Tak wysokie ciśnienie atmosferyczne zdarza się raz na kilkanaście lat. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już w weekend wydał ostrzeżenia przed bardzo wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Barometry mogą w poniedziałek wskazać blisko 1050 hektopaskali - byłby to najwyższy od lat wynik odnotowany w Polsce.
Zobacz wideo

Zgodnie z komunikatem IMGW, wysokie ciśnienie atmosferyczne związane jest z frontem atmosferycznym, który przesuwał się nad Polskę już w sobotę. Wtedy też wartość ciśnienia przekroczyła 1015 hektopaskali. W niedziele nastąpił szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego, którego kumulacja ma mieć miejsce w poniedziałek 20 stycznia.

IMGW: w niektórych miejscach w Polsce ciśnienie atmosferyczne może wynieść 1050 hPa

Jak informuje dyżurny synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska, na obszarze całej Polski ciśnienie przekroczyło już 1030 hPa. Meteorolodzy Instytutu przewidują, że w północno-wschodniej Polsce ciśnienie może sięgnąć 1042 hPa, na południowym zachodzie będą to już wartości dochodzące do 1048 hPa. Według niektórych modeli, w części kraju ciśnienie atmosferyczne może osiągnąć nawet 1050 hPa.

Tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilka, kilkanaście lat - rekordowe dla Polski wartości odnotowano w grudniu 1997 roku w Suwałkach. Wtedy też ciśnienie atmosferyczne wyniosło aż 1054 hPa.

Wysokie ciśnienie może przełożyć się na samopoczucie

Szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego powoduje zwiększenie wagowej zawartości tlenu w powietrzu. To właśnie może przełożyć się na zmianę samopoczucia u ludzi: dotyczy to zwłaszcza pobudzenia układu nerwowego i pojawiających się kłopotów z koncentracją. Wysokie ciśnienie może przyczynić się do pogorszenia sprawności psychofizycznej zwłaszcza w drugiej części dnia - można wtedy zaobserwować ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zdenerwowanie i zmęczenie.

"W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza" - czytamy w komunikacie IMGW. Spore zachmurzenie zapowiadane jest zwłaszcza w północnej, centralnej i południowej Polsce. Większe rozpogodzenia jedynie w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i wielkopolskim. Dodatkowo IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim, gdzie mgła może ograniczać widoczność do około 100 metrów.

Więcej o:
Komentarze (43)
Tak wysokie ciśnienie atmosferyczne zdarza się raz na kilkanaście lat. IMGW ostrzega
Zaloguj się
 • zimman

  Oceniono 26 razy 16

  Od 5 lat czuje się fatalnie w kraju rządzonym przez prawicowych narodowych psychopatów

 • mg_40

  Oceniono 12 razy 10

  Aluminiowa czapeczka na głowie chroni przed wysokim ciśnieniem, chemitrails oraz szpiegowskimi satelitami

 • sokrates2.life

  Oceniono 6 razy 6

  obserwujcie zwierzęta

 • equino

  Oceniono 4 razy 4

  u mnie barometr już od wczoraj pokazuje 1042 hPa... A od rana w ogóle nie słychać ptaków i zwierząt... Pamiętać też należy, że przy spadku ciśnienia wzrasta też prędkość wiatru...

 • jakeww

  Oceniono 6 razy 4

  Zachmurzenie? Pogorszenie samopoczucia w drugiej części dnia? Czy to czasem nie od spadającego ciśnienia??

 • who_go_wie

  Oceniono 3 razy 3

  "ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zdenerwowanie i zmęczenie"
  Czyli to co zwykle mam "w drugiej połowie dnia" od jakichś 20 lat...

 • veronicahighlander

  Oceniono 5 razy 3

  Uczniowie skorzystają wszak ta sytuacja jest wspaniałą szkołą zycia, przyzwyczai ich ona do tego co czeka ich po ukończeniu edukacji, młodzieży droga tak wlasnie wygląda tekturowe państwo polskie to demokraczyzm prawie jak na Białorusi niestety Europa nam ucieka, ofiara niepoliczonej liczby żyć ludzkich które poświęcały sie w jednym celu WOLNA POLSKA Demokratyczna!

 • syriusz.wila

  Oceniono 3 razy 3

  w takich razach ubieram swój pancerzyk z foli kwasoopornej i ciśnienie mnie nie rusza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX