Górnicy zapowiadają protesty i uderzają w PiS. "Nasz węgiel leży na zwałach, rosyjski jest spalany"

Górnicy zapowiadają protesty i alarmują, że na kopalnianych zwałach może leżeć nawet milion ton polskiego węgla, którego nikt nie chce kupić. - Spalany jest węgiel rosyjski - wskazują, domagając się od rządu Prawa i Sprawiedliwości natychmiastowych działań. Związkowcy przypominają też, że przed dojściem PiS do władzy to właśnie Jarosław Kaczyński krytykował sytuację, w której "w Polsce więcej się węgla kupuje, niż sprzedaje".

Górnicy grożą blokadą przejść granicznych i zapowiadają protesty - informują "Fakty" TVN. Wszystko dlatego, że na przykopalnianych zwałach w całej Polsce zalegają ogromne ilości polskiego węgla, którego nikt nie chce kupić. Do naszego kraju jest z kolei sprowadzany tańszy węgiel z Rosji.

>>> Bartoszewski: "Nie powinniśmy kupować węgla z Donbasu". Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Górnicy grożą protestami. "Nasz węgiel leży na zwałach, rosyjski jest spalany"

Coraz bardziej prawdopodobna staje się sytuacja, że za niecały miesiąc kopalnie nie będą już miały gdzie ich składować i wstrzymają pracę. Jak podają "Fakty", tylko na zwałach kopalni "Bolesław Śmiały" w Łaziskach Górnych zalega blisko 120 tysięcy ton węgla - nie chce ich odbierać nawet elektrownia. Górnicy szacują, że w całej Polsce problem może dotyczyć nawet miliona ton niepotrzebnego węgla. - Nasze kopalnie fedrują, wydobywają węgiel, ale nasz węgiel leży na zwałach, a rosyjski węgiel jest spalany w naszych elektrowniach - mówi w rozmowie z TVN Rafał Jedwabny z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Krzysztof Brejza z KO zwrócił się do kierowanego przez Jacka Sasina ministerstwa Aktywów Państwowych z interpelacją, w której zapytał o ilość surowca sprowadzanego do Polski z Rosji. Z odpowiedzi resortu wynika, że od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości do Polski sprowadzono z Rosji 36 milionów ton węgla. Związkowcy napisali do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym domagają się interwencji rządu w tej sprawie. Wskazują, że import węgla z Rosji uderza w polskich górników i krytykują fakt, że jest on sprowadzany przez "spółki kontrolowane przez Skarb Państwa".

Kaczyński przed dojściem do władzy: Górnictwo jest dzisiaj w trudnej sytuacji, ale nie z winy górników

Przed dojściem do władzy politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykowali sprowadzanie węgla z Rosji do Polski i wskazywali, że jego ograniczenie "rozwiąże część problemów górnictwa". - W tej chwili Polska więcej kupuje węgla, niż sprzedaje - mówił Jarosław Kaczyński w maju 2014 roku. Rok później stwierdził, że rząd PO-PSL "podniósł rękę na Polski węgiel". Zaznaczył też, że jego zdaniem można by zablokować import sprzedawanego po niskich cenach węgla z Rosji.

- Trzeba sobie uświadomić, o co w Polsce chodzi. Chciałem was zapewnić, że jeśli uda się dojść do władzy Prawu i Sprawiedliwości, to te praktyki się skończą. (...) Górnictwo jest dzisiaj w trudnej sytuacji, ale nie z winy górników, tylko tej władzy i klientystycznego systemu, w którym bardzo dużo ludzi, nie robiąc nic, zarabia - mówił. Argument o embargu na rosyjski węgiel podnosił wówczas także Mariusz Błaszczak. 

Więcej o:
Komentarze (319)
Górnicy zapowiadają protesty i uderzają w PIS. "Nasz węgiel leży na zwałach, rosyjski jest spalany"
Zaloguj się
 • feldkuratkatz

  Oceniono 101 razy 97

  Śląsk zdaje się głosował na PiS?
  Nie widzicie związku, górnicy?

 • window_licker

  Oceniono 87 razy 73

  PiS kupując od Ruskich ukraiński węgiel ukradziony w Donbasie odpłaca się za nagrania u Sowy, które wyniosły go do władzy... Falenta nie miał z czego zapłacić rosjanom za dostawy do swoich Składów Węgla... zrobił wiązany biznes, taśmy za przyszłe dostawy z Rosji...

  ps. przy okazji Rosja zainstalowała w Polsce antyeuropejski rząd

  Real politik.

 • pedro.666

  Oceniono 70 razy 66

  "Nasz węgiel leży na zwałach" - wiemy, wiemy. Starczy go na 200 lat. Premier mówił

 • czarnyminio

  Oceniono 62 razy 60

  Wy górnicy byliście tacy wyrywni gdy władzę sprawowała wraża PO. Jaja wam przytłukło na przodku , że tak cienko piskacie? Posłuchajcie jełopy jak wam ładnie tłumaczy sytuację niejaki poseł Cymański. Cytuję acz niedokładnie - to nie socjalizm , kupujemy tam gdzie taniej. A jakże , dla dobra Polski.

 • c.t.k

  Oceniono 66 razy 58

  Australia 30 000 górników, wydobycie 300 000 000 ton
  Polska 90 000 górników, wydobycie 64 000 000 ton
  Ciekawe ile to na głowę wychodzi...taka jest wydajność
  "Kopalnie węgla kamiennego wydobywają w Polsce coraz mniej węgla, choć ponownie zatrudniają coraz więcej osób. W efekcie ich produktywność spada, a koszty rosną.
  Wysokienapiecie.pI

 • taka_sprawa1

  Oceniono 58 razy 54

  no ale o co teraz się jęczycie górnicy ??? kto popierał dojście pisu do władzy, kto robił gnój w stolicy jak rządziła POi PSL ??? teraz jęki ??? spadajcie do tych swoich sztolni... na drugi raz więcej mózgu używać a mniej słuchać populistów.. dobrze Wam tak...

 • jurek4491

  Oceniono 55 razy 47

  PiS kupując rosyjski węgiel - finansuje przemysł zbrojeniowy Rosji .

 • zegrz

  Oceniono 47 razy 45

  Szanowni górnicy, w końcu i do was zaczyna docierać, że wasza ciężka praca nikomu nie jest potrzebna. Tańszy i lepszy węgiel można kupić za granicą, a złotówka wymienna jest i wasz węgiel do zdobycia dewiz nie jest już potrzebny.
  Przez dziesięciolecia żyliście na koszt reszty kraju (bo dewizy za węgiel były), ale to się kończy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX