Konstytucjonalista o decyzji Przyłębskiej ws. Sądu Najwyższego: Absurd. Nie ma sporu kompetencyjnego

- Prezes Julia Przyłębska próbą zablokowania posiedzenia sędziów SN wykracza poza swoje kompetencje - ocenił w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marek Chmaj. Konstytucjonalista ocenił, że wbrew temu, co we wniosku do TK pisała marszałkini Elżbieta Witek, nie doszło do sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem.
Zobacz wideo

Prezeska Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wydała komunikat, w którym pisze o "zawieszeniu" zaplanowanego na jutro posiedzenia trzech izb Sądu Najwyższego. Ma to być związane z wnioskiem marszałkini Sejmu Elżbiety Witek, która uważa, że zaistniał spór kompetencyjny między Sejmem a SN i Trybunał ma go rozpatrzyć.

Jednak rzecznik SN sędzia Michał Laskowski zapewnił, że sędziowie spotkają się zgodnie z planem i dopiero wtedy zdecydują, czy i jak odnieść się do komunikatu prezeski Przyłębskiej. Sugerował też, że wbrew twierdzeniu Elżbiety Witek nie ma mowy o sporze kompetencyjnym. 

Podobnego zdania jest konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. - To absurd. Nie ma tu sporu kompetencyjnego - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl. Stwierdził, że taki spór może istnieć w pewnych sprawach między organami państwa, gdy porywa się zakres ich kompetencji, ale nie występuje w tej sytuacji między Sądem Najwyższym a Sejmem.

Wyjaśnił, że "posiedzenie izb SN jest związane z wyrokiem TSUE", a nie kwestią kompetencyjną i nie ma mowy o pokrywaniu się kompetencji Sejmu i Sądu Najwyższego. Jego zdaniem prezeska Przyłębska próbą zablokowania posiedzenia sędziów SN wykracza poza swoje kompetencje.

Prof. Chmaj stwierdził, że jeśli tak zdecydują jutro także sędziowie na posiedzeniu, to skończy sprawę. Ocenił, że wniosek marszałkini Sejmu to"instrumentalne wykorzystanie TK" przez Elżbietę Witek, które jednak nie przyniesie skutku. 

Posiedzenie SN o sędziach powołanych przez nową KRS

W ubiegłym tygodniu Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie prawnych rozbieżności przez składy połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Posiedzenie jest zaplanowane na czwartek 23 stycznia. Będzie odbywało się bez uwzględnienia Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, działających od 2018 r. Dlaczego? Jak tłumaczy Małgorzata Gersdorf, zasiadają w nich wyłącznie osoby, których "bezpośrednio dotyczy pytanie sformułowane we wniosku".

Małgorzata Gersdorf chce bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy obecność w składzie sędziowskim sędziego powołanego przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa (wybranej w 2018 r.) może łamać Konstytucję, Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Traktat o Unii Europejskiej.

Pierwsza Prezes SN zwraca uwagę, że "prawo do sądu może być realizowane tylko przez sąd należycie obsadzony". Zaznacza jednak, że nie chce badać samej ważności powołania sędziów przez prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (317)
Konstytucjonalista o decyzji Przyłębskiej ws. Sądu Najwyższego: Absurd. Nie ma sporu kompetencyjnego
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 118 razy 108

  No i po co tak panią Przyłębską denerwować. Kotlety przypali albo co, gorsze ciasto się nie uda.

 • pdppdp

  Oceniono 103 razy 99

  Takie słowa jak "kompetencje" są naprawdę zdecydowanie zbyt trudne dla obu pań. Z Wolfgangową można pogadać ewentualnie o pieczeniu kurczaka a z Witek o tym, jak to z przedwojennych książek dowiadywała się o Katyniu i Powstaniu Warszawskim.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 96 razy 92

  Jarosław Kaczyński postanowił zabrać ze sobą do grobu wolną, zdobną, demokratyczną Polskę, Chce pozostawić skłóconą, podzieloną i osamotnioną w świecie. Zniszczoną w każdej dziedzinie.
  Działania tego starego człowieka, stojącego nad grobem, powinien ktoś zatrzymać. On nie ma prawa czynić to co czyni z Polską i Polakami.
  Gdzie jest Wojsko Polskie? Dlaczego nie broni Polski przed szaleńcem?

 • pablopic

  Oceniono 79 razy 71

  We wniosku powinna zablokować również sejm i prezydenta. Brawa za inteligencję.

 • gj61

  Oceniono 72 razy 68

  Zastanawia mnie bardzo... dlaczego ONI tak bardzo boją się ujawnienia tych list? Co jest takiego na tych listach, kto na nich figuruje, a kto nie figuruje? Te listy poparcia muszą mieć niezły potencjał "wybuchowy". Trzeba je zdobyć i ujawnić za wszelką cenę!

 • budyn222

  Oceniono 67 razy 65

  To, że Tapirowana dała się wkręcić Krótkiemu to jedno. Miała zaszczekać, to zaszczekała. Ale, że maliniak,,, "doktor prawa" poparł ten wniosek i powiedział, że SN powinien się wstrzymać, to jest dopiero farsa. Takiego głupka na takim urzędzie, to nie mają nawet Amerykanie.

 • roz_mak

  Oceniono 62 razy 58

  co tam jakIś profesor Chmaj - to mówi MAGISTER NIGDZIE NIE CHCIANA Wolfgangowa
  1111

 • lesnojeziorska

  Oceniono 54 razy 52

  A konstytucjonalista z Żoliborza mówi co innego i co mu pan zrobisz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX