Prezes sądu odwołał delegację sędziego Juszczyszyna. Jest zawiadomienie do prokuratury

Do olsztyńskiej Prokuraury Okręgowej wpłynęło zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez prezesa Sądu Rejonowego Macieja Nawackiego. Zawiadomienie, które złożyła osoba prywatna, ma związek z wycofaniem przez Nawackiego delegacji do Warszawy dla sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia miał we wtorek zapoznać się w Kancelarii Sejmu z listami poparcia do nowej KRS.

Zawiadomienie, które złożyła osoba prywatna, wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie we wtorek - podaje tvn24.pl. Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Nawacki cofnął we wtorek delegację do Warszawy sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, który miał w Kancelarii Sejmu zapoznać się z listami poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Paweł Juszczyszyn chciał zapoznać się z listami poparcia w związku z apelacją w sprawie cywilnej, którą rozpoznaje od jesieni ubiegłego roku. Chodzi o rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji.

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym obecnie orzeka Juszczyszyn, już wcześniej nie wyraził jednak zgody na to, by sędzia udał się w tej sprawie do Warszawy. Jak mówił Nawacki w rozmowie z Polską Agencją Prasową, gdyby wydał delegację, "przyczyniłby się do realizacji deliktu dyscyplinarnego i złamania konstytucji". Decyzję Nawackiego uchylił w ubiegłym tygodniu wiceprezes Sądu Rejonowego Krzysztof Krygielski. Mimo to Nawacki i tak wycofał delegację: Juszczyszyn przyjechał z olsztyńskiego sądu do Warszawy, by dowiedzieć się, że w tym czasie prezes jego sądu cofnął mu delegację do Warszawy. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu, sędziemu nie pokazano dokumentów dot. KRS.

>>> Radosław Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Zobacz wideo

Sprawa ujawnienia list poparcia do KRS

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w marcu 2018 r. Sejm wybrał na czteroletnią kadencję 15 sędziów-członków KRS. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

Do Kancelarii Sejmu składane były wnioski między innymi polityków i organizacji społecznych o informacje dotyczące imion, nazwisk i miejsc orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych informacji wszystkim, którzy się o nie ubiegali

W czerwcu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny nakazał publikację list, jednak Kancelaria Sejmu i tak odmówiła. Uzasadniała to postanowieniem prezesa Urzędu Ochrony Dany Osobowych, który wszczął postępowanie mające wykazać, czy listy mogą zostać ujawnione.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (519)
Prezes sądu odwołał delegację sędziego Juszczyszyna. Jest zawiadomienie do prokuratury
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 104 razy 98

  zawiadomienie na ludzi Ziobry do Ziobry

  przecież kuźwa kuźwie łba nie uźwie

 • ffstv

  Oceniono 88 razy 84

  A prokuratura sterowana przez Ziobrę ukisi tę sprawę na wieki. W 2005 roku gdy PiS i PO wygrały wybory z myślą o koalicji Kaczyński nie chciał resortów gospodarki, finansów, zdrowia czy edukacji. Chciał służby specjalne i prokuraturę.

 • the-only.charybdis

  Oceniono 79 razy 73

  Reżim kaczystowski staje się coraz bardziej groteskowy.
  A jednym z jego przedstawicieli jest - mianowany przez Ziobrę - prezes Nawacki, który próbuje być sędzią we własnej sprawie.

 • jxl82

  Oceniono 65 razy 59

  Strzegą tajemnicy list poparcia jak Babcia Becia strzeże tajemnicy przepisu rosołu.

 • czytelnik.koneser

  Oceniono 57 razy 55

  Tym szubrawcom nawet nie pomoże serial Kasta. Na całym świecie zdarzają się takie przypadki jakie są poruszane w tym serialu. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że są. Jednak TVP na specjalne polecenie PiS próbuje w ten sposób dotrzeć do rolników czy górników, na zasadzie prostego przekazu wskazującego gdzie jest zły! Prezesie PiS-u, i tak skończysz za kratami.

 • lenkaa4

  Oceniono 55 razy 53

  Sądziłam, że takie rzeczy to tylko jeszcze u Putina lub na Białorusi... Cóż, Polska to wschód Europy, więc poddańcza mentalność wobec I sekretarza ciągle ta sama

 • pucek_nowik

  Oceniono 51 razy 49

  Żyjemy w państwie bezprawia kierowanym przez lokalnych kacyków odpowiadających przed wyimaginowanym guru.

 • calmy

  Oceniono 43 razy 41

  A prokuratura, niezależna od przyzwoitości i ustawowych zobowiązań , nie dopatrzy się znamion przestępstwa.
  Jestem dumny z naszej niezależnej prokuratury pod światłym przewodnictwem tow. Ziobrenki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX