Koronawirus. Grupa polskich studentów wróciła z Wuhan. Zostali skierowani na badania do szpitala

Czterech studentów Politechniki Rzeszowskiej wróciło do Polski w nocy z soboty na niedzielę z chińskiego miasta Wuhan. To właśnie w Wuhan po raz pierwszy odnotowano przypadek koronawirusa. W Chinach wciąż pozostaje ośmiu studentów uczelni.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę wróciła do Polski grupa studentów przebywających wcześniej w chińskim mieście Wuhan. Według "Gazety Wyborczej", chodzi o czterech studentów Politechniki Rzeszowskiej. W Chinach nadal pozostaje ośmiu.

"Grupa ta podróżowała przez Pekin i dalej lotem z Dubaju, gdzie była weryfikowana w momencie wchodzenia na pokład, w zakresie stanu zdrowia przez lokalne służby medyczne (..). Powtórna weryfikacja stanu zdrowia, zgodnie z przyjętymi procedurami, odbyła się już na lotnisku F. Chopina w Warszawie" - informuje GIS.

Inspektorat podaje, że studenci "profilaktycznie" zostali skierowani na obserwację do szpitala specjalistycznego.

>>> Komorowski po latach o słynnym "Zmień pracę, weź kredyt"

Zobacz wideo

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem

Chiny potwierdziły na swoim terytorium już prawie 2000 zarażeń nowym typem koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 56. W prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ograniczenia w przemieszczaniu się dotknęły ponad 50 mln osób, które do odwołania nie mogą opuszczać miast objętych kwarantanną.

W Wuhan, które jest ogniskiem zakażeń, trwa budowa dwóch szpitali, mogących pomieścić 2300 pacjentów. Do miasta skierowano transporty ze środkami medycznymi.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, objawy zarażenia koronawirusem to m.in. gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel i duszności.

"Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń" - wskazuje GIS.

Na świecie wirus wykryto dotąd w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie, Nepalu, Malezji, Australii, Francji, a także w Kanadzie. W sobotę wieczorem w Moskwie przyjęto do szpitala ośmiu obywateli Chin z podejrzeniem infekcji wirusem z Wuhan. Oficjalnie zarażenia nie potwierdzono, a ministerstwo zdrowia określiło przypadłość jako ostrą niewydolność oddechową.

Więcej o:
Komentarze (78)
Koronawirus Grupa polskich studentów wróciła z Wuhan
Zaloguj się
 • trollputina

  Oceniono 31 razy 23

  Jak słyszę że GiS informuje że panują nad sytuacją to mam wrażenie że nie panują nad niczym. Żadne polskie służby sanitarne nie są na to gotowe. Nasz kraj nie jest przygotowany na takie coś. Ludzie na SOR nie są wstanie się dostać a co dopiero jakiś koronawirus.

 • Dzbanski Andrzej

  Oceniono 18 razy 10

  Tutaj piszą, że jeszcze nie wiedzą jaką drogą przenosi się on z człowieka na człowieka. W samolocie, zamkniętym pomieszczeniu przy działajacych filtrach powietrza (klima) jeżeli był to już jest na pewno. Co z ludźmi to wiadomo, pojechali do domu, a co z samolotem poleciał w kolejny rejs? W ramach profilaktyki anty panikowej nic się nie mówi, a ludzie i tak wiedzą i powiedzą. No cóż ciśnie mi się na usta jaka zmiana, dobra zmiana.

 • jackanapes

  Oceniono 19 razy 9

  Rozwiązanie problemu jest na wyciągniecie ręki.
  Należy ich wszystkich wsadzić na trzy zdrowaśki do rozgrzanego pieca.

 • coleslaw77

  Oceniono 20 razy 8

  Haha, to jest Polska, a co z ludźmi którzy z nimi lecieli? Przecież jeśli są zarażeni to zarazili cały samolot i Ci ludzie będą choróbsko roznosić po całej Polsce. Trzeba było poddać kwarantannie cały samolot!

 • 100-lec

  Oceniono 15 razy 7

  w ich przypadku powinna nastąpić 3 tygodniowa kwarantanna, ale pewnie dostaną do podpisania jakiś świstek i zostaną wypuszczeni...

 • tralalumpek

  Oceniono 10 razy 4

  No to dodam Wieden do miast z wirusem, wlasnie podali w mediach ze chińska stewardessa 24 stycznia jest w izolatce w wiedeńskim szpitalu

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 10 razy 4

  ŁAŁ nie jest dobrze!!. Handlowa niedziela zakupy należy chyba robić w masce czy jak?!. Na zdjęciu wszyscy w maskach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX