MSZ odpowiada na ujawnione przez Rosję dokumenty nt. Powstania Warszawskiego. "Reżim Stalina przyniósł terror"

MSZ odpowiedziało na ostatnie oskarżenia Rosji związane z rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy. "Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności!" - głosi krótki komunikat resortu.

16 stycznia rosyjskie MON opublikowało dokumenty, mające świadczyć o tym, że Armia Czerwona, która od sierpnia 1944 roku stacjonowała już po drugiej stronie Wisły, próbowała pomagać walczącym o Warszawę powstańcom. W komunikacie padło też stwierdzenie, że "żołnierze Armii Krajowej unicestwili pozostałych w mieście Żydów i Ukraińców".

Komunikat rosyjskiego ministerstwa to kolejny przypadek, gdy ze strony Federacji Rosyjskiej, a przede wszystkim Władimira Putina, w stronę Polski kierowane są półprawdy i kłamstwa na temat wydarzeń z XX w. i okresu II wojny światowej. Krótkie podsumowanie kilku najważniejszych wątków:

>>> Sejm ostatnio przyjął uchwałę skierowaną przeciwko rosyjskim manipulacjom

Zobacz wideo

MSZ odpowiada Rosjanom: Wyzwolenie bez wolności!

Do tych tez odniosło się na Twitterze polskie MSZ, które podkreśliło, że w Polsce nie zapomina się o walce sowietów z nazistami, ale wraz z nadejściem komunistów w kraju zapanował terror. Do komunikatu dołączono też grafikę z pokolorowanym na czerwono zdjęciem sowietów, dodano sierp, młot i gwiazdę, a także napis "Wyzwolenie bez wolności".

Szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem, ale w 1945 reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę. Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności!

- brzmi komunikat.

Wejście Armii Czerwonej do Warszawy w 1945 roku

Na 17 stycznia przypada 75. rocznica wejścia Armii Czerwonej do Warszawy. W 1945 roku radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość sił.

Już po wkroczeniu do stolicy, 19 stycznia, w Warszawie odbyła się defilada na gruzach miasta - zniszczone było 85 proc. lewobrzeżnej części miasta i 80 proc. prawobrzeżnej.

Jeszcze w PRL podkreślano, że wejście czerwonoarmistów przyniosło wyzwolenie, natomiast już w III RP zaczęto wskazywać, że armia ZSRR była niedaleko miasta w 1944 roku, gdy trwało Powstanie Warszawskie i nie przyszła z pomocą powstańcom. Ostatecznie ofensywa sowietów ruszyła dopiero w połowie stycznia.

Więcej o:
Komentarze (391)
MSZ odpowiada na ujawnione przez Rosję dokumenty nt. Powstania Warszawskiego. "Reżim Stalina przyniósł terror"
Zaloguj się
 • apolis

  Oceniono 98 razy 70

  Głos polskiego MSZ-tu byłby lepiej słyszalny, gdyby na czele polskiego rządu nie stał notoryczny kłamca i miłośnik Brygady Świętokrzyskiej...

 • walkirrr

  Oceniono 75 razy 47

  Moskwa wie ze dyplomacja polska pod rządami pisowskiej kliki nie istnieje, Polska jest izolowana i obśmiewana więc teraz można jezdzić po niej jak na łysej kobyle. To efekty nierządów bolszewickiej kliki z nowogrodzkiej

 • led47

  Oceniono 68 razy 34

  "Wyzwolila" ruiny Warszawy. Niemcy spokojnie odeszli po obrabowaniu i zniszczeniu miasta a Ruscy zrabowali reszte.

 • fanboy69

  Oceniono 56 razy 26

  Przecież sowieci nie pozwolili nawet lądować na swoich lotniskach samolotom alianckim dokonującym zrzutów dla powstańców. Czekali, aż szkopy ich wszystkich wybiją i zrujnują całe miasto. No kurczę gdyby wcześniej się ruszyli to by również żydom pomogli. Ruski są mądrzy w dopasowywaniu historii do swoich potrzeb, nic więcej. po prostu bolszewicy.

 • magda_breslau

  Oceniono 46 razy 24

  Przy okazji tych ruskich klamstw, ktore maja na celu oczernic AK, sklocic nas z Ukraincami i samymi soba,

  przypomniala mi sie scena opisana przez Wasilija Grossmana, ktory razem z Armia Czerwona wchodzil na przysypane sniegiem ruiny tego, co bylo kiedys miastem. Warszawa, pisze Grossman, byla jedynym miastem do ktorego wchodzilem po drabinie. Z zamarznietej Wisly, po drabinie, na ciche i straszne morze ruin...

  Powstanie Warszawskie bylo ostatnim aktem Paktu Ribbentrop - Molotow.

 • lubiedobrze

  Oceniono 66 razy 20

  Fałszerze historii nie są odpowiednimi ludźmi do wskazywania innych fałszerzy.
  W końcu trzeba sie będzie zmierzyć z polskimi grzechami.

 • alighator2x

  Oceniono 32 razy 18

  przecież to ustawka. putin atakuje, PiS broni i polacy mają dać się nabrać jaki to PiS dobry, jak o polskę dba i żeby na dudę głosować

 • unixyz

  Oceniono 27 razy 15

  PIS chcial polityki historycznej, no to teraz ma ja i co fajnie jest ? po kiego ... myslec o przyszlosci jak jest polityka historyczna i wstawanie z kolan.

 • magda_breslau

  Oceniono 35 razy 15

  RONA w Warszawie. Rosyjska Wyzwolencza Armia Ludowa.

  Najwiekszy wklad Rosjan w walkach o Warszawe. Drugim byla odmowa uzywania lotnisk dla samolotow Aliantow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX