Były szef PKW zarzuca Ziobrze "złe intencje". "Oczekiwanie czystki i zaludnienie sądów swoimi sędziami"

- To jest tylko chęć, oczekiwanie czystki i zaludnienie sądów swoimi sędziami - mówił o zmianach forsowanych w wymiarze sprawiedliwości były szef PKW Wojciech Hermeliński. W TVN24 zarzucił ministrowi sprawiedliwości "złe intencje", natomiast studził trochę nadinterpretowanie efektów ostatniej uchwały Sądu Najwyższego.

Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, a także były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, na antenie TVN24 komentował wydarzenia wokół uchwały Sądu Najwyższego w sprawie sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Według analiz na mocy uchwały SN decyzje sądów, w których składach zasiadają tak wybrani sędziowie, mogą być podważane.

Czytaj więcej: Których sędziów obejmuje uchwała Sądu Najwyższego? Jest pełna lista

Hermeliński o uchwale SN i sędziach w niej ujętych: Nie ma żadnej reguły

Podobną opinię wyraził w "Rozmowie Piaseckiego" Hermeliński, choć zastrzegł, że każdy z takich przypadków będzie "oceniany indywidualnie", a status każdego z sędziów, który zacznie proces po 23 stycznia (tak zdecydował Sąd Najwyższy) "może być zakwestionowany". Jednocześnie dodał:

Nie ma żadnej reguły, że te orzeczenia, które wydadzą ci sędziowie, będą wadliwe czy niewłaściwe.

>>> Sędzia SN: Trzeba zapobiec temu, żebyśmy musieli żyć w kraju, gdzie będą sędziowie "nasi" i "wasi"

Zobacz wideo

Reforma Ziobry? "To tylko chęć, oczekiwanie czystki"

Wojciech Hermeliński ocenił również stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie uchwały SN. Gdy tylko została ona ogłoszona, Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, razem z wiceministrami, nie tylko zarzucał Sądowi Najwyższemu "naruszenie prawa", ale stwierdził też: - Tak zwana uchwała nie powoduje żadnych skutków prawnych.

Zdaniem Hermelińskiego minister sprawiedliwości myli się w swoich ocenach, ponieważ uchwała SN nie tylko ma podstawy prawne, ale też powoduje prawne skutki. Zarzucił też ministrowi sprawiedliwości, że pod otoczką reformy próbuje tak naprawdę wyczyścić sądy z sędziów, którzy mogliby nie działać w myśl resortu.

To, co czyni minister (Ziobro - red.), to jest, niestety, w złych intencjach, to nie doprowadzi do żadnej reformy. To jest tylko chęć, oczekiwanie czystki i zaludnienie sądów swoimi sędziami

- mówił w TVN24 Wojciech Hermeliński.

Więcej o: