45, to może Europa i świat powinny im o tym przypomnieć?

 • O Mackiewicz

  Oceniono 16 razy 8

  A sami podrzegają do nienawiśći do LGBT. Widać historię biorą wybiórczo. Oj zakłamani PiSiory

 • norge

  Oceniono 22 razy 8

  A o wydarzeniach z lat 43-47 Na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej i we wschodniej Lubelszczyźnie, też nie wolno zapominać, bo mam wrażenie, że panowie zapomnieli.

 • nutka7.17

  Oceniono 9 razy 7

  Te dwa klauny, to kpina z uroczystości w Oświęcimiu.

 • kazek100

  Oceniono 13 razy 7

  Brzydzę się Dużą. Ktoś kto mówi o Auschwitz nie ma prawa filtrować z nacjonalizmem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX