Rekordowo silny wyż w Polsce. IMGW ostrzega: Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat

Meteorolodzy z IMGW przewidują, że w poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu rekordowo silnego wyżu. Ciśnienie może osiągnąć wartość nawet 1050 hPa - co zdarza się raz na kilka lub kilkanaście lat. W praktyce może to oznaczać pogorszenie samopoczucia, nerwowość i zmęczenie.

Jak informuje w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej w weekend ciśnienie atmosferyczne będzie umiarkowane lub wysokie. Od niedzieli prognozuje się jednak szybki jego wzrost - ok. 14/16 hPa na dobę.

Pogoda. W poniedziałek ogromny wzrost ciśnienia

Najwyższe ciśnienie odczujemy w poniedziałek. "Na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa" - informuje IMGW. Instytut podkreśla, że niektóre modele przewidują wartość nawet 1050 hPa.

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Jak piszą meteorolodzy, tak duże ciśnienie zdarza się rzadko - raz na kilka, kilkanaście lat, ale nie jest to jeszcze rekord. Ten padł w grudniu 1997 roku w Suwałkach (1054 hPa). 

Tak duży skok ciśnienia może mieć konsekwencje dla naszego funkcjonowania. "(...) Może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski" - podaje IMGW. Negatywnie może na nas oddziaływać też duże zachmurzenie oraz wilgotność powietrza.

Osłabienie, zmęczenie, zdenerwowanie

W poniedziałek rano mogą wystąpić mgły, a w ciągu dnia możemy odczuć pogorszenie sprawności psychofizycznej. Wzrost ciśnienia odczują przede wszystkim osoby podatne na "bodźce meteorologiczne". Może u nich wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. "U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu" - pisze IMGW.

---

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (87)
Rekordowo silny wyż w Polsce. IMGW: Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat
Zaloguj się
 • maciek76

  Oceniono 68 razy 50

  Żeby na Pręzydent nie wybuchł, ostatnio wyjątkowo nadęty i łypiący na boki

 • spocony_w_lodowce

  Oceniono 32 razy 26

  pogorszenie samopoczucia, nerwowość i zmęczenie doskwiera mi w każdy poniedziałek ;/ ... jakoś przeżyję .

 • pacynki.kulawego

  Oceniono 34 razy 14

  Nas jak nas ale Dudę po ogłoszeniu sankcji UE za łamanie praworządności w Polsce ...

 • miszasty

  Oceniono 12 razy 8

  METEOPATA - nie meteoropata, bo to taki od meteorytów! Co to za byle jaka nowo-pseudo-mowa pseudo-dziennikarzy-pismaków, co!?? I ja za to płacę...
  Pismactwo. Prostactwo. Bylejakość.

 • jxl82

  Oceniono 14 razy 8

  Dodatkowo w poniedziałek jest Blue Monday wiec będzie ciekawie.

 • ltte

  Oceniono 13 razy 7

  Czy są jakieś kontrakty na wartość ciśnienia?

 • soap2

  Oceniono 5 razy 5

  Polska to chyba jedyny kraj gdzie w prognozie pogody podaje się hPa.
  Niskie ciśnienie -źle.
  Wysokie ciśnienie - źle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX