Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopnie alarmowe na terenie całej Polski

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, na mocy którego w całej Polsce wprowadzono stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. W województwie małopolskim obowiązuje z kolei stopień alarmowy BRAVO. Dlaczego?

Wprowadzenie stopni alarmowych w całej Polsce ma związek z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau - informuje MSWiA. Decyzja ta ma charakter prewencyjny. Jest to  przede wszystkim sygnał dla służb, które dbają o bezpieczeństwo. Wszystkie wprowadzone stopnie będą obowiązywać do godz. 23.59 w dniu 29 stycznia

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Zobacz wideo

Stopień alarmowy ALFA, ALFA-CRP i BRAVO. Co oznaczają?

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych. Gdy obowiązuje, wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, takie jak nietypowo zachowujące się osoby, plecaki pozostawione bez opieki czy samochody zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Stopień BRAVO, który obowiązuje dziś w Małopolsce, to drugi stopień alarmowy. Wiąże się z nim m.in. wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy ALFA-CRP jest najniższym spośród czterech stopni. Oznacza on, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Więcej o: