Inspektor Sanitarny wydał komunikat ws. koronawirusa z Chin. Apeluje o spokój

Główny Inspektor Sanitarny zapewnia o przygotowaniu służb granicznych i sanitarnych na wypadek zagrożenia koronawirusem, który pojawił się w Chinach. Na razie nie ma zaleceń dla podróżnych, choć niektóre kraje wprowadzają już środki ostrożności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz chińskie służby sanitarne potwierdzają, że nowa odmiana koronawirusa podobna do SARS, która wywołuje bardzo groźne zapalenie dróg oddechowych, może rozprzestrzeniać się między ludźmi. Według oficjalnych danych zarejestrowano już kilka zgonów z powodu tego wirusa, a liczba ujawnionych oficjalnie przypadków przekroczyła 300 osób.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że nasze służby będą reagowały adekwatnie do rozwoju sytuacji i zaapelował o spokój w tej sprawie. Według niego problemem zajmują się ośrodki badawczo-analityczne związane ze zdrowiem publicznym w całej Europie.

Koronawirusa z Chin. Nie ma zaleceń dla podróżnych

Jak powiedział Pinkas, obecnie nie ma szczególnych zaleceń dla podróżnych, ale to może się zmienić. - Uczulamy personel pokładowy naszych linii lotniczych, aby zwracały uwagę na osoby gorączkujące, ale na razie nie ma powodów do paniki - podkreślił konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Niektóre kraje, m.in. Australia, Japonia czy USA wprowadziły kontrole stanu zdrowia dla osób przylatujących w chińskiego Wuhan, gdzie pojawiło się ognisko wirusa.

Jak informuje Agencja Reuters, w środę rano będzie znana decyzja WHO odnośnie alertu zalecającego ograniczenie ruchu turystycznego i monitowania podróżnych linii lotniczych przylatujących z regionów, gdzie rozprzestrzenia się wirus.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter

Więcej o: