Komentarze (391)
MSZ odpowiada na ujawnione przez Rosję dokumenty nt. Powstania Warszawskiego. "Reżim Stalina przyniósł terror"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • komercyjny02

  Oceniono 14 razy 8

  Na podst. artykułu przypomnianego w dzisiejszym dodatku katowickim GW:
  Miechowice (niem: Mechtal) kilka km od Bytomia. Natarcie Sowietów rozpoczyna się 25. Januarego 1945. Przy ul. Jaskółczej mieszkał robotnik Wincenty Bober. Był pierwszym cywilem, który tego dnia zginął - przeszyty serią z pepeszy, gdy wyszedł sprawdzić, co się dzieje. Bezpieczni nie są nawet ci skryci są za murami. Z piwnic żołnierze wyciągają 6 mężczyzn i prowadzą ich Stillersfelder Str. Strzelają. Po wszystkim zabierają ze sobą napotkanego Walentego Mitulę. Strzelają doń przy nieczynnym szybie. Tego dnia ofiar jest znacznie więcej. Giną m.in. polscy robotnicy przymusowi.
  Do śmiertelnie postrzelonego chłopaka wezwano ks. Jana Frenzla. Duchowny ma korzenie niemieckie, ale posługuje się polskim. Lubiany, udziela rannemu wiatyku. 26. Januarego chłopak umiera w piwnicy domu. Są tam też wystraszone kobiety. Wpadają żołnierze. Prowadzą ks. Frenzla do Stolarzowic. Po drodze strzelają do kilku napotkanych.
  Rusza przeciwnatarcie niemieckie, ale 27. Januarego Miechowice ostatecznie zdobywają Sowieci. I zaczynają mordować. W domach, na podwórkach, ulicach. Strzelają, uderzają kolbami karabinów, kłują bagnetami. Wśród zdobywców było wielu Azjatów, brutalnych i okrutnych. Wkroczyli do nieznanego im świata. Śląskie miejscowości to inny świat. To, co tu jest normą: własne radio czy rower - dla Azjatów jest niepojęte.
  Łakomym kąskiem są zegarki, budziki i buty z cholewami. Opornych nie wahają się zabić.
  Nie tylko dla łupów. Podpada im każdy mężczyzna z widocznym kalectwem. Sowieci są przekonani, że kaleką został na froncie wschodnim. I zabijają Bogu ducha winnych cywilów. Mordują, plądrują domy i sklepy, kradną, niszczą. I szukają kobiet. Wiele z nich nikomu nie powie o gwałcie. To tabu. Tragicznie kończy rodzina Fabry, mieszkająca przy Tiele-Wincklerstr. Wilhelm z żoną Marią mają dwie córki: pięcioletnią i młodszą, Maria spodziewa się kolejnego dziecka. 28. Januarego, gdy Wilhelm wraca z kopalni, zastaje żonę wielokrotnie zgwałconą. Wyciąga broń, strzela do żony i córek i popełnia samobójstwo. Gdy na miechowickim cmentarzu brakuje miejsca, za nekropolią wykopany zostaje masowy grób.
  W Stolarzowicach znajduje się sowiecki sztab. Odbywają się tam przesłuchania, wydawane są wyroki. Nie obowiązują żadne procedury. Przyprowadzani są jeńcy i przypadkowi mieszkańcy. Co Sowieci w czasie przesłuchań chcą uzyskać? Informacje o rozmieszczeniu oddziałów niemieckich. Ale ani cywile ani jeńcy nie znają planów operacyjnych. Za brak informacji kulka w łeb! Sowieci nie mają skrupułów, bo przecież mają przed sobą faszystów.
  Ks. J. Wycisk, proboszcz, 3. Februarego na polu znajduje 8 ciał. Wśród zamordowanych jest ks. Frenzel. 9. Februarego siostra księdza ogląda półnagie ciało. Rany postrzałowe na ramionach oraz na głowie, naderwana brodawka piersi. Był torturowany.
  Na początku Februarego ustały mordy i rabunek. Zwłok jest tyle, że zwozi się je na cmentarz wozem drabiniastym, na którym są układane piętrowo. Większość ciał pozbawiona jest obuwia.
  W Miechowicach Sowieci dopuścili się jednego z najbardziej brutalnych mordów. Wyładowali tu swoją furię, za co nie spotkała ich kara. Działali zgodnie z cichym przyzwoleniem swoich oficerów, mówi Dariusz Pietrucha, historyk.
  Po latach w trakcie śledztwa potwierdzono zamordowanie 380 osób. Jednak ofiar było więcej: osoby przypadkowe, robotnicy przymusowi . . .

 • mazzini890

  Oceniono 10 razy 8

  Idąc tym torem to Orda też wyzwoliła Ruś.

 • xegar

  Oceniono 11 razy 7

  Spójrzmy na to tak: trwa kampania mająca na celu reaktywację Związku Radzieckiego i odtworzenie wpływów Nowego ZSRR w Europie. Kluczowym elementem tego planu jest wyciągnięcie Polski z Unii Europejskiej i odwrócenie przemian politycznych, jakie zaszły w Europie Wschodniej po 1989 roku. W Polsce działa teraz rząd przychylny tej koncepcji jak żaden dotąd. Rząd PiS realizuje ten plan najprawdopodobniej w porozumieniu z Rosją i być może na jej zlecenie, choć niekoniecznie wszyscy jego członkowie zdają sobie sprawę, w czym biorą udział. Jest bardzo ważne, aby plan się nie wydał, bo spotka się to ze sprzeciwem społeczeństwa pamiętającego czasy sprzed 1989 roku. Dlatego tworzona jest zasłona dymna w postaci pozornych sojuszy z USA (które łatwo będzie zerwać), jednocześnie jest demontowana polska armia (Macierewicz) i kluczowe organy państwa prawa. Plan ma napięty harmonogram: dwie kluczowe osoby, czyli Władimir Władimirowicz Putin i Jarosław Rajmundowicz Kaczyński, mają już swoje lata i wskutek śmierci lub choroby mogą utracić zdolności przywódcze. Po stronie rosyjskiej plan jest realizowany na bieżaco (patrz informacje o zmianie konstytucji Rosji), po stronie Polski działania utrudnia opozycja (nieudolna) i Marszałek Senatu, na którego nie ma dobrych "haków". Marszałek nie pozwoli na osobliwości w postaci pospiesznego uchwalania ustaw w nocy i manipulacji harmonogramem prac Senatu w taki sposób, aby zminimalizować wpływy opozycji. Kluczowa jest także postać Andrzeja Dudy. Dlatego aby pomóc polskim kolegom z PiS, rosyjski MSZ rozpuszcza odpowiednio przygotowany miks informacji, który spowoduje ostrą reakcję polskich dyplomatów z PiS. Ma to na celu umocnienie ich wizerunku jako patriotów i zwiększenie wpływu na funkcjonowanie państwa. To zwiększy także szansę Dudy na reelekcję. W odpowiednim czasie rozbieżności się wyjaśni i nie będą już stać na przeszkodzie w umacnianiu dalszego braterstwa z Nowym ZSRR.

  Czy teraz już wszystko jasne? Witamy w Nowym Bloku Wschodnim...

 • hatteras

  Oceniono 11 razy 7

  Brytyjczycy w kwietniu 1944 wyslali do okupowanej Polski Jozefa Retingera,ktory w ich imieniu mial przekonac polskie podziemie ,ze rzad polski w Londynie przestal liczyc sie w polityce aliantow i Polske zajma wojska sowieckie ,wobec tego Brytyjczycy nalegaja aby przywodcy podziemia sami szukali drog porozumienia z Rosja z pominieciem rzadu w Londynie.AK dokonala proby otrucia Retingera i do smierci ciezko chorowal.Bardzo prosze rozwincie ten temat,bo napewno sa osoby ,ktore wiedza o wiele wiecej niz ja.

 • ambx

  Oceniono 10 razy 6

  Zanim polskich i sowieckich żołnierzy przywitało w styczniu 1945 ciche i straszne morze ruin, w Lipcu 1944 Stalin musiał spisać na straty kilkaset czołgów i ich załogi. Mieli z marszu wziąć Warszawę i wyłapać tych narwańców z AK. Ale Powstanie wybuchło, a dowództwo Wermachtu ściągnęło dwie elitarne dywizje pancerne SS - Viking i Todenkopf. Rozgorzała wielka bitwa pancerna, Rosjanie mieli tym razem przewagę, ale Stalin postanowił posłużyć się dawnym sojusznikiem by wymordować powstańców i zniszczyć miasto. Bitwę należało przegrać Walczący do ostatniego pocisku sowieccy pancerniacy prosili i błagali o posiłki i wsparcie świeżych rezerw które były kilkanaście km dalej. Ale naczelne dowództwo kategorycznie pod groźbą rozwałki zakazało dowódcom ruszenia z odsieczą. Rosyjskie oddziały pancerne zostały zmasakrowane, te pozostałe przerzucono na południe, by dojść do Grecji/Jugosławii (nie udało się), a niemieckie dywizje odjechały pociągami do walk na zachodzie. Pragę zdobyli ruscy i oddziały LWP miesiąc później i spokojnie czekali na dorżnięcie Powstania, mimo protestów polaków i sojuszników, pozorując jakąś pomoc, gdy zaczęto negocjować honorową kapitulację we Wrześniu. Poco ten manewr? Bo komunizm jest jak chwast - pleni się bujnie na ruinach i bezimiennych grobach.

 • rowi

  Oceniono 16 razy 6

  Powstanie Warszawskie; czyli jak zamienić zbrodnię w sukces i kłamstwa temu służące.
  1. Gdyby nie PW mówilibyśmy po rosyjsku; kłamstwo, bo już w Teheranie (1943) Alianci uzgodnili podział stref wpływu w Europie po przyszłym zwycięstwie nad Hitlerem.
  2. Gdyby nie PW bylibyśmy republiką radziecką; kłamstwo, bo zgodnie z ustaleniami w Teheranie państwa nowej Europy podporządkowane Związkowi miały mieć status państw, a nie republik. Nawet Rumunia, będąca oficjalnie sojusznikiem Niemiec nie została "za karę" wchłonięta do ZSRR.
  3. Lepiej zginąć niż żyć na kolanach; kłamstwo, bo tylko żywy może dziecko wychować na swojego następcę, tylko żywy może budować swój Kraj. Martwy nic nie może zrobić; jego dziecko zostanie wychowane przez zabójcę na kolejnego zabójcę a jego Kraj zostanie ograbiony.
  4. AK czekała śmierć po wejściu Rosjan do Warszawy, więc woleli zginąć w walce; kłamstwo, bo gdyby tak było, to powinni byli wyjść z Warszawy i zginąć w otwartej walce gdzieś pod Warszawą. A tak można im zarzucić chowanie się pośród cywilów i używanie mieszkańców Warszawy jako żywych tarcz. Ten zarzut jest całkiem realny, bo w PW zginęło 200 tysięcy cywilnych Warszawiaków a tylko 14 tysięcy Akowców.
  5. Najważniejszy jest honor; no, tutaj to aż nie wiadomo co powiedzieć, skoro całe dowództwo AK przesiedziało PW gdzieś w piwnicy a po poddaniu Powstania spokojnie cali i zdrowi udali się do niemieckiej niewoli, z której ich wyzwolili Amerykanie, aby resztę życia spędzić na Zachodzie, otwierając od czasu do czasu kolejną szkołę swojego imienia...
  Gdzie na litość boską ci panowie generałowie (awansowani podczas Powstania...) mieli honor?
  Gdzie mieli honor idąc przez zniszczone Miasto, idąc pośród 200 tysięcy zamordowanych Warszawiaków?? No gdzie mieli? Dlaczego żaden z nich nie zginął w walce? Dlaczego żaden z nich nie palnął sobie w łeb?? Honor.. dobre sobie...
  6. PW pokazało światu heroizm Polaków; kłamstwo, bo PW wywołane było przeciwko Stalinowi ale wbrew ustaleniom Aliantów, a więc pokazało ono brak możliwości uzgodnień z Polakami! Proszę zwrócić uwagę, że Alianci tak naprawdę nie pomogli Powstańcom, bo ci złamali uzgodnienia Aliantów!
  7. Rosjanie są winni, bo nie pomogli PW; kłamstwo, bo PW było przeciwko Rosjanom! Czy Rosjanie mieli być na tyle głupi, aby wesprzeć akcję przeciwko samym sobie? Stalin nie był idiotą i poczekał, aż Niemcy zniszczą Warszawę i wymordują 200 tysięcy Warszawiaków.

 • goldendeliceus

  Oceniono 12 razy 6

  Wyzwolenie i wolność.
  Nie ma wątpliwości, iż Armia Czerwona nas wyzwoliła spod okupacji niemieckiej. Odczułem na tzw własnej skórze. Mogłem swobodnie mówić po polsku także poza domem. Na ulicy. Wcześniej obowiązywało prawo: Wer polnisch spricht, wird mit tem Tode bestraft..
  Wolność, to odrębna sprawa.
  Żyłem pod dwoma okupacjami.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 20 razy 6

  a wolność Anders na białym koniu przywiózł
  a świętokrzyska banda dopilnowała by willa sie
  Kaczynskim nalezała

 • magda_breslau

  Oceniono 24 razy 6

  "Wyzwolili" to Amerykanie Paryz. Ruskie weszli na przysypanem sniegiem i bezglosne morze ruin pol roku po tym, kiedy Warszawa umarla.

 • ochujek

  Oceniono 24 razy 6

  Powstanie Warszawskie było najkosztowniejszą głupotą tej wojny. Decyzję o walkach podjęto bez kalkulacji sił, koordynacji z Armią Czerwoną. Było to powstanie przeciw sowietom i oni o tym wiedzieli. Nie mieli interesu pomagać. W polityce nie ma sentymentów. Silniejszy ma zawsze rację.

 • jael53

  Oceniono 16 razy 6

  Złego złym się nie naprawia. Po co w nocie, która ma być stanowcza, pisać nieprawdę, że "szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem", skoro tak łatwo będzie przeciwnikowi wykazać coś wręcz przeciwnego? I jeszcze wytknąć, że w Polsce władze od lat nie szanują nawet krwi rodaków, w tej walce przelanej, o ile ci rodacy polegli pod niewłaściwym sztandarem.

 • praskiso

  Oceniono 22 razy 6

  Armia Czerwona wyzwoliła gruzy wyludnionej Warszawy.

 • lupo57

  Oceniono 7 razy 5

  To Roosevelt, Stalin i Churchill zadecydowali o rzeczywistości powojennej, a mowi się tylko o sowietach. Poza wyzwoleniem W-wy 75 lat temu żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego sforsowali Odrę na wysokości Siekierek i Gozdowic. Forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem niemieckich wojsk. Po trzech dniach walk życie straciło około 2 tys. polskich żołnierzy. Obrona niemiecka została złamana i wojska zaczęły się wycofywać. Droga do Berlina była otwarta. Do tego brali udział w zdobywaniu Berlina. Ale kto o tym u nas mówi ? Odmawianie tym żołnierzom zasług w wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej jest zaprzeczeniem historii. A zaprzeczenie faktom jest niemoralne. Kto wobec tego zakłamuje historie ???

 • 1111pln

  Oceniono 7 razy 5

  Na słuchaczy Trójki można zawsze liczyć...

  Drodzy Rodacy!
  Dla upamiętnienia rocznicy "wyzwolenia" nas, zegarki nosimy na obu rękach jednocześnie. Najlepiej po kilka...

 • florian88

  Oceniono 17 razy 5

  17 stycznia nastąpiła zmiana okupanta.Berling za próbę wsparcia powstańców lewo tyłek uratował,został generałem pionkiem, a ruskie najszybciej jak było możliwe uruchomili katownię przy Wileńskiej.Wszystkim zarządzali, ludzkim życiem też.

 • zenith700

  Oceniono 9 razy 5

  "zniszczone było 85 proc. lewobrzeżnej części miasta i 80 proc. prawobrzeżnej."
  Kłerwa, co za dureń napisał ten artykuł! Co do skali zniszczeń po lewej strony Wisły pełna zgoda, to na prawej stronie rzeki Warszawa była zniszczona w mniej niż 20-procentach. Wzięło się to stąd, że część zniszczeń lewobrzeżnej Warszawy powstało podczas obu powstań - podkreślam część - bo większość powstała po upadku powstania, gdy Niemcy przez 3,5 miesiąca systematycznie i z premedytacją grabili i niszczyli okupowany fragment miasta...

 • an.noyed

  Oceniono 19 razy 5

  A dlaczego Putin tak kopie w ten leżący kraj, przecież dopiero co powstaliśmy z kolan.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 5

  Gra Putina jest sprytna - chodzi o to żeby poprzez skłócenie nas z Żydami skłócić nas z USA, bo z Europą sami już się skłóciliśmy ...

 • miro600

  Oceniono 12 razy 4

  17 września napadli na nas by łupić i mordować , 17 stycznia wkroczyli do Warszawy by łupić i mordować kolejny raz.

 • stavros2002

  Oceniono 4 razy 4

  @qwardian
  dziaduś był folksdojczem?

 • adremi

  Oceniono 10 razy 4

  Jak można od kogoś, kogo traktuje się jak wroga, oczekiwać pomocy? Pretensje - zawsze i do wszystkich. My niewinni, nam wiatr w oczy, do szkoły pod górkę, jednak my naród wybrany, tak jak Żydzi, Niemcy. Nam tylko nie udaje się zapanować nad nikim, na szczęście.

 • psyhodelic

  Oceniono 12 razy 4

  Historię Polski piszą politycy. Co z tego wynika sami widzicie.

 • arius9

  Oceniono 28 razy 4

  Urodzilem sie w 1956 i nie spotkalem na swojej drodze zycia ani jednego Ruska w Polsce. Wszystkie te zbodnie, niewole i rygor Polacy zawdzieczaja swoim, Polakom. Tak jak wtedy czesc sprzedala sie zbrodniarzom z Moswy, tak dzisiaj polowa Polakow sprzedala sie zboczencom z Watykanu. Taka wolnosc, poparta konkordatem.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 22 razy 4

  jesli chodzi o zniszczenie Warszawy,to rekami niemcow,dokonali dyplomatolki z Londynu.....dwiescie tysiecy polskich obywateli zginalo,bo sie jakiemus durniowi cos ubzduralo...

 • kolega.zenka

  Oceniono 8 razy 4

  Jest prawdopodobne, że ostatnia aktywność Putina jest odwetem za posądzanie Rosji o zamach w Smoleńsku, bez względu na to czy to jest prawda, czy nie. Zbliża się 10-ta rocznica tej katastrofy, więc przygotowuje grunt pod zdyskredytowanie Polski na wielu płaszczyznach.

 • vomitorium1

  Oceniono 8 razy 4

  ”Do komunikatu dołączono też grafikę z pokolorowanym na czerwono zdjęciem sowietów, dodano sierp, młot i gwiazdę, a także napis "Wyzwolenie bez wolności".”
  po co (?)
  (komiks (???))

 • poszum

  Oceniono 16 razy 4

  Liczbowo najwiecej kolaborantow z Niemcami bylo Rosjan. W rozmaitych wojskowych wojskowych i pomocniczych formacjach sluzylo tam setki tysiecy i blisko miliona Rosjan.

 • tetradrachma

  Oceniono 8 razy 4

  Kaczynski, i jego zgraja, zawsze jest "o krok za" . To wszystko, co dziś piszecie - o ruskim "wyzwoleniu" - jest prawdą, niestety....odpowiedzia na rosyjskie zarzuty. A, prosiłem, pisałem, że Armia Czerwona wyzwoliła mnie, a tysiące Żydów, nawet TYCH morderców Polaków z Wilna, Wołynia i wschodnich rubieży Polski, uratowała od śmierci z rąk hitlerowców. Czarzastego, straszyliście prokuratorem nawet. Dzis, Ruscy, mówia ze AK "mordowała" Ukraińców i Żydów. Tak, Własowcow, Łotyszy z oddziałów SS i żydowskich konfidentów i zdrajców. Ale, wy, łajdacy o TYM milczeliście.

 • munaciello

  Oceniono 12 razy 4

  Dlaczego MSZ nie odniosło się do opublikowanych przez Rosjan dokumentów, tylko wydało lakoniczny komunikat?

 • ogonkotabehemota

  Oceniono 13 razy 3

  Widzisz Pinokio, tak to już jest, że "kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie!" Było tyle łgać? Było składać kwiaty pod pomnikiem kolaborantów?

 • tur_ams

  Oceniono 11 razy 3

  Chyba pierwszy raz jestem w stanie zgodzić się z czymś co wyszło z pisowskiego MSZ.
  Gdyby odpuścili sobie hashtag i grafikę byłby to idealnie wyważony i celny komunikat. Tak czy inaczej jestem w szoku. Potrafili odpowiedzieć na atak bez ośmieszania się.

 • kasle

  Oceniono 15 razy 3

  Po co nam te histe(o)ryczne pyskowki z Rosja.
  Zachowujemy sie jak jamnik, kryjacy sie za nogawka jakichs instytucji, dzielnie szczekajac.
  Wyszla cala nedza prowadzonej polityki historycznej, ktora nas pcha od konfliktu do konfliktu. Tak sie dzieje, gdy los panstwa powierza sie ludziom do tego ani moralnie ani
  intelektualnie nie predestynowanym. Komu by tu jeszcze dowalic panowie a pozniej sie dasac, jak odkopnie?

 • kletos

  Oceniono 19 razy 3

  Rosjanie nie są głupi, oni są po prostu złośliwi, robią z Polaków antysemitów, aby było możliwe żądanie zapłaty przez Polskę pieniędzy z ustawy 447. W ten sposób liczą na skłócenie USA i Polski.

 • 666swetozarus

  Oceniono 21 razy 3

  w trakcie operacji warszawskiej, której elementem było wyzwolenie Warszawy zginęło 20 tys. czerwonoarmistów i 3 tys żołnierzy WP. Więcej niż powstańców warszawskich. Rozumiem Rosjan, to ciągłe opluwanie, burzenie pomników czerwonoarmistów, zakłamywanie historii spowodowało taką, a nie inną reakcję Putina.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 9 razy 3

  Putin zmienia historię,kalkstein vel kaczyński robi tak samo,jednak w kurduplu trochę rosyjskiej krwi jest dlatego tak się zachowuje.

 • koles751

  Oceniono 5 razy 3

  "Krzyczący „Wolność!” – kręcą pęta
  Krzyczący „Męstwo!” – drżą ze strachu
  Kto woła „Pamięć!” – nie pamięta
  Krzyczącym „Łaska!” – śni się szafot.
  „Mądrość” – odmienia język durnia
  „Uczciwość” sławi sprzeniewierca
  O spokój apeluje furiat
  O dietę z warzyw – ludożerca."

 • niezalany

  Oceniono 5 razy 3

  skoro pis łże na każdym kroku i tak mu "dobrze" idzie, to ruscy uznali że im też wolno... ogłupić i obłupić to ich motto

 • peteroski

  Oceniono 23 razy 3

  Historia pisana przez bolszewickiego kgb-iste

 • 2majtek1

  Oceniono 9 razy 3

  Bolesne to były czasy dla wszystkich a prawda nie istniej .
  Istnieją tylko odczucia rozbieżne wszystkich stron tej straszliwej pożogi wojennej .
  Rozdrapywanie starych ran nie przyniesie ukojenia nikomu.
  To wspomnienie boli i będzie bolało.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 3

  Kłóćmy się ze wszystkimi na świecie, zaprzeczajmy faktom - przecież moja prawda jest najmojsza ...

 • jacutin

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe jakich Ukraińców unicestwiała AK? Pewnie tych niewinnych z brygady Kamińskiego, zwyrodnialców którzy bestialsko mordowali bezbronne kobiety i dzieci.

 • do100jnik

  Oceniono 14 razy 2

  gwoli uzupełnienia za śmierć 2700 żołnierzy berlingowców idących na pomoc powstaniu wdzięczne polaczki zniszczyły pomnik gen. Berlinga

 • smurfmadrala

  Oceniono 8 razy 2

  Wkrótce dowiemy się, ze setki łagrów w ZSRR założyli Polacy,
  podobnie jak Auschwitz-Birkenau.

 • trabant

  Oceniono 8 razy 2

  Niektórzy Polacy mordowali i Polaków i Żydów a Ruscy mordowali wszystkich i czego to dowodzi co udowadnia co to ma niby być . Mord i terror jest taki sam, i nie ma się co licytować.

 • t.t

  Oceniono 6 razy 2

  Wolałbym merytoryczną odpowiedź MSZ niż próbę opisania historii w 280 literach jakiegoś portalu społecznościowego... Plus grafika, która zapewne rzuci Rosję na kolana...

 • januszw53

  Oceniono 6 razy 2

  Może się mylę, ale podczas walk o wyzwolenie Polski brali również udział żołnierze LWP, których PIS wymazuje z kart historii. I dziwicie się ruskim, którzy na tym żerują ??? A niszczenie pomników Rosjan i krzyk gdy oni się burzą ?? Sami zakłamujemy a mamy pretensję do innych. Celowe działanie faceta mającego korzenie ( podobno ) wśród rosyjskich żydów ?

 • flemming

  Oceniono 6 razy 2

  Przed propagandą Putina obroni nas Jaki (byle), wybitny młody naukowiec, specjalista od spraw izraelskich oraz niemieckich nogawek.

 • lot23x

  Oceniono 6 razy 2

  stalina nie ma, a terror został. - czyli...

 • blski

  Oceniono 10 razy 2

  Rodzicow wladze po 1945 nie traktowali lagodnie (ojca zaaraesztowano w 1947 - wyszedl w 1956, matke szykanowali mimo niedoboru specjalistow odebrano jej prawo wykonywania zawodu, wyrzucano ja z pracy jak tylko udalo sie jej jakas dostac - do 1955, istniala obawa, ze zabiora mnie do sierocinca,...). Mimo to matka uwazala, ze Sowieci uratowali nasz narod przed eksterminacja. W okresia Wojny istniala obawa, ze jezeli zachodnie mocarstwa dogadaja sie z Niemcami to nasz kraj (i narod) zniknie, podobnie byloby gdyby to Sowieci sie z nimi dogadali, chociaz bestialstwo Niemcow na okupowanych terenach Sowieckich sprawial, ze bylo to malo prawdopodobne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX