Abp Jędraszewski odebrał nagrodę im. kard. Wyszyńskiego. "Konfrontuje się z neomarksistowskimi nurtami"

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski odebrał w Lublinie nagrodę imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. W rozmowie z Polskim Radiem duchowny podkreślił rolę, jaką Prymas odegrał w historii polskiego Kościoła.

Na uroczystości wręczenia abp Markowi Jędraszewskiemu nagrody im. kard. Stefana Wyszyńskiego obecni byli między poseł Przemysław Czarnek i europosłanka Beata Kempa. Duchowny zwrócił podczas przemowy stwierdził, że bez kardynała Stefana Wyszyńskiego "nie byłoby Jana Pawła II". Metropolita krakowski zaznaczył, że w roku 2020 - czyli w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia - niezbędne jest przypominanie o jego dokonaniach. Jak powiedział, niezwykle cenne dla całego narodu jest mówienie o życiu i nauczaniu kardynała Wyszyńskiego osobom młodym. Metropolita zwrócił uwagę, że dla najmłodszych pokoleń Polaków Prymas jest "postacią z bardzo odległych czasów", choć jego postawa i myśl są dziś wyjątkowo aktualne.

Abp Marek Jędraszewski na KUL. Przyjął nagrodę kard. Wyszyńskiego

Arcybiskup Jędraszewski przypomniał także słynne słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego skierowane w stronę władz komunistycznej Polski - "Non possumus". Duchowny podkreślił, że ten rodzaj niezłomności pozostaje aktualny i potrzebny także dzisiaj. - Zawsze kiedy chodzi o zagrożenie człowieczeństwa, człowieka, tych podstawowych wartości ludzkich trzeba mieć jasną postawę - zaznaczył arcybiskup Jędraszewski. 

Arcybiskup Marek Jędraszewski mówił także, że ogromnie ważne jest powstrzymanie niektórych współczesnych - jego zdaniem negatywnych - dominujących trendów kulturowych. Stwierdził, że "ideologie, o których mówimy dzisiaj", mają charakter międzynarodowy i samoniszczycielski. Wyraził także nadzieję, że trendy te zostaną w przyszłości zatrzymane przez osoby młode "o pięknej postawie", które przyniosą otrzeźwienie "tak zwanym możnym tego świata".

>>> "Nazizm stosował tę metodę w walce z Żydami, w wyniku czego powstał holokaust". Abp Jędraszewski przeciwny zasadzie "zero tolerancji" w walce z pedofilią

Zobacz wideo

Duchowny wyraził przekonanie, że nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego jest aktualne również, jeśli chodzi o rodzinę i wychowanie. Przypomniał, że wartości te były atakowane przez władze PRL, ale również obecnie wymagają ochrony, ponieważ od nich zależy przyszłość naszego kraju. Arcybiskup stwierdził, że "odpowiedzialność za państwo domaga się tego, aby myśleć o polskim narodzie w kategoriach dalekodystansowych, a to wymaga właśnie zatroskania na polską rodzinę".

"Wielu ludzi cieszy się, że mamy tak odważnego biskupa"

"Kurier Lubelski" w swojej relacji cytuje o. prof. Dariusza Kowalczyka, który wygłosił laudację na cześć abp. Jędraszewskiego. - Wielu ludzi w Polsce cieszy się, że mamy takiego odważnego biskupa, który nie lęka się medialnych ataków - powiedział duchowny. - Współczesne ideologie jak gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, głoszą, że nie są żadnymi ideologiami a jedynie stawaniem po stronie dyskryminowanych, domaganiem się poszanowania praw człowieka, zwierząt itp. To trochę tak, jak gdyby Lenin i Stalin utrzymywali, że nie szerzą żadnej ideologii, a jedynie opowiadają się po stronie uciemiężonych robotników i chłopów - podkreślił. Dodał, że abp Jędraszewski "raz po raz arcybiskup Krakowa konfrontuje się z różnego rodzaju neomarksistowskimi nurtami"

Wręczenie arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu nagrody imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia było częścią ogólnopolskiej konferencji naukowej zatytułowanej "Stefan Kardynał Wyszyński - absolwent Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL".

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski był wielokrotnie krytykowany z powodu swoich wypowiedzi. Przypomnijmy, że podczas mszy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego mówił o "tęczowej zarazie". Z kolei pod koniec ubiegłego roku głośno było o jego wypowiedziach na temat ruchów ekologicznych, które są "sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od Księgi Rodzaju".

Więcej o: