Premier wprowadził stopień alarmowy ALFA na terenie całego kraju. Chodzi o obchody w Auschwitz

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau premier wprowadził 1. stopień alarmowy na terenie całego kraju i 2. stopień w województwie małopolskim. Według MSWiA powinno to przełożyć się nie tylko wzmożoną czujność służb, ale i obywateli. Ministerstwo apeluje o zgłaszanie potencjalnych zagrożeń.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, alarmy będą obowiązywać od 23 do 29 stycznia. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził 2. stopień alarmowy BRAVO w województwie małopolskim i 1. stopień alarmowy ALFA i 1. ALFA-CRP na terenie całego kraju.

27 stycznia na uroczystości wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przyjadą przedstawiciele polskich władz, a także wielu wysokich rangą gości z zagranicy. Na razie swój udział potwierdziło 51 delegacji. 

Alarmy szef rządu wprowadzał m.in. w czasie światowych Dni Młodzieży w 2016 roku i w roku 2018 w związku ze szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.

Co oznaczają stopnie alarmowe BRAVO i ALFA? 

Jak opisuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. "Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności"  - czytamy. 

MSWiA informuje też, że nie tylko służby, ale i zwykli obywatele w czasie obowiązywania stopnia alarmowego powinni zwracać szczególną uwagę na "wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń". Takie sytuacje powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Z drugim stopniem alarmowym BRAVO wiąże się również m.in. sprawdzenie i wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej. Z kolei stopień alarmowy ALFA-CRP dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni i w czasie jego obowiązywania administracja "jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

W tym roku mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili ponad 7 tysięcy skrajnie wyczerpanych więźniów, w tym około pół tysiąca dzieci. Tego dnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, uchwalony przez ONZ w 2005 roku.

W czasie ceremonii w byłym niemieckim obozie w Auschwitz przemówienie wygłosi m.in. polski prezydent Andrzej Duda, a obecni będą m.in. prezydenci Izraela i Niemiec.

Więcej o:
Komentarze (172)
Premier wprowadził stopień alarmowy ALFA na terenie całego kraju. Chodzi o obchody w Auschwitz
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 86 razy 80

  Moim zdaniem alert ALFA powinien obowiązywać zawsze, gdy wirtuoz pisiej propagandowej bredni próbuje otworzyć usta.
  Kłamcom precz. Blagierom hańba.

 • biurokrata76

  Oceniono 64 razy 58

  Uprzejmie donoszę panie premierze, że od 5 lat jakaś fanatyczna grupa przestępczo-religijno-polityczna niszczy mój kraj. Oraz ludzi, którzy się z nią nie zgadzają.

 • antoszek22

  Oceniono 54 razy 46

  "Alfa". Ja "Oka", ja "Oka". Gdzie jesteście? Odbiór!
  Ja "Zerro". Ja "Zerro".Już ruszamy. Pędzimy po ciebie, Pinokio!

 • czarnyminio

  Oceniono 52 razy 44

  Matko, Alfa ! Czyli mają w zanadrzu Beta i Gamma? A wungiel na składach jest? Przed wojną był.

 • jxl82

  Oceniono 50 razy 40

  Przecież sam krzyczał że nie będą nam mówili w obcych językach co mamy robić, a tu nagle pierwsza litera alfabetu greckiego staje się motywem przewodnim w całym kraju. Duda udaje Greka?

 • palo_ma1

  Oceniono 38 razy 32

  Ja zgłaszam. W programie I TVP wciąż pokazują jakiegoś pinokia, który wygaduje bzdury i denerwuje ludzi.

 • antoszek22

  Oceniono 38 razy 30

  szukają 6 mln, które gwizdnął kolega agenta Tomka by wplacić okup za jego uwolnienie z więzienia

 • chi-neng

  Oceniono 33 razy 27

  Pajac z palaca powoluje now KOMISJE, POD- I NAD-KOMISJE, IZBY, I PIES WIE CO JESZCZE, FIRCYK MORAWIECKI ROBI FESTYN Z OBCHODOW AUSCHWITZ.
  Nagonka na marszalka gGrodzkiego trwa w pelni.
  Niczym nagonki na wszelkich sedziow, z cywilnym kurazem.
  A wszystko to, po to, by zatuszowac, odwrocic uwage od tego najwazniejszego przed wyborca.
  To co juz uczynil:

  "PREZYDENT POWOŁAŁ NOWYCH SĘDZIÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ".

  Nie moge sie nadziwic brakiem reakcji uzytkownikow?
  I szczerze mowiac, mediow takze,
  Jest tylko JEDEN ARTYKUL NA TEMAT TEGO, CO TEN PAJAC Z PALACA DZISIAJ JUZ ZALATWIL JEDNYM JEDYNYM POCIAGNIECIEM:

  • Własną reelekcję
  • Wygrane wybory po wieki JK i jego sekto-mafii
  • Zwycięstwo boskiego ZWYKŁEGO OSŁA, DZIĘKI REELEKCJI PAJACA Z PAŁACA
  • Wyprowadzenie Polski z EU
  • Polska w łapach Rosji

 • borek-skorek

  Oceniono 33 razy 27

  Kreują czynnik zagrożenia na potrzeby propagandy. Wkrótce nam oświadczą z tkórej strony zagrożenie nadciąga. W ubiegłym roku zagrożeniem był niejaki Jaki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX