Posiedzenie trzech Izb SN. Zajmą się sędziami wyłonionymi przez aktualną KRS

Trzy izby Sądu Najwyższego, w którego skład wchodzi w sumie około 60 sędziów, mają dziś obradować nad decyzjami podejmowanymi przez aktualną KRS. Dokładniej SN ma orzec, czy powołani przez nową KRS sędziowie zostali wybrani prawomocnie.
Zobacz wideo

Jak podaje "Wyborcza" Sąd Najwyższy ma dziś rozpatrzyć pytanie prawne, które przedstawiła Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes SN w zeszłym tygodniu skierowała je do trzech izb: Cywilnej, Karnej i Pracy SN. Pytanie dotyczyło tego, czy powołanie sędziów przez prezydenta na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa prowadzi do naruszenia Konstytucji, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej.

Trzy izby Sądu Najwyższego rozpatrzą pytanie, dotyczące sędziów KRS

Jeśli opinia Sądu Najwyższego podważy legalność wyboru sędziów wybranych przez nową KRS - czyli około 500 osób, to podważona zostanie jednocześnie legalność KRS i wszystkie wydane przez nią decyzję - w tym te dotyczące mianowanych sędziów. Uchwała wydana przez połączone izby SN będzie miała moc zasady prawnej, a to oznacza, że będzie wiążąca dla wszystkich składów SN oraz sądów w kraju. Obrady mają zacząć się o godzinie 10. Jeśli sędziowie będą debatować nad tym pytaniem, to decyzja zostanie podana do informacji najprawdopodobniej koło godziny 14-15.

Obrady Sądu Najwyższego budzą ogromne emocje wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości. W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem, a SN. Według polityk działania Sądu Najwyższego i jej prezes wprowadzają chaos. - SN stał się jakimś nadzwyczajnym gremium, które orzeka, czy ustawy są zgodne z konstytucją, czy prezydent może powoływać sędziów. Jedyną instytucją, która może rozstrzygnąć ten spór, jest Trybunał Konstytucyjny - oceniła marszałek.

Prezes TK Julia Przyłębska wydała decyzję o zawieszeniu czwartkowego posiedzenia Sądu Najwyższego. W odpowiedzi rzecznik SN sędzia Michał Laskowski stwierdził, że posiedzenie izb i tak się odbędzie. - Decyzję w tej sprawie podejmiemy jutro. Na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu czy innych decyzji nie ma. Z uwagą wsłuchujemy się w stanowiska i argumenty. W czwartek będziemy je analizować - powiedział po oświadczeniu prezes TK.

Więcej o:
Komentarze (90)
Posiedzenie trzech Izb SN. Zajmą się sędziami wyłonionymi przez aktualną KRS
Zaloguj się
 • maciek76

  Oceniono 38 razy 34

  Nie poddawać się zamordyzmowi PiSbolszewii!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 31 razy 25

  Szykanowanie sędziów do niczego nie prowadzi !!!!!!!
  Sędzia Tuleja prawidłowo wydał wyrok w sprawie Kamińskiego.
  NIKT PRZECIEŻ OD TEGO WYROKU SIĘ NIE ODWOŁYWAŁ !!!!!!!!
  Nawet prezydent uznał wyrok i ... uniewinnił Kamińskiego !!!!!!!!!!
  PRZECIEŻ NIE MÓGŁ "UNIEWINNIĆ" NIEWINNEGO !!!!!!!!!!!

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 25 razy 23

  PiS robi pod siebie, bo wiedzą doskonale, że skład PiS-owskiej neo-KRS jest wybrany nielegalnie, a co za tym idzie sędziowie mianowani przez ten nielegalnie wybrany skład, nie mają prawa orzekać i w przyszłości każdy będzie mógł podważyć legalność wyroku wydanego przez takiego PiS-owskiego sędziego. Dlatego żaden normalny rząd nie upolitycznia sądów, bo dochodzi wtedy do takich właśnie sytuacji. Ale PiS-bolszewia oczywiście wie lepiej i wszędzie dookoła widzi wyimaginowanych wrogów. PiS-owcy zrobią wszystko aby tylko zagarnąc jak najwięcej stołków, wszystko aby móc bezkarnie krasć.

 • jurek4491

  Oceniono 24 razy 22

  A nad czym tu dyskutować - takiej instytucji jak KRS po prostu NIE MA .
  Panika w PiS-e jest OGROMNA , jeśli SN wyda oświadczenie nie po myśli rządzącego WARCHOLSTWA to REŻYIM się zawali .

 • gjj

  Oceniono 23 razy 21

  jak zawiesila dzialania SN to , skoro spór kompetencyjny z Sejmem i Presydentem, powinna też zawiesić działania Sejmu i Prezydenta hahahahhaah

 • tempa-dzida2

  Oceniono 26 razy 20

  Moim skromnym zdaniem, sądy w Polsce działają w zasadzie dobrze, choć rzecz jasna nie można wykluczyć drobnych pomyłek, które jednak można "naprawić" w procedurze odwoławczej. Głównym problemem są TERMINY ROZPRAW I ODWOŁAŃ !!!! i to należy usprawnić.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 19 razy 17

  Przylebska vel " Wolfgang " , w kuchni , gotujac zupke dla Kaczynskiego , podjela decyzje zabraniajaca tego posiedzenia SN . Anarchia . Sprzeciwiaja sie nadwornej kucharce jego Kwakinosci .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX