Prezydent Andrzej Duda powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

Prezydent powołał nowych sędziów wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej. Podczas uroczystości Andrzej Duda powiedział, że PKW jest gwarantem demokracji w Polsce.
Zobacz wideo

W nowym składzie Państwowej Komisji Wyborczej zasiądzie dziewięciu sędziów: siedmiu wybranych przez Sejm oraz po jednym kandydacie wskazanym przez prezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Stanu.

Andrzej Duda powołał nowy skład sędziów w PKW

Wskazanymi przez Sejm sędziami są: rekomendowani przez Prawo i Sprawiedliwość Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki i Arkadiusz Pikulik, wskazani przez Koalicję Obywatelską Ryszard Balicki i Konrad Składowski. Z rekomendacji Lewicy powołany został Liwiusz Laska oraz wskazany przez PSL-Kukiz'15 Maciej Miłosz.

Przewodniczącym zostanie jeden z dwóch sędziów wybranych przez prezesów TK i NSA. Są to wskazany przez prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Sylwester Marciniak oraz rekomendowany przez prezes Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Sych. Obaj wskazani sędziowie, tak samo jak Zbigniew Cieślak, zasiadali w poprzednim składzie PKW.

Sędziowie wskazani przez Sejm obejmą kadencję trwającą cztery lata. Pozostali sędziwe obejmują stanowisko w PKW na dziewięcioletnią kadencję. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił, że instytucja ta jest gwarantem demokracji w Polsce. Polityk chwalił też doświadczenie wybranych sejmów. - Nie mam więc żadnych wątpliwości, że w sensie merytorycznym jesteście panowie doskonale przygotowani do tego, by tę misję zrealizować - mówił prezydent.

Więcej o: