Sędziowie rozwieszali plakaty, dyrektor sądu w Krakowie złożył zawiadomienie. Sprawa trafiła na policję

Dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie Piotr Słaby złożył zawiadomienie na policję ws. plakatów, które w grudniu sędziowie rozwieszali na terenie instytucji - podaje Oko.press. Funkcjonariusze prowadzą obecnie czynności wyjaśniające.

W połowie grudnia sędziowie sądu rejonowego i okręgowego w Krakowie rozwiesili w budynku kilkadziesiąt plakatów, z których treści wynikało, że domagali się m.in. "powołania niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa" i "likwidacji politycznego systemu represji wobec sędziów". Jak podaje Oko.press, plakaty rozwiesiło ok. 60-70 sędziów.

Według informacji portalu, dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie Piotr Słaby polecił ochronie zdjęcie plakatów, a dzień przed Wigilią złożył zawiadomienie na policję w sprawie możliwości popełnienia przez sędziów wykroczenia.

Chodzi o art. 63 a par. 1 kodeksu wykroczeń, który przewiduje karę ograniczenia wolności lub grzywny za "umieszczenie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku albo wystawienie je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem". Dyrektor Piotr Słaby przekazał też funkcjonariuszom 54 zdjęte plakaty. Policja prowadzi w tej sprawie obecnie czynności wyjaśniające.

>>> Girzyński komentuje ostre słowa prezydenta o sędziach

Zobacz wideo

Jak zwraca uwagę Oko.press, sędziów chroni immunitet. Niezależnie od tego, policyjne postępowanie może pomóc władzom sądu w zidentyfikowaniu nazwisk osób zaangażowanych w akcję rozwieszania plakatów. Ich sprawa może trafić wówczas do rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: