Koronawirus zabił już 25 osób. GIS wydał komunikat dla podróżujących do Chin

Nowy koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Zmarło już 25 osób, a lekarze odnotowali łącznie 830 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia tym wirusem. GIS podpowiada, jak zachowywać się podczas podróży do miasta Wuhan w Chinach, w którym zachorowało najwięcej osób.

Nowy koronawirus (oznaczany jako 2019-nCoV) powoduje objawy przypominające zapalenie płuc. Symptomy, które zaobserwowano u zakażonych osób, obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Wiadomo, że wirus ten może przenosić się z człowieka na człowieka, ale lekarze wciąż potrzebują informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.

>>> Globalna (i zabójcza) pandemia jest coraz bardziej realna

Zobacz wideo

Główny Inspektorat Sanitarny Informuje, że do 23 stycznia 2020 roku odnotowano 830 przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Większość z nich w mieście Wutah w Chinach. Stwierdzono również przypadki zachorowań u osób powracających z Wuhan do innych chińskich prowincji oraz do innych krajów - Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i USA. Na chwilę obecną nie odnotowano przypadków zachorowań w Europie.

Koronawirus w Chinach. O czym powinni pamiętać podróżni, którzy jadą do Wuhan?

Chiny podejmują działania, które mają na celu ograniczenie transmisji nowego koronawirusa. Odwołano wszystkie loty z Wuhan, wstrzymano także cały transport publiczny oraz dalekobieżny w tym mieście. Podobne środki ostrożności wprowadzono także w pobliskim mieście Huanggang. Wjazd do obu tych miast nie jest jednak niemożliwy, dlatego GIS ostrzega podróżnych, którzy wybierają się do Wuhan.

GIS zaleca:

 • unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
 • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
 • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
 • przestrzeganie zasad higieny rąk,
 • przestrzeganie zasad higieny żywności.
Więcej o:
Komentarze (9)
Koronawirus zabił już 17 osób. GIS wydał komunikat dla podróżujących do Chin
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 8 razy 4

  U nas kolanowirus zawzięcie macha kosą ale wciąż nie może zebrać swego żniwa. Potencjalne "żniwo" robi uniki jak Neo w Matrixie i wciąż się uchyla. A to śpi do południa, a to wysyła brata w ofierze zamiast siebie. Do 3 razy sztuka!

 • alex123

  Oceniono 3 razy 3

  DLACZego pozwalaja na loty i podróze, ludzie z wuhan tak sobie wjezdzaja i wyjezdzaja, ze co, ze nie maja goraczki ? wirus rozwija sie przez kilka dni i goraczka jest w ostatnim stadium rozwoju. powinny byc blokasy sanitarne i kary za ominiecie blokad do 3 l wiezienia. to nie sa żarty,

 • aagaj

  Oceniono 2 razy 2

  A grypa tzw. Hiszpana ile, 100lat temu ok,17 mln !
  Grypa ??.

 • tekameka

  Oceniono 2 razy 0

  Francuska minister zdrowia Francji Agnes Buzyn poinformowała, że we Francji pojawiły się trzy potwierdzone przypadki zakażenia wirusem z Wuhan. Jak pisze AFP, to pierwsze osoby w Europie, u których stwierdzono koronawirus.

 • prem7

  Oceniono 2 razy 0

  chinole testuja nową broń biologiczna jedwabnym szlakiem do Europy

 • tkslazek

  Oceniono 6 razy -2

  Koronowirus jest ostatecznym dowodem na katastrofę klimatyczna, bo przed tą katastrofą koronowirusów nie było. Były jedynie wirusy i korony" [Greta Thungerg]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX