Smog dusi Polskę. Ciemne punkty na mapach, na Śląsku normy przekroczone o tysiąc procent! "Koszmar"

W piątek mieszkańcy całej Polski zmagają się ze smogiem. W niektórych miejscach - zwłaszcza na Śląsku i w Małopolsce - sytuacja jest wręcz dramatyczna, a normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu są przekroczone o nawet tysiąc procent.

Piątkowy poranek przyniósł zamglenie i bardzo złą jakość powietrza w niemal całej Polsce. Stacje pomiarowe pokazują, że w niektórych miejscach kraju sytuacja jest wręcz fatalna. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska najbardziej przekroczone normy są na Śląsku i w Małopolsce. Źle jest także w centrum kraju.

>>> Jak polskie miasta (nie) radzą sobie ze smogiem. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Smog w Polsce. Rekordowo złe wyniki stacji pomiarowych

Bardzo wysokie stężenie szkodliwych pyłów pokazały rano stacje w Częstochowie, Gliwicach oraz Zdzieszowicach. Te miejsca na mapach pomiarowych były zaznaczone na ciemnofioletowo i czarno, co oznacza maksymalne przekroczenie norm. Rekordowo złe są wyniki w Raciborzu (norma przekroczona o 1012 procent), w Wodzisław Śląskim i Kuźni Raciborskiej - tam dopuszczalna norma stężenia PM10 została przekroczona o 980 procent. W Katowicach, Sosnowcu i Gliwicach stężenie pyłu zawieszonego wynosi około 600 - 700 procent.

"Dusimy się, powietrza!" - alarmuje Zagłębiowski Alarm Smogowy.

"Wszystko okopcone, ubrania, włosy, brrrr, strasznie jest", "Jest koszmar, jechałam z Dąbrowy do Siewierza, wszędzie dymu aż grubo", "Nie da się oddychać" - skarżą się mieszkańcy.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak zaapelował do mieszkańców, by nie palili w piecach.

"To co widać to nie mgła. To efekt tego, co spalamy w domowych piecach… W ciągu ostatnich 3 latach z budżetu miasta wydaliśmy prawie 7 mln zł, dofinansowując wymianę ponad 1,5 tysiąca starych pieców. To nie wystarczy, dlatego apeluję do wszystkich, w miarę możliwości ograniczcie palenie w swoich piecach, a tych którzy posiadają w swoich domach podwójne instalacje – zrezygnujcie z palenia w kominkach i przełączcie się na gaz. Pomyślcie o tym, bo czyste powietrze to nasza wspólna sprawa!" - napisał na Facebooku.

Źle jest także w Warszawie i okolicach (zwłaszcza w rejonach Ząbek i Józefowa), w Opolu, Jeleniej Górze, Krakowie, Sanoku czy Kędzierzynie-Koźlu.

Bardzo zła jakość powietrza! Jeśli to możliwe, zostań w domu. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może wpłynąć na Twoje zdrowie 

- czytamy w komunikacie na stronie Airly.

Więcej o:
Komentarze (350)
Smog dusi Polskę. Ciemne punkty na mapach, na Śląsku normy przekroczone o tysiąc procent! "Koszmar"
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 113 razy 91

  WIĘ-CEJ WĘ-GLA!

  Wszyscy razem: WIĘ-CEJ WĘ-GLA!

  Głośniej!

  Powtórzmy za premieram Australii: to jest węgiel i nie należy się go bać. I nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne!

 • krynolinka

  Oceniono 70 razy 66

  Spokojnie, pan prezes zakaże publikować danych na temat smogu i od razu się poczujemy zdrowsi. Już pisiorki mają doświadczenie w tych sprawach. Nie publikują informacji o zadłużeniach szpitali, o brakujących lekach w aptekach. Cudny świat nas czeka.

 • biesczad1

  Oceniono 43 razy 39

  Wszyscy, którzy do pieca wrzucają śmieci, plastik czy styropian, mają na rękach krew 50 tyś. Polaków - nawet, jeśli siedzą w pierwszym rzędzie kościelnej ławy!!!

 • freud1

  Oceniono 38 razy 32

  I wlasnie dlatego szwabom i zabozercom powiedzielismy dumnie "pyerdolcie sie", kiedy wylozyli na stol 100 mld € na walke z wynglem.
  Chalwa wielikiej wolsce! Prypec to w porownaniu do Krakowa pikus. Zaden pan!

 • ps11111ps

  Oceniono 28 razy 28

  Ee tam te wasze jednorazowe 1000% to w małopolsce nikogo nie dziwi.

  Rzozów pod Skawiną obok Krakowa jest lokalnym mistrzem stabilnego długoterminowego zanieczyszczenia. Tam co dzień jest 1000 - 1500%

  16.01 19:00
  PM10: 1342 % 671 µg/m³
  PM2.5 1552 % 388 µg/m³

 • Paweł

  Oceniono 25 razy 25

  Wungiel naszą potęgą i podstawą naszej gospodarki. I do tego te pisowskie matoły go jeszcze z Rosji sprowadzają...

 • wolak007

  Oceniono 23 razy 21

  Spokojnie Polacy, mamy smogu na 200 lat!...

 • olal.bana.gw

  Oceniono 25 razy 21

  Wszystko jest ok. Ciemnogrodzka masa zwiazkowa ferajny kacperkowej wymiera w przyspieszonym tempie. Pomoze to kulturalnie i z pomoca kosciolka rozwiazac problem gornictwa pylowego w Hejmacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX