Bieruń. Odnaleźli wrak bombowca B-25 Mitchell. W środku szczątki radzieckich żołnierzy

Policja, prokuratura i saperzy zabezpieczają teren, na którym znaleziono wrak bombowca z czasów II wojny światowej. Lokalni historycy odkopali samolot równo 75 lat po tym, jak został zestrzelony. Na miejscu natrafili też na szczątki radzieckich żołnierzy - załogi samolotu.

Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach już w piątek zapowiedziało, że w weekend będzie starać się rozwiązać zagadkę katastrofy samolotu ze stycznia 1945 roku. Przypomniało opis tamtego wydarzenia: "Na bieruńskiej Kolonii kończy się zimowy dzień, nie słychać huku armat ani wybuchów bomb, mieszkańcy kładą się do snu. I nagle, spokój ten, ok godz. 21 przerywa ryk, ludzie wybiegają na podwórka. Zauważają na bezchmurnym niebie, jak od strony Oświęcimia leci samolot oświetlony snopami świateł reflektorów, ciągnąc za sobą warkocz ognia".

Tym samolotem był B-25 Mitchell, amerykański bombowiec, używany przez radzieckie wojsko. Przetrwały relacje nt. zestrzelenia i rozbicia się maszyny, ale nie wydobyto jej wraku. Aż do teraz. 

Zobacz też: Jak Polacy złamali niemiecką Enigmę

Grupie historyków udało się odnaleźć i odkopać wrak B-25 w lesie w okolicy Bierunia 19 stycznia, dokładnie w 75. rocznicę zestrzelenia samolotu - opisuje katowicka "Gazeta Wyborcza". Znajdował się kilka metrów pod ziemią. 

Historycy znaleźli nie tylko sam samolot, ale też szczątki dwóch członków załogi. Możliwe, że pod ziemią znajduje się jeszcze jedno ciało. Z tego powodu przerwano prace, a na miejsce wezwano policję i prokuraturę. Przeprowadzona zostanie ekshumacja zwłok. "Dziennik Zachodni" informuje, że ponadto wezwano wojskowych saperów, którzy będą zabezpieczać teren i usuwać amunicję. 

Po wydobyciu wraku ma on trafić do muzeum, gdzie będzie go można oglądać.   

Więcej o:
Komentarze (106)
Bieruń. Odnaleźli wrak bombowca B-25 Mitchell. W środku szczątki radzieckich żołnierzy
Zaloguj się
 • czarnyminio

  Oceniono 48 razy 40

  Szczątki lotników radzieckich godnie pochować, na uroczystość zaprosić przedstawicieli ambasady rosyjskiej a może i potomków poległych żołnierzy. Postąpić tak jak się robi w cywilizowanym państwie aby nikt o Polaków mordy sobie nie wycierał.

 • Oceniono 30 razy 12

  Ci źli Amerykanie, Brytyjczycy złośliwie przysłali samoloty, czołgi, samochody itp. sprzęt, żeby czerwonoarmiści ginęli w nich milionami.... Prawda Panie Putin? Co gorsza gdy zginęli, to A.Cz. często miała w nosie gdzie podziali ich martwi bojcy. Tysiąc w te, tysiąc we wte... Inwalidzi wojenni po wojnie też nie mieli lekko. Wywożono daleki, bez nóg, bez rąk poza duże miasta, żeby nie zanieczyszczali krajobrazu. Na dodatek jeśli ktoś z nich nieopatrznie przeżył obóz jeniecki, to go Ojczyzna często, gęsto, wysyłała na kilkuletnie wczasy za Ural. Czy Rosjanie już uczą o tym w swoich szkołach, czy nadal trzeba tego szukać we wspomnieniach kombatantów w niszowych wydawnictwach w Rosji? Łatwiej pouczać inne narody, niż uczyć i wyciągać wnioski z własnej historii. Niestety dotyczy to również rządów PiSu.

 • tom_aszek

  Oceniono 14 razy 12

  "Przetrwały relacje nt. zestrzelenia i rozbicia się maszyny, ale nie wydobyto jej wraku. Aż do teraz. Grupie historyków udało się odnaleźć i odkopać wrak B-25 w lesie w okolicy Bierunia"

  Było tylu świadków zestrzelenia samolotu i dopiero teraz odnaleziono wrak? Wg mnie trochę to dziwne; tym bardziej że nie spadł do żadnego zbiornika wodnego.

 • zenekciec

  Oceniono 19 razy 9

  B-25 ? przeciez ruskie twierdza ze zadnej pomocy od amerykanow nie dostali i wojne wygrali sami .

 • hen354

  Oceniono 15 razy 5

  Czy ten wrak byl pod ziemia? Jak go znalezono i wydobywano? W jakim jest stanie? Dlaczego go odkryto dokladnie co do dnia 75 lat po zestrzeleniu? Czemu nie po 100 latach? Co ja tutaj robie? Skad jestem i dokad ide?

 • myczyoni

  Oceniono 18 razy 4

  Wrak wystawić z informacją ile tysięcy samolotów, czołgów, ciężarówek, wagonów kolejowych i lokomotyw otrzymali rosjanie z zachodu.
  Koniec z fałszywą rosyjską narracją o trudzie wojennym i nieskazitelnej armii czerwonej.
  Kto jak kto ale Ślązacy wiedzą dobrze jajy zachowywała się rosyjska dzicz.

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 4

  Robita sensację a to normalne zdarzenie z czasów wojny.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 10 razy 4

  Żołnierze będący załogami samolotów to lotnicy. Takie info dla redaktora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX