Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Ścianą Śmierci [75. rocznica wyzwolenia Auschwitz]

Byli więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz prezydent Polski Andrzej Duda złożyli wieniec przed Ścianą Śmierci. Złożenie kwiatów w miejscu kaźni kilku tysięcy osób ma związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

W poniedziałek 27 stycznia odbywają się obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Organizatorem uroczystości jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dzisiejsze obchody są objęte patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

>>> Kowal: Nasi sojusznicy dali się zwieść dyplomacji rosyjskiej

Zobacz wideo

Wydarzenia związane z 75. rocznicą wyzwolenia Auschwitz rozpoczęły się po godzinie 8. Byli więźniowie obozu wraz z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli wieniec przed Ścianą Śmierci. Materiał wideo przedstawiający tę chwilę opublikowała Kancelaria Prezydenta.

Czym jest Ściana Śmierci?

Ściana Śmierci to konstrukcja ustawiona przy murze dziedzińca między blokiem 10 i blokiem 11 w obozie koncentracyjnym Auschwitz I. Od jesieni 1941 roku do jesieni 1943 roku esesmani zamordowali przed nią kilka tysięcy osób, strzelając ofiarom w potylice z broni małokalibrowej. Od jesieni 1943 roku egzekucje przeprowadzano w obozie Birkenau, a ścianę zdemontowano. Po zakończeniu II wojny światowej (w 1946 roku) byli więźniowie obozu oraz pracownicy Miejsca Pamięci zrekonstruowali ją.

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

W obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz weźmie udział wielu polityków i duchownych. Najważniejszymi gośćmi tego wydarzenia są jednak ocalali. Ze względu na dzisiejsze uroczystości przyjechało ich do Polski około dwustu. Są to osoby m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Kanady.

Obecność w obchodach 75. rocznych wyzwolenia Auschwitz potwierdziły delegacje z całego świata. W byłym obozie koncentracyjnym pojawią się dziś m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas i Vera Jourova, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, premier Węgier Viktor Orban, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Austrii Alexander Van der Bellen oraz prezydent Izraela Reuven Rivlin.

Główne obchody przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau rozpoczną się o godzinie 15:30. Wówczas przemówi prezydent Andrzej Duda, a następnie ocalali z Auschwitz, przedstawiciel „Filarów Pamięci” Ronald S. Lauder oraz dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Więcej o:
Komentarze (50)
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Ścianą Śmierci [75. rocznica wyzwolenia Auschwitz]
Zaloguj się
 • kuma1

  Oceniono 14 razy 8

  Co mnie obchodzi facet, który również składa wieńce grupom zbrojnym , kolaborantom Niemiec Hitlerowskim i stawia ich za przykład do naśladowania.!!!!

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 6

  Złożenie wieńca przed Ścianą Śmierci, w wykonaniu tego osobnika, który wespół ze swoim pracodawcą (JK) i jego przydupasami transformują historie Polski wg własnych upodobań i dostosowują do mitów i legend o sitwie Kaczyńskich, JEST, W MOICH OCZACH ZNIEWAGĄ, OBELGĄ I OBRAZĄ NAJWYŻSZEGO STOPNIA DLA OFIAR ZBRDNI POPEŁNIONYCH W
  AUSCHWITZ, I ICH NAJBLIŻSZYCH.

 • zd46

  Oceniono 12 razy 6

  Oby A.Duda podczas uroczystości zachował się godnie i nie wrzeszcząco na gości, ponieważ goście przyjechali uczcić zgładzone w obozie ofiary, Polskę, ale nie Andrzeja Dudę. Goście znają dotychczasowe kompromitujące oraz mocno kontrowersyjne wypowiedzi tego pana na różne tematy w tym skandalizujące i oskarżające insynuacje na wszystkch polskich a także europejskich sędziów. Oby do swojej „homilii” nie włączył słów o „czarnych owcach i potrzebie ich eliminacji, także przy pomocy górników, hutników” i innych. Słowa wypowiedziane, przez niego, w obozie zagłady, miałyby wyjątkowo złe konotacje.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 5 razy 5

  Własne święta , własna historia , własne prawo i ukiszą się w sosie również własnym.

 • miastomakow

  Oceniono 11 razy 5

  "Mają swoje przywileje, ale mają także twarde obowiązki wobec społeczeństwa i szczególną odpowiedzialność. Jeśli się okazuje, że nie są w stanie temu sprostać, wtedy taka osoba powinna zostać wyeliminowana."
  mały mussolini o sędziach, 20 stycznia 2020 roku
  " Odzyskamy nasze zdrowie tylko poprzez eliminację Żydów"
  Inny Wódz, 22 luty 1942 roku

 • Piotr

  Oceniono 9 razy 5

  Jeśli Duda nie chce więcej takich obozów, to powinien natychmiast zmienić swoją nienawistną retorykę wobec polskich sędziów, zaprzestać ich szkalowania i szczucia przeciwko nim polskiego społeczeństwa. Nie wystarczy ładnie przyklęknąć przed kamerą. Obozy koncentracyjne nie wzięły się z powietrza.

 • metenburg

  Oceniono 4 razy 4

  Oczywiscie nie zaproszono Rosyjskiej strony bo..... taki rozkaz przyszedl z Waszyngtonu do 51 wazeliniarskiego stanu. A bylaby okazja zlagodzic zatargi polityczne. Debilizm debili napedza pro-amerykanska wazelina. Jeszcze troche a Dudus kaze napisac we wszystkich podrecznikach do historii ze to amerykanie wyzwolili Auschwitz. I niech mu tam bedzie, moze tylko on sam w to uwierzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX