O. Grzegorz Kramer z zakazem wypowiedzi w mediach. Napisał, że "chyba lepiej, żeby papieże umierali"

Jezuita o. Grzegorz Kramer nie może w najbliższym czasie zabierać głosu w mediach i na portalach społecznościowych. Powodem jest wpis na Twitterze, w którym krytycznie odniósł się do działań papieża emeryta Benedykta XVI.

Jezuita, dziennikarz o. Łukasz Sośniak, przed kilkoma dniami odniósł się na Twitterze do książki "Z głębi naszych serc", w której w jednym z rozdziałów papież emeryt Benedykt XVI podkreślał, że nie powinno się rezygnować w Kościele z celibatu wśród kapłanów.

O. Sośniak stwierdził, że książka "nie jest przeciwstawieniem się" papieżowi Franciszkowi. "Wspiera celibat i uznaje jego wartość. Rzeczywiście - sensacja w Kościele" - ironizował jezuita.

Wpis skomentował o. Grzegorz Kramer, autor książek, przełożony jezuickiej wspólnoty w Opolu i proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa. "Bardziej chodzi o to, że miał [Benedykt XVI - red.] milczeć, a póki co teraz zaczyna mówić. Jednak chyba lepiej, żeby papieże umierali" - napisał.

>>> Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone

O. Grzegorz Kramer: Nikomu nigdy nie życzyłem śmierci

W oświadczeniu opublikowanym na swoim blogu o. Grzegorz Kramer poinformował, że uznał, iż mógł zostać źle zrozumiany, dlatego usunął swój komentarz. Dodał, że wpis "nie do końca był przemyślany i nie przewidział ewentualnych jego skutków". Podkreślił, że "kocha Kościół i bardzo mu na jedności w Kościele zależy".

Nikomu, nigdy nie życzyłem śmierci, tak również było w tym wypadku. Odniosłem się tylko do sytuacji, że mamy papieża Franciszka w czasie, w którym żyje Jego Poprzednik, co nie jest sytuacją zwykłą. Pisząc, że "chyba lepiej, żeby papieże umierali", miałem na myśli tylko to, że wtedy nie byłoby sytuacji, w których (co jest przecież faktem) część ludzi Kościoła przeciwstawia zdania dwóch papieży i nimi manipuluje. Stąd moje emocje. Lepsza i bardziej jednoznaczna treść tego zdania powinna brzmieć: "lepiej by było, gdyby papieże nie abdykowali”.

- tłumaczył o. Kramer. Za swój wpis przeprosił.

Jak podaje portal Nto.pl, o. Grzegorz Kramer otrzymał od swoich przełożonych zakaz wypowiadania się w mediach społecznościowych i rozmów z dziennikarzami, musiał też zlikwidować konta na Facebooku i Twitterze. Wciąż może za to wygłaszać kazania. Na razie nie wiadomo, jak długo zakaz będzie obowiązywał.

Więcej o:
Komentarze (109)
O. Grzegorz Kramer z zakazem wypowiedzi w mediach. Napisał, że "chyba lepiej, żeby papieże umierali"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 51 razy 43

  W Kościele jak masz coś mądrego do powiedzenia - to nie wolno ci się wypowiadać ...

 • munaciello

  Oceniono 33 razy 31

  A księdzu Edwardowi Stańkowi rok temu za modlitwę o śmierć papieża Franciszka włos z głowy nie spadł...
  Tylko Jędraszewski po spotkaniu ze Stańkiem wydał komunikat, w którym wyraził "ból i żal"...

 • ochujek

  Oceniono 24 razy 24

  Wojtyła żył zbyt długo. Przez dziesiątki lat nie zauważył ani jednego pedofila, ani jednej ofiary tych zboków. Umiłował Maciala, Wesołowskiego, Lawa i na dodatek Pinocheta.

 • filosem

  Oceniono 17 razy 15

  Chłopie. Daj spokój. Nie przepraszaj. Jak ktoś chciał zrozumieć Twój przekaz na pewno go zrozumiał. A jeśli miał co innego w zamyśle... coz. Poszedłeś nieco pod prąd i pewne środowiska żyć Ci nie dadzą. Ale pewnie się z tym liczysz. Bajo bongo i do przodu.

 • swietyszczur

  Oceniono 14 razy 14

  Jakby ten Kramer glosil hasla homofobiczne czy faszystowskie to wlos by mu z glowy nie spadl a tutejsze trolle PiSowskie by go wychwalaly pod niebiosa :)

 • bmartin_eye

  Oceniono 14 razy 14

  No to w końcu znaleźli pretekst, żeby kazać się zamknąć niewygodnemu jezuicie. Niewygodnemu, bo nie dość, że "wywrotowy" w zacofanym zaściankowym kościółku, to jeszcze bardzo inteligentny.

 • demetria11

  Oceniono 12 razy 12

  Jak to jest, że chyba każdy myślący ksiądz, który nie boi się zabierać głosu publicznie, jest natychmiast kneblowany, a taki Rydzyk, który jednego zdania nie potrafi po polsku sklecić, kwitnie sobie jak pączycho w maśle?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX