Pogoda. IMGW ostrzega przed opadami śniegu, oblodzeniami i gęstą mgłą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniami i mgłą na południu kraju i południowym-wschodzie.
Zobacz wideo

Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla części województw małopolskiego i śląskiego - mówi dyżurny synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. Na obszarze Beskidów w województwie śląskim i w zachodniej części Małopolski występują opady śniegu w górach. Prognozowany jest tam przyrost pokrywy śnieżnej o 10 - do 20 centymetrów.

Na Dolnym Śląsku będzie ślisko i pojawią się oblodzenia - dodaje Grażyna Dąbrowska. "Pada tam mżawka, śnieg i deszcz ze śniegiem. Temperatura spada poniżej zera i w związku z tym będzie to wszystko na nawierzchniach dróg czy ulic zamarzać". 

Uwaga na gęstą mgłę i...

Z kolei w Polsce południowo-wschodniej wieczorem i przez całą noc będzie utrzymywać się gęsta mgła. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed mgłą wydano dla województw małopolskiego, części świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

W nocy temperatura od - 1 do 0 stopni Celsjusza. Większe spadki temperatury do -2 stopni spodziewane na Pojezierzach: Pomorskim i Mazurskim. 

...bardzo wysokie ciśnienie

Meteorolodzy z IMGW przewidują też, że w poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu rekordowo silnego wyżu. Ciśnienie może osiągnąć wartość nawet 1050 hPa - co zdarza się raz na kilka lub kilkanaście lat. W praktyce może to oznaczać pogorszenie samopoczucia, nerwowość i zmęczenie. 

"Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa" - podaje IMGW. Instytut podkreśla, że niektóre modele przewidują wartość nawet 1050 hPa. 

Jak piszą meteorolodzy, tak duże ciśnienie zdarza się rzadko - raz na kilka, kilkanaście lat, ale nie jest to jeszcze rekord. Ten padł w grudniu 1997 roku w Suwałkach (1054 hPa).

Więcej o: