Pogoda. Ci郾ienie atmosferyczne by這 bliskie rekordu. Zabrak這 sze軼iu hektopaskali

W poniedzia貫k 20 stycznia ci郾ienie atmosferyczne w Polsce by這 wyj徠kowo wysokie. Barometry na Dolnym 奸御ku wskaza造 1048 hektopaskali. To niewiele mniej ni w 1977 roku, kiedy pad rekord.
Zobacz wideo

Rekordowe ciśnienie atmosferyczne odnotowano 12 grudnia 1997 w Suwałkach. Wyniosło ono 1054 hektopaskali i była to najwyższa wartość w powojennej Polsce. Niewiele brakowało, aby w poniedziałek rekord ten został pobity. 20 kwietnia barometry w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku wskazały 1048 hektopaskali. "Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat" - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  

We wtorek 21 stycznia w dalszym ciągu odnotowujemy wysokie ciśnienie w rejonie Kotliny Kłodzkiej. Barometry wskazują tam obecnie 1044 hektopaskale.

Wysokie ciśnienie atmosferyczna i samopoczucie

Wysokie ciśnienie atmosferyczne odnotowywano w zasadzie przez cały ubiegły weekend. Synoptycy wyjaśniali, że może mieć ono wpływ na nasze samopoczucie. Z jednej strony szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i wagowej zawartości tlenu w powietrzu mogą powodować nadmierne pobudzenie, a przez to trudności z koncentracją. Z drugiej strony wzrost ciśnienia atmosferycznego przyczynia się do pogorszenia sprawności psychofizycznej, powoduje osłabienie, zmęczenie i ogólne zdenerwowanie. 

Wi璚ej o: