Pierwsze efekty uchwały SN. Sąd w Łodzi wstrzymał przyznawanie spraw sędziemu wskazanemu przez KRS

Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia zdecydował na podstawie uchwały Sądu Najwyższego, że jednemu z sędziów, którego rekomendowała nowa KRS, wstrzymane zostało przyznawanie nowych spraw.

Efekty uchwały Sądu Najwyższego w sprawie sędziów, których powołano na mocy rekomendacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa, przenoszą się już do sądów niższych instancji.

Uchwałę wydano 23 stycznia, a już w piątek 24 stycznia pojawiały się pierwsze doniesienia o tym, że w SN odraczano rozprawy, ponieważ w składach sędziowskich znajdowali się sędziowie, których wskazywała KRS (nazywana neo-KRS lub nową KRS, wyłoniona po zmianach w prawie wprowadzonych przez rząd Zjednoczonej Prawicy).

Jak wyliczył portal OKO.press, w piątek w Sądzie Najwyższym odroczono aż 26 spraw, a także trzy w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.

>>> Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi" i "wasi"

Zobacz wideo

Sędzia z rekomendacji nowej KRS z wstrzymanymi sprawami w sądzie

Po weekendzie podobne decyzje podjęto w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia. Jak czytamy na stronie sądu, takie działania są związane z uchwałą Sądu Najwyższego z 23 stycznia. Jak czytamy:

W związku z treścią uchwały SN Prezes Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi w dniu 27 stycznia 2020 r. wstrzymał przydział nowych spraw do referatu sędziego Michała Kluski.

Sędzia Michał Kluska znalazł się na liście przygotowanej przez Patryka Wachowca z FOR, o której pisaliśmy na Gazeta.pl. Zawiera ona wszystkich sędziów powołanych na mocy rekomendacji nowej KRS.

Czytaj więcej: Których sędziów obejmuje uchwała Sądu Najwyższego? Jest pełna lista tych, którzy nie powinni orzekać

Sędzia Kluska - wynika z zestawienia - do łódzkiego Sądu Rejonowego został powołany w lipcu 2019 roku. Można przypuszczać, że w najbliższych dniach analogiczne decyzje będą zapadały w wielu sądach w Polsce.

Prezes sądu w Łodzi uzasadnia sprawę sędziego Kluski

Do decyzji prezesa SR dla Łodzi-Śródmieścia Krzysztofa Kurosza dołączono obszerne uzasadnienie, w którym zastrzeżono, że wstrzymanie przydzielania sędziemu Klusce nowych spraw nie prowadzi do wkraczania w prerogatywy prezydenta.

Nie następuje w ten sposób wkroczenie w wyłączną prerogatywę Prezydenta RP powoływania sędziów na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa (art. 179 Konstytucji RP). Sąd Najwyższy w swej uchwale nie zakwestionował bowiem w żaden sposób wyłączności prerogatywy Prezydenta RP i nie wkroczył w zakres władztwa znajdujący się poza sferą wymiaru sprawiedliwości. Również niniejsze zarządzenie w żaden sposób nie kwestionuje statusu sędziego Michała Kluski, ani nie dotyczy spraw znajdujących się już w referacie sędziego

- czytamy.

Więcej o: