Przyłębska: Posiedzenie izb Sądu Najwyższego zostaje wstrzymane. SN: Odbędzie się

Zaplanowane na jutro posiedzenie izb Sądu Najwyższego ws. sędziów powołanych przez nową KRS ma zostać wstrzymane - zakomunikowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Wnosiła o to marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Rzecznik SN poinformowal, że posiedzenie sędziów jest aktualne i na nim zdecydują, co dalej.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odniosła się do wniosku, który do TK skierowała dziś marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. W przesłanym PAP oświadczeniu Przyłębska poinformowała, że w związki z wszczęciem przez TK postępowania z wniosku marszałkini Sejmu, "czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN zostaje zawieszone". 

Wniosek Witek dotyczy rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i SN. W sprawie wniosku wcześniej wypowiadał się prezydent Andrzej Duda. - Uważam, że Sąd Najwyższy powinien wstrzymać procedowanie w kwestii statusu sędziów wyłonionych przez KRS w obecnym składzie - powiedział.

Na posiedzeniu niejawnym miałyby się zebrać trzy Izby Sądu Najwyższego: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Miałyby zająć się pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez nową KRS. Według Witek zaplanowane na czwartek posiedzenie połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, powinno zostać wstrzymane. - Nie może być tak, że Sąd Najwyższy uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, co leży w kompetencjach Sejmu i także prezydenta - mówiła Witek podczas konferencji prasowej.

W komunikacie Przyłębska zwraca uwagę, że o zawieszaniu postępowań mowa jest w ustawie o organizacji i trybie postępowania przed TK: "Art. 86. 1. Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny".

>>>Zobacz też - Łapiński: Prezydent nie zawetuje 'ustawy kagańcowej'

SN "będzie się zastanawiać"

Posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego było zaplanowane na jutro. Jak mówił jeszcze przed wydaniem komunikatu przez prezes TK rzecznik SN sędzia Michał Laskowski „nie ma decyzji o jego odwołaniu, trwają przygotowania. Posiedzenie jest aktualne, odbędzie się jutro o godzinie 10.”

Laskowski już po ogłoszeniu komunikatu przez Przyłębską skomentował jej decyzję. - Decyzję w tej sprawie podejmiemy jutro. Na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu czy innych decyzji nie ma - powiedział i podkreślił, że na teraz aktualne jest posiedzenie sędziów trzech izb w czwartek rano. - I będziemy wspólnie naradzać się, brać pod uwagę różne kwestie, w tym te związane ze sporem kompetencyjnym - stwierdził sędzia. Wtedy, w formie procesowej, sędziowie wydadzą opinię ws. sporu kompetencyjnego, który zaistniał wg. prezes TK.

Co do kwestii sporu wypowiedział się na Twitterze dr Mikołaj Małecki z Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. "SN nie prowadzi sporu kompetencyjnego z Sejmem. A Sejm nie prowadzi sporu kompetencyjnego z SN w sprawie jutrzejszej uchwały. Nie ma zawieszenia postępowania" - ocenił.

Posiedzenie SN bez siedmiorga sędziów

W ubiegłym tygodniu Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie prawnych rozbieżności przez składy połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Posiedzenie ma odbyć się w czwartek 23 stycznia. Będzie odbywało się bez uwzględnienia Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, działających od 2018 r. Dlaczego? Jak tłumaczy Małgorzata Gersdorf, zasiadają w nich wyłącznie osoby, których "bezpośrednio dotyczy pytanie sformułowane we wniosku".

Małgorzata Gersdorf chce bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy obecność w składzie sędziowskim sędziego powołanego przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa (wybranej w 2018 r.) może łamać Konstytucję, Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Traktat o Unii Europejskiej.

Pierwsza Prezes SN zwraca uwagę, że "prawo do sądu może być realizowane tylko przez sąd należycie obsadzony". Zaznacza jednak, że nie chce badać samej ważności powołania sędziów przez prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (549)
Przyłębska: Posiedzenie izb Sądu Najwyższego zostaje wstrzymane. SN: Odbędzie się
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 186 razy 180

  Pani Przyłębska, JEDYNĄ rolą TK jest stwierdzanie zgodności z Konstytucją. Wstrzymać to Pani może rower przed skrzyżowaniem.

 • rezun-one

  Oceniono 138 razy 134

  Co ma Adrian z Witkiem do SN?
  Inna władza, inne kompetencje.
  Przyłębskiej przypomniały się początki kariery i wadza PZPR.

 • kabza1605

  Oceniono 129 razy 125

  Jakim prawem ??? Może po prostu niech Jarosław wyjdzie i powie , że przejmuje władzę nad wszystkim i zostaje królem / dyktatorem czy naczelnikiem. Tak będzie uczciwiej!

 • jurek4491

  Oceniono 106 razy 104

  Wolfgangrzyca jest mądrzejsza od SN - to tak samo jak w Niemczech w latach trzydziestych , a co stało się później wiemy wszyscy .

 • jurek4491

  Oceniono 95 razy 91

  Przedstawiciele SN powinni to OLAĆ tak jak czynniki rządowe olewają wyroki sądowe .

 • mikejar

  Oceniono 79 razy 73

  SAD NAJWYZSZY NIE MOZE ULEGAC NACISKOM PARTII POLITYCZNYCH.
  POSIEDZENIE JUTRO MUSI SIE ODBYC .
  PIS NIE MOZE PRZEZ SWOICH slugusow TORPEDOWAC PRAC SADU NAJWYZSZEGO.
  PRAWO JEST ROWNE DLA WSZYSTKICH , A NIE TYLKO DLA PIS.

  ZABLOKOWANIE JUTRZEJSZEGO POSIEDZENIA , TO WSTYD I HANBA DLA CALEGO SYSTEMU SPRAWIEDLIWOSCI , TO JEST NIEDOPUSZCZALNE.

 • lk10

  Oceniono 67 razy 65

  Praktycznie państwa polskiego to już nie ma a te pozostałości to już tylko Kaczystan!

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 54 razy 52

  Pani magister Przyłębska. Pani nie ma takiej władzy. Pomijam absurd tej sytuacji i głupotę mmarionetki Kaczyńskiegoi pani Witek. Pani, pani Przyłębska nie jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Jest pani mianowana nie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX