Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki

Warszawski Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok niższej instancji dotyczący tzw. prowokacji na Chłodnej. Sprawa prowokacji wobec księdza Jerzego Popiełuszki została umorzona.
Zobacz wideo

Pod koniec 2019 roku pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej złożył zażalenie na wyrok Sądu Okręgowego. Według historyków IPN czyny opisane w sprawie kwalifikowały się jako zbrodnia przeciwko ludzkości, ponieważ wymierzone były nie tylko w duchownego, ale całą opozycję antykomunistyczną - więc sprawa nie powinna ulegać przedawnieniu.

Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie prowokacji wobec księdza Jerzego Popiełuszki

W sprawie prowokacji wobec księdza Popiełuszki oskarżonych było trzech dawnych funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa PRL z Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak podaje WP.pl sędzia Zbigniew Kapiński w ten sposób uzasadniał decyzję Sądu Administracyjnego:

Prokurator w zażaleniu nie wskazuje w żaden sposób i wprost, żeby był przypadek jakikolwiek w prawie międzynarodowym, żeby tego rodzaju jednorazowe zachowanie przez jakikolwiek sąd w innym kraju zostało uznane za zbrodnię przeciwko ludzkości. W związku z tym sąd apelacyjny uznał, że podniesione w zażaleniu zarzuty nie są zasadne.

Umorzona sprawa dotyczyła prowokacji z 1983 roku, kiedy Służby Bezpieczeństwa podrzuciły do mieszkania księdza Popiełuszki amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i czasopisma zakazane przez władze PRL. Sfabrykowane dowody były wtedy podstawą do wszczęcia postępowania karnego przeciwko duchownemu.

Więcej o:
Komentarze (79)
Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki
Zaloguj się
 • stachkaz1947

  Oceniono 16 razy 12

  Bierzcie się z tym świętym prowokatorem.
  Gdyby nie ciągał lwa za ogon to pewnie by sobie żył jak RYDZYK.
  Pączusiunio w masełeczku.

 • 11krzych

  Oceniono 13 razy 11

  >Służby Bezpieczeństwa podrzuciły do mieszkania księdza Popiełuszki amunicję, materiały wybuchowe oraz ulotki i czasopisma zakazane przez władze PRL
  I te prawicowe dzbany nazywają to zbrodnią przeciwko ludzkości? Czy oni sami siebie słyszą? Stworzenie krucjaty dziecięcej albo świntego officjum, to były zbrodnie przeciwko ludzkości a skoro się nie przedawniają, to kościół katolicki powinien być zdelegalizowany. Że to był dawno? Ale Rwanda i udział KK w ludobójstwie był niedawno. Delegalizować.

 • c.t.k

  Oceniono 13 razy 11

  Wystarczy jedno warknięcie biskupa i ksiądz milknie. Glemp podobno proponował mu wyjazd do Rzymu na studia, ale ten się nie zgodził. Podobno. Ja wiem , że Kościół potrzebuje krwi męczenników

 • acototak

  Oceniono 15 razy 11

  Czy płacenia za donosy na marszałka Senatu to też zbrodnia przeciw ludzkości?

 • ochujek

  Oceniono 26 razy 10

  Pamiętam nienawistne kazania tego klechy politykiera. Nie dało się tego słuchać. Z naukami Jezusa nie miały nic wspólnego, tak jak gadanina Rydzyka czy Jędraszewskiego.

 • yuo7leo9

  Oceniono 14 razy 8

  podłożenie przez eSBecję bibuły - zbrodnią ludobójstwa??? To jak nazwać to, co zrobili Jedwabianie swoim żydowskim sąsiadom? kopanie obciętej głowy dziewczynki, gwałcenie kobiet, zatłukiwanie kijami, a wreszcie - wrzucanie niemowląt do ognia płonącej stodoły???

 • hatteras

  Oceniono 10 razy 8

  Walesa mogl tez podzielic los ksiedza,ale SB zrobila z niego agenta Bolka.Prymityw oczywiscie w to uwierzyl ,tak jak uwierzyl w sztuczna mgle i pancerna brzozke.

 • okazja

  Oceniono 13 razy 7

  znow bawia sie w bzdety... a kolejki w sadach coraz dluzsze

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 6 razy 6

  "Według historyków IPN czyny opisane w sprawie kwalifikowały się jako zbrodnia przeciwko ludzkości"

  Ja tam bym się nie ograniczał.
  To była zbrodnia przeciw całemu kosmosowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX