Dojdzie do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Izraela. "Zaplanowano wspólne wystąpienie"

- W Oświęcimiu pojawi się ponad 30 delegacji. Wśród gości będzie prezydent Reuwen Riwlin. Przewidziano również wystąpienie dla mediów prezydentów Polski i Izraela - zapowiedział w Polsat News Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia.

Główne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zaplanowano na poniedziałek 27 stycznia. Jak informują organizatorzy - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - do Oświęcimia przyjedzie ponad 200 osób, które przeżyły zagładę, a także rodziny królewskie z Hiszpanii i Niderlandów, prezydenci Niemiec i Izraela oraz przedstawiciele instytucji europejskich. 

Andrzej Duda spotka się w Oświęcimiu z Reuwenem Riwlinem. Zaplanowano wspólne wystąpienie dla mediów

W trakcie rocznicowych obchodów dojdzie do spotkania prezydentów Polski i Izraela, o czym w poinformował w Polsat News rzecznik Andrzeja Dudy, Błażej Spychalski. - Prezydent będzie brał udział w uroczystościach zarówno w niedzielę i w poniedziałek.  W Oświęcimiu pojawi się ponad 30 delegacji, a wśród gości będzie prezydent Reuwen Riwlin. Przewidziano również wspólne wystąpienie do mediów prezydentów Polski i Izraela. Chcę też podkreślić, że organizatorem obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz jest dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - powiedział Błażej Spychalski. 

>>> Łapiński: Urzędujący prezydent ma łatwiej w kampanii wyborczej

Zobacz wideo

Wcześniej, bo 23 stycznia, w Instytucie Yad Vashem odbędzie się Piąte Światowe Forum Holokaustu. Jego głównym organizatorem jest fundacja, której założycielem jest doktor Mosze Kantor, rosyjski oligarcha żydowskiego pochodzenia. W wydarzeniu ma wziąć udział około 40 przywódców i ważnych osobistości z Europy, Ameryki Północnej i Australii, między innymi prezydenci Francji, Niemiec i Włoch. Do Jerozolimy nie poleci natomiast prezydent Duda - nasz kraj będzie reprezentowany przez ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego. 

- Otrzymałem zaproszenie na te uroczystości w Jerozolimie, ale z tego zaproszenia jednoznacznie wynikało, że nie przewiduje się tam przemówienia prezydenta RP. Drogami dyplomatycznymi zwróciłem się do strony izraelskiej o to, aby była możliwość wystąpienia najwyższego przedstawiciela polskiego państwa wśród innych prezydentów w związku ze Światowym Dniem Holocaustu i 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau - tłumaczył kilka dni temu Andrzej Duda. Organizatorzy pozostali jednak nieugięci. - Moja decyzja jako prezydenta była jednoznaczna. Uważałem, że uniemożliwienie zabrania głosu prezydentowi państwa, z którego pochodzili obywatele, którzy byli większością ofiar Holocaustu to nie tylko godzenie w interesy Rzeczypospolitej, w interes Polaków, ale przede wszystkim jest to zakłamywanie prawdy historycznej - dodał prezydent.

Więcej o:
Komentarze (92)
Dojdzie do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Izraela. "Zaplanowano wspólne wystąpienie"
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 23 razy 15

  Z niecierpliwością czekam na wystąpienie dudy.
  Mimo powagi miejsca, pewnie będzie wesoło ...

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 9

  Dziwne by było gdyby nie wystąpił , chociaż ko go wie , wszystko zleży od krótkiego .

 • jurand48

  Oceniono 13 razy 9

  To że durnia mamy za prezydenta to może przypadek ...ale że debilstwo typu Duda, Ziobro, Kaleta Warchoł kończy prawo na polskich uczelniach ??? Jak tam musi być poziom ?

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 8

  He, he....
  Już oczami wyobraźni widzę, jak kamerzyści i realizatorzy obrazu TVP będą się gimnastykować, żeby tylko Ciemny Lud, NIE ZOBACZYŁ jarmułki na głowie Andrzeja Dudy :-))

 • kiwdu53

  Oceniono 9 razy 5

  Mimika i temperament przemówień pad-a to po prostu DUCE. Np. 3 nov 1932r. Ancona)

 • anna4455

  Oceniono 6 razy 4

  Może nasz p.o.prezydenta jakiś kawał opowie ? :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX