Których sędziów obejmuje uchwała Sądu Najwyższego? Jest pełna lista tych, którzy nie powinni orzekać

Według wielu interpretacji prawnych dzięki niedawnej uchwale SN można starać się o podważanie wyroków, jeśli wydał je skład sędziowski, w którym pojawił się sędzia rekomendowany przez nową KRS. W sieci można nawet znaleźć listy tak powołanych sędziów.

Choć od uchwały Sądu Najwyższego w sprawie sędziów powołanych przez tzw. nową Krajową Radę Sądownictwa minęło kilka dni, jej echa cały czas towarzyszą wymiarowi sprawiedliwości, pozostają też obiektem analiz.

Kluczowy fragment uchwały SN dotyczy tego, że wszystkie orzeczenia i wyroki - nawet wydane te przez sędziów rekomendowanych przez nową KRS (powstałą po zmianach i nowelizacjach wprowadzonych przez rząd Zjednoczonej Prawicy) - są ważne do 23 stycznia tego roku.

Kolejne, wydane po 23 stycznia, można podważać, wskazując na to, że zostały wydane przez nieprawidłowo obsadzone składy sędziowskie (czyli zasiadali w nich sędziowie wskazywani przez nową KRS).

>>> Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach:

Zobacz wideo

Uchwała SN ws. sędziów rekomendowanych przez KRS. Lista

Uchwała SN doprowadziła do jednego: w sieci można znaleźć już listy sędziów, których rekomendowała nowa KRS, zostali powołani przez prezydenta i orzekają w sądach w całej Polsce. Patryk Wachowiec, analityk prawny Fundacji Obywatelskiego Rozwoju, opublikował listę 383 sędziów i asesorów, którzy zostali powołani według zmodyfikowanych zasad. Warto przy tym zaznaczyć, że są w niej również sędziowie sądów administracyjnych - ich uchwała SN nie dotyczy.

Pełna lista sędziów powołanych przez nową KRS

List obejmuje także sędziów, którzy dzięki poleceniu z KRS, trafili do sądów i różnych izb Sądu Najwyższego i zawiera wyszczególnienie: jaki numer nosi uchwała KRS ich w sprawie i numer postanowienia prezydenta, a także datę decyzji głowy państwa. Wachowiec umieścił w niej także informacje, w którym sądzie orzekają dani sędziowie.

Uchwała SN a ważność sędziowskich orzeczeń. "Może się okazać, że skład był niewłaściwy"

Lista zapewne się wydłuży: to tylko osoby, które zostały powołane przez prezydenta, tymczasem jest ich jeszcze więcej - czekają tylko na finał swoich spraw. Do czego może posłużyć taka lista? Jeśli jakakolwiek sprawa jest prowadzona przez skład sędziowski, w którym jest sędzia wybrany przez nową KRS, to orzeczenie wydane przez taki skład (pod warunkiem, że zrobił to po 23 stycznia) można podważyć.

Tak w skrócie tłumaczył to na antenie RMF FM były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski:

Jeśli okaże się, że KRS jest właściwie powołany - to nie byłoby problemu. Natomiast jest problem, bo przerwano poprzednią kadencję KRS, a konstytucja na to nie pozwala. Każdy obywatel może mieć sprawę i może się okazać, nawet po latach, że skład sądu był niewłaściwy. I dojdzie do wznowienia postępowania i do zmiany wyroku.

Co ważne dla całej sprawy, z taką wykładnią nie zgadza się rząd Zjednoczonej Prawicy, w szczególności Ministerstwo Sprawiedliwości, podnosząc, że uchwała Sądu Najwyższego nie jest wiążąca i należy poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej o:
Komentarze (279)
Uchwała Sądu Najwyższego ws. sędziów. Lista sędziów, których rekomendowała nowa KRS
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 69 razy 51

  Sąd sobie a Zero sobie , Z jest na prostej ścieżce do pudła i to na długie lata .

 • polakadam

  Oceniono 39 razy 29

  Sąd najwyższy orzekł i sprawa jest przesądzona bez względu na to jak głośno będą kwiczeć pisiory. Jeśli będą podważac wyrok SN to jeszcze bardziej rozwalą system sądownictwa. Bolszewicy zawsze niszczą a zbudować nic nie potrafią. Chcą mieć całą władzę nawet kosztem bezprawia.

 • lechupo

  Oceniono 42 razy 28

  Pis powołuje się że suweren dał mu bezwzględną większość i nie będzie respektował uchwały SN. Ale głos suwereny dał im władzę USTAWODAWCZĄ a nie SĄDOWNICZĄ. Póki co konstytucja przewiduje trójpodział. Nawet tego nie respektują.

 • hamsterx

  Oceniono 31 razy 23

  no to Polakom zostały do zapoznania listy poparcia 15 członków neokrs
  czekam z niecierpliwością

 • feurig59

  Oceniono 32 razy 22

  Z wypowiedzi pisowców i z postłów ich zwolennikow wynika, że u wielu, bardzo wielu z nich podstawowa wiedza o Rzeczypospolitej, jej ustroju, Konstytucji jest ZEROWA.

 • banan125

  Oceniono 17 razy 17

  Wszyscy panowie MS, którzy występowali w TV po ogłoszeniu postanowienia SN i krytykowali je - czyli panowie Ziobro, Wójcik, Kaleta, warchoł - powinni zostać pozbawieni dyplomów i tytułów naukowych ze stosownych Wydziałów Prawa (o ile takowe posiadają)

 • logo2

  Oceniono 20 razy 16

  Zero miał pecha, bo gdyby za poprzedniego sejmu go osądzono i skazano, to posiedziałby krótko, teraz to będzie wiele lat.

 • antypiss

  Oceniono 32 razy 16

  To nam pis zrobił bajzel, a ty suwerenie patrz i przyswajaj bo ta lista jest dla ciebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX