Zagrywka Kancelarii Sejmu. Juszczyszyn zobaczy tylko jedną listę poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie dostanie wglądu do wszystkich list poparcia dla kandydatów na członków KRS - wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Sejmu. Otrzyma jedynie listę z podpisami obywateli z poparciem dla jednej sędzi - wszyscy inni przyszli członkowie KRS mieli podpisy innych sędziów.

Jeszcze we wtorek opisywaliśmy na Gazeta.pl, że w zasadzie kończy się epopeja między sędzią Pawłem Juszczyszynem a Kancelarią Sejmu w sprawie list poparcia kandydatów na członków do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 21 stycznia w Kancelarii Sejmu Juszczyszyn dokona oględzin tych list, jednak jak się okazuje: jest w tym wszystkim małe "ale".

Juszczyszyn z wglądem do list poparcia, ale tylko jednej sędzi

Centrum Informacyjne Sejmu w środę wieczorem wydało komunikat w tej sprawie, potwierdzając, że zezwoli Juszczyszynowi na oględziny, ale przy "poszanowaniu obowiązujących przepisów prawa". Co to oznacza? Zgodnie z komunikatem CIS Juszczyszyn zobaczy tylko... kandydatury zgłoszone przez obywateli.

Rozwiązanie takie pozwala zadośćuczynić postanowieniu Sądu przy jednoczesnym poszanowaniu obowiązujących przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych, którymi Kancelaria Sejmu jest związana. Dlatego też, należy podkreślić, że sędziemu Sądu Okręgowego w Olsztynie mogą być zaprezentowane jedynie załączniki związane z kandydaturami zgłoszonymi przez obywateli. (...). Ponadto Sąd Okręgowy w Olsztynie (tam sędzią jest Juszczyszyn - red.) został poinformowany, że fizyczne przekazanie wykazu obywateli, którzy udzielili poparcia danemu kandydatowi na członka KRS, spowodowałoby, że dane te stałyby się częścią akt toczącego się postępowania sądowego, a więc byłyby jawne dla każdej ze stron. To z kolei uprawdopodabnia naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych

- czytamy.

W praktyce Juszczyszyn zapozna się więc z tysiącami podpisów (potrzebne było minimum dwa tysiące) pod poparciem kandydatury sędzi Teresy Kurcyusz-Furmanik, która jako jedyna w ten sposób dostała się do Krajowej Rady Sądownictwa (choć miała też poparcie sędziów). Cała reszta sędziów powołanych już za rządów Prawa i Sprawiedliwości i po nowelizacjach PiS do KRS trafiła z rekomendacji kolegów po fachu.

Mimo takiego fortelu, Kancelaria Sejmu zapewnia, że data oględzin dokumentów przez Juszczyzyna "jest przyjęta i będzie respektowana".

>>> Poseł PiS komentuje ustawę dyscyplinującą:

Zobacz wideo

Sprawa ujawnienia list poparcia do KRS

Temat list poparcia dla kandydatów do KRS jest skomplikowany: mimo wstępnych zapewnień, że zostaną one upublicznione, tak się nie stało, a Kancelaria Sejmu zgłosiła się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Prezes UODO zobowiązał Kancelarię do tego, by nie ujawniać tychże list ze względu na ochronę danych osobowych. Ponieważ jak dotąd nie ma rozstrzygnięcia - Kancelaria Sejmu zasłania się właśnie jego brakiem, by nie ujawniać list.

Z kolei w listopadzie 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Kancelarii Sejmu upublicznienie list, a korzystając z tego postanowienia sędzia Juszczyszyn domagał się dostępu do nich pod rygorem grzywny. W efekcie wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Więcej o:
Komentarze (144)
Paweł Juszczyszyn nie zobaczy wszystkich list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Fortel Kancelarii Sejmu
Zaloguj się
 • voytekvoytek

  Oceniono 81 razy 77

  człowiek odnosi wrażenie, że ma do czynienia z dziećmi specjalnej troski.

 • dyskootantka

  Oceniono 59 razy 59

  Ciekawe, że RODO nie powstrzymało ich przed publikacją danych starszego pana, który bronił marszałka Grodzkiego. Opublikowali nawet adres, żeby postraszyć starszego pana.

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 57 razy 53

  To zadzieranie z sędziami i robienia ich w wała to najgłupszy ruch PISu. Mam nadzieję, że sie na tym wyłożą. To się skończy pierdlami dla PISowców. Wyroki sądów trzeba jednak respektować.

 • ssc1

  Oceniono 55 razy 49

  Tak wyglada państwo prawa wg pis.....
  Do 99% poparcia w kolejnych wyborach juz bardzo blisko...

 • acototak

  Oceniono 45 razy 39

  To tylko potwierdza, że są to polityczni nominaci Zbyszka Z.

 • threemen

  Oceniono 36 razy 36

  Znaczy dane osobowe obywateli można ujawniać, ale danych pisowskich sędziów już nie. Co na to UODO, GIODO, itp. nikomu niepotrzebne urzędy.

 • baby1

  Oceniono 35 razy 33

  Zabawa w ciuciubabkę na całego. Sąd powinien ukarać szefową kancelarii wysoką grzywną za utrudnianie pracy sądu. Jak PiS zostanie odspawany od koryta, to komornik wyciągnie pieniądze od niej wraz karnymi odsetkami i innymi wysokimi opłatami.

 • Marian

  Oceniono 31 razy 29

  To zasadniczo kończy wszelkie domniemania: wybrali sami siebie.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 35 razy 27

  Chciałbym w to wierzyć, że PiS zostanie rozliczony z każdego złamania prawa. A jeśli chodzi o te listy w ogóle to już wiemy panie zero jak wygląda ta wasza transparentność. Chyba wam się pojęcia jak zawsze pomieszały. Niech ratler jaki o tym ujada w Brukseli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX