Polski rekord padł w 1997 roku. Jak wysokie ciśnienie atmosferyczne wpływa na człowieka?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w poniedziałek ciśnienie atmosferyczne wynoszące nawet 1050 hPa. Będą to jedne z najwyższych wartości w Polsce od kilkunastu lat. Taka pogoda może wpływać na samopoczucie niektórych osób.
Zobacz wideo

Jak czytamy w komunikacie IMGW, szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i wzrost zawartości wagowej tlenu w powietrzu będzie dziś powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Niektóre osoby mogą odczuwać m.in. problemy z koncentracją. W drugiej części dnia, kiedy ciśnienie wzrośnie jeszcze bardziej, mogą pojawić się dodatkowo takie objawy jak: osłabienie, zdenerwowanie, pogorszenie samopoczucia i zmęczenie.

Ciśnienie atmosferyczne - jak wpływa na człowieka?

Wartość ciśnienia atmosferycznego informuje o tym, z jaką siłą powietrze naciska na określoną powierzchnię. Im dane miejsce jest położone wyżej nad poziomem morza, tym ciśnienie jest niższe. Wysokie ciśnienie atmosferyczne wpływa zwłaszcza na pogodę - wyże przynoszą ładną i słoneczną pogodę, natomiast niże - deszcz i duże zachmurzenia.

Niektóre osoby mogą wyjątkowo silnie odczuwać wpływ pogody na swoje samopoczucie. W przypadku wysokiego ciśnienia mogą pojawić się bóle i zawroty głowy oraz bóle stawów, co może objawiać się także podwyższeniem wartości ciśnienia tętniczego.

Osoby, które zaobserwują u siebie takie objawy, powinny pamiętać o nawodnieniu i odpoczynku. W ciągu dnia należy wypić od dwóch do trzech litrów wody oraz wcześniej położyć się spać - zaleca ratownik medyczny Michał Kleczewski w rozmowie z RMF FM. - Gdy pojawią się dolegliwości, warto skontrolować wartość ciśnienia tętniczego, ewentualnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym - dodaje.

W Polsce rekordowo wysokie ciśnienie, wynoszące 1054 hPA odnotowano w 1997 roku w Suwałkach. Na poniedziałek IMGW przewiduje maksymalną wartość ciśnienia w okolicach 1050 hPa. W niektórych miejscach w Polsce, zwłaszcza w południowo-zachodnich województwach już przed godziną 9 rano odnotowano 1046 hPa. W ciągu dnia wartości te będą jednak rosły. 

Więcej o:
Komentarze (109)
Polski rekord padł w 1997 roku. Jak wysokie ciśnienie atmosferyczne wpływa na człowieka?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 60 razy 54

  "...szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i wzrost zawartości wagowej tlenu w powietrzu będzie dziś powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego."
  ==========================
  No to dopiero dziś Adrian się rozwrzeszczy podczas kolejnego spotkania przedwyborczego, he, he.. :-)

 • tinley

  Oceniono 39 razy 35

  Nie bedom nam jakies Pascale mówic w obcych językach jak mamy ciśnienie we własnym kraju urządzać. Choćby na łeb spadło do bedzie to nasze, polskie, swojskie i przaśne.

 • piotraa81

  Oceniono 32 razy 26

  Zdecydowanie PiS powinien zakazać ciśnieniu rosnąć tak wysoko, proponuję spec ustawę...

 • mcguirre

  Oceniono 20 razy 18

  Panie premierze, jak żyć to jakaś nowa ideologia Pascaloza ! Co na to biskupi ! No i znad unii przychodzi, znów nam coś narzucają :)

 • xegar

  Oceniono 14 razy 12

  Teraz dużo lepszy artykuł (rano była tylko krótka informacja). Tak trzymać. :-)

  A lekarz pewnie przepisze pigułki na obniżenie ciśnienia. Żeby strzelać nimi w niebo 3 razy dziennie. ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX