Werbowali Polaków do pracy w Wielkiej Brytanii. Na miejscu byli zmuszani do żebractwa

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop mieszkańców Dolnego Śląska, którzy współpracowali z międzynarodową grupą przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. Zatrzymani mieli werbować Polaków chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii. Na miejscu pracownicy byli wykorzystywani do przymusowej pracy lub żebrania.
Zobacz wideo

Dzięki współpracy służb z Wielkiej Brytanii i Polski udało się zatrzymać w tej sprawie łącznie kilkadziesiąt osób. Na polski trop wpadli policjanci z Zespołu do Spraw Handlu Ludźmi Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dzięki pomocy oficerów łącznikowych w Londynie służbom udało się nawiązać współpracę z brytyjskimi organami ścigania.

Dolny Śląsk: wykorzystywali Polaków do pracy w Wielkiej Brytanii. Grozi im do 15 lat więzienia

Zgodnie z ustaleniami śledztwa grupa działała na terenie Polski i Wielkiej Brytanii, dlatego też zdecydowano się powołać Międzynarodowy Zespół Dochodzeniowo-Śledczy. Dzięki zebranym dowodom udało się zatrzymać kilkadziesiąt osób - głównie Polaków i Brytyjczyków, którzy zajmowali się handlem ludźmi.

Na terenie Polski zatrzymano czterech mieszkańców Dolnego Śląska. Mężczyzn w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat. Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty. Za handel ludźmi grozi im od 3 do 15 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Według ustaleń policji zatrzymane na Dolnym Śląsku osoby zajmowały się rekrutacją chętnych do pracy w Wielkiej Brytanii. Tam pracownicy byli wykorzystywani do pracy w charakterze przymusowym lub żebractwa. Ich wynagrodzenie było następnie przekazywane grypie przestępczej. Polacy mieli prowadzić tę działalność przez kilka miesięcy 2016 roku.

Więcej o:
Komentarze (61)
Werbowali Polaków do pracy w Wielkiej Brytanii. Na miejscu byli zmuszani do żebractwa
Zaloguj się
 • kingstonny

  Oceniono 19 razy 13

  Jakby pokazali ich buzie i podali nazwiska, robiac im wstyd na cala wies ( a Polacy panicznie boja sie wstydu), blady starch by padl na innych, ale to jest Polska gdzie ochrona danych przestepcy jest NAJWAZNIEJSZA.

  Przestroga dla innych to niewazny pikus.

  Dlaczego tak jest? Ano dlatego ze przestpca by mogl sie okazac syn jakiegos ministra, albo pociotek nawet samego Prezesa !!! A im wstydu robic NIE WOLNO, rozumiesz Kowalski?

  Wszelkie inne tlumaczenia troskliwego ukrywania danych przestepcow to pic dla ciemnego ludu, rozumiesz Kowalski?
  P.S. Powszechne w Polsce, a traktowane z pogarda na Zachodzie, „w zaparte” bierze sie miedzy innymi z panicznego leku przed wstydem.

 • brajanu

  Oceniono 14 razy 12

  W uk tym procederem zajmuja sie romowie. O tym cisza w artykule.

 • klm747

  Oceniono 12 razy 6

  znowu cyganie

 • pawelpap10

  Oceniono 8 razy 6

  Grypa przestępcza jest często śmiertelna.

 • yamako

  Oceniono 8 razy 6

  Tytuł sugeruje, że ci co werbowali, byli zmuszani do żebractwa. Tak działa niesygnalizowana zmiana podmiotu. Kto to pisał, gimbus na przerwie?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 9 razy 5

  Gdy polski Cygan zrobi coś złego, jest Polakiem. Gdy wystapi np. na festiwalu muzycznym, jest Romem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX