Rosjanie pokazali nowe dokumenty, uderzyli w AK. IPN: Materiały propagandowe wykonane przez komunistów

IPN zareagował na ostatnie działania rosyjskiego MON, które upubliczniło - jak zapewnia - nieznane dotąd dokumenty z czasów II wojny światowej. Według Instytutu Rosjanie pokazali tylko dobrze "wyselekcjonowany zestaw" z archiwów, by ukryć skalę sowieckich represji. "Dokumenty są materiałami wytworzonymi przez sowiecki i komunistyczny aparat represji i propagandy w latach 1944-1945" - utrzymuje IPN.

Instytut Pamięci Narodowej sprawdził, co zawierają dokumenty "odtajnione" przez rosyjskie MON w 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy. Rosjanie na podstawie tych dokumentów twierdzą, że czerwonoarmiści próbowali pomagać powstańcom w Warszawie. Padają też jeszcze mocniejsze tezy, jakoby żołnierze Armii Krajowej "unicestwili w mieście Żydów i Ukraińców". Upubliczniono je razem, na specjalnie przygotowanej do tego stronie - wszystkie materiały na niej są w języku rosyjskim.

>>> II wojna światowa. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości:

Zobacz wideo

IPN o rosyjskich rewelacjach: Nie wnoszą nowych informacji

IPN w komunikacie na ten temat podkreśla, że opublikowane dokumenty to "wyselekcjonowany zestaw" z rosyjskich archiwów.

Opublikowane dokumenty nie wnoszą żadnych szczególnie znaczących nowych informacji na temat sowieckich działań w latach 1944-1945. W okresie tym Związek Sowiecki, walcząc z Niemcami, jednocześnie prowadził konsekwentną politykę zmierzającą do uniemożliwienia odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. (...) Powielają one znane już, niezgodne z faktami ujęcia tej problematyki. Nie ma żadnych dokumentów na temat kulis sowieckiej polityki w czasie

- czytamy. Instytut Pamięci Narodowej ocenia krótko, że selekcja dokumentów polegała na tym, by przemilczeć dokonywane na terenie Polski sowieckie zbrodnie - mordy, rabunki, gwałty i zorganizowany wywóz wartościowych rzeczy do ZSRS. "Nie zostały tu opublikowane dokumenty ukazujące skalę sowieckich represji" - pada.

Rosjanie znowu o "bandytach z AK". "Sowieckie dokumenty pokazują zwalczanie jednostek AK"

IPN zaznacza, że Rosjanie całkowicie przemilczeli, że sowieci umożliwili Niemcom zlikwidowanie Powstania Warszawskiego i blokowali docieranie alianckiej pomocy do powstańców.

Dokumenty są materiałami wytworzonymi przez sowiecki i komunistyczny aparat represji i propagandy w latach 1944-1945. Podobnie jak tego rodzaju materiały wytwarzane przez niemieckie okupacyjne organy represji, sowieckie dokumenty pokazują zwalczanie jednostek Armii Krajowej i sił niepodległościowych, traktowanych jako "bandyci z AK" (...). Traktowano wszelkie przejawy działalności niepodległościowej przeciw stalinowskim organom władzy jako działalność "bandycką" i "terrorystyczną"

- wskazują eksperci z IPN.

Więcej o sprawie 75. rocznicy wkroczenia sowietów do Warszawy:

IPN o dokumentach i Armii Ludowej

Jednocześnie IPN opisuje za to ciekawy wątek, który wybrzmiewa z rosyjskich dokumentów: zapisano w nich, że komunistyczna Armia Ludowa była niespecjalnie lojalna wobec Polski i powstańczych władz. "Ciekawie obrazuje rzeczywistą jej podległość sowieckim ośrodkom dowódczym" - ocenia.

Inny fragment traktuje z kolei o tym, dlaczego Niemcy wybrali akurat takie, a nie inne miejsce, na stworzenie KL Auschwitz:

Trzy dokumenty (i wycinek z prasy sowieckiej) dotyczą realizowanej przez Niemców zagłady Żydów na ziemiach okupowanych. Jeden z nich zawiera bardzo ciekawą mapę pokazującą, jak ważna była dla Niemców kwestia infrastruktury komunikacyjnej przy wyborze miejsca na obóz śmierci KL Auschwitz.

Na Gazeta.pl gramy #JedenDzieńDłużej z WOŚP. Tutaj możesz wesprzeć naszą zbiórkę:

Więcej o:
Komentarze (658)
Rosjanie publikują nieznane dokumenty z archiwów. Instytut Pamięci Narodowej reaguje
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 81 razy 61

  Coraz bardziej mam wrażenie, że Rosjanie marzą o drugiej kadencji Dudy...

 • c.t.k

  Oceniono 109 razy 55

  Ależ wy chłopaki z IPN, dobrze te metody znacie, obrzucić g*wnem, wylać wiadro pomyj.

 • glorak

  Oceniono 57 razy 47

  Ciekawe, po co ta gra. Dlaczego, po co Putinowi zalezy na tym fermencie?
  Cos sie szykuje niedobrego.
  Testowanie czy wszyscy maja nas juz w dupie?

 • acide94

  Oceniono 59 razy 39

  Jakie ma znaczenie co mówi IPN? IPN to partyjna, ultra-nacjonalistyczna szczujnia, na jeden rozkaz kaczyńskiego czy Putina powiedzą że 2 + 2 = 6.

 • alighator2x

  Oceniono 65 razy 39

  zwykła ustawka. zły putin atakuje, dobry PiS broni i walczy o polskę więc trwajcie rodacy przy waszej kochanej władzy i głosujcie na dudę. tak to wygląda

 • zofia.rydz

  Oceniono 38 razy 26

  Gdy rzadziło PO, Rosja nawet nie śmiala wygrzebywac takich dokumetow. PiS osłabił Polskę militarnie i gospodarczo i teraz Rosji puszczaja hamulce. WiNa kaczyńskiego!

 • nukula4

  Oceniono 28 razy 24

  Opinia IPN nie ma żadnego znaczenia bo to oni wykopali żołnierzy przeklętych. Niech się wypowie Prezydent Andrzej Duda! on zawsze mówi prawdę i jak powie tak będzie (przy tej władzy)! Widziałem go dziś na Mazowszu i aż mi się nóż otworzył w kieszeni! Ludzie kogoście wybrali?

 • szczurzec1

  Oceniono 33 razy 23

  "żołnierze Armii Krajowej "unicestwili w mieście Żydów i Ukraińców"."
  To jak z kawałów o Radiu Erewań...
  Nie Ukraińcy, tylko Rosjanie walczący po niemieckiej stronie w brygadzie RONA. I nie byli unicestwiani, tylko unicestwiali - jak leci - Polaków, Żydów, a i Ukraińcom nie przepuszczali...

 • wujek_extrema

  Oceniono 27 razy 19

  polska ze swoim sciewo-propagandowym IPN-em ktorego glownym celem jest inzynieria historyczna, nie ma ani kszty wiekszego autorytetu moralnego zeby uwazac si za bardziej prawdomowna albo wiarygodna niz Rosja. Przegralismy szanse historyczna jaka dala nam Solidarnosc i teraz staczamy sie ponizej tego co bylo przed 1989. Ostateczny cios padnie od nowego wielkiego pzryjaciela USA ktore juz pokazuje jakie ma priorytety

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX