Pieniądze z mszy pogrzebowej Adamowicza trafiły do rodzin w Aleppo. Parafia na tym nie poprzestała

Ponad 10 tys. zł zostało zebranych w środę w trakcie mszy w rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nabożeństwo odbyło się w gdańskiej Bazylice Mariackiej. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc dla Aleppo. Podobny krok parafii w ubiegłym roku pozwolił na wsparcie przez pół roku czterech tamtejszych rodzin.

W trakcie mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, która odbyła się 19 stycznia ubiegłego roku, w Bazylice Mariackiej zebrano na tacy 15 271 zł i 155 euro.

- Podjąłem od razu decyzję, że pieniądze pójdą na pomoc dla Aleppo. Z tamtej tacy Caritas Polska objął wsparciem cztery rodziny przez sześć miesięcy - mówi portalowi Gazeta.pl ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Gdańsku.

>>> Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza. 19.01.2019 r.

Zobacz wideo

Pieniądze na wsparcie dla rodzin w Aleppo

Chodzi konkretnie o prowadzony przez Caritas od kilku lat program "Rodzina Rodzinie", który, jak czytamy na stronie internetowej, "polega na bezpośredniej pomocy rodzinom z krajów ogarniętych wojną lub konfliktem poprzez jednorazowe lub comiesięczne wsparcie finansowe". Do tej pory pomoc otrzymało 900 rodzin, którym przekazano łącznie ponad 52 mln zł.

- Zasada jest taka, by dawać nie ryby, a wędki i nie uzależniać ludzi od pomocy. Akcja wymaga współpracy ze strony beneficjentów - wyjaśnia ks. Ireneusz Bradtke.

Jak precyzuje Caritas, organizacja nie chce "zniechęcać rodzin do poszukiwania zatrudnienia". W związku z tym wysokość comiesięcznego wsparcia, które otrzymuje dana rodzina, nie jest taka sama dla wszystkich: zależy od miejsca, w którym mieszkają beneficjenci (Syria, Strefa Gazy), liczby osób w rodzinie, ewentualnych problemów zdrowotnych. Według obecnie obowiązujących zasad, rodzinom przelewana jest kwota od 100 do 500 zł miesięcznie. Do ubiegłego roku wysokość pomocy dla jednej rodziny wynosiła standardowo 510 zł.

W środę w trakcie mszy w rocznicę śmierci Pawła Adamowicza w gdańskiej Bazylice Mariackiej zebrano ponad 10 tys. zł. I te pieniądze mają trafić na pomoc potrzebującym.

Ilu rodzinom w tym roku uda się pomóc? - Czekamy na wyliczenie Caritas Polska, kiedy tylko otrzymamy informację, podzielimy się nią w mediach społecznościowych - zapewnia proboszcz.

Więcej o:
Komentarze (51)
Pieniądze z mszy pogrzebowej Adamowicza trafiły do rodzin w Aleppo. Parafia na tym nie poprzestała
Zaloguj się
 • maguniaklikunia

  Oceniono 35 razy 33

  A jak zakończyła się sprawa ukradzionych plecaków dla dzieci z Aleppo zbieranych w szkołach przez panią Beatę Kempę ?

 • fakiba

  Oceniono 21 razy 19

  A Kempa już z tornistrów się wytłumaczyła jak rozumiem , bo coś cicho w tej sprawie się zrobiło ?

 • arreis65

  Oceniono 17 razy 11

  jak to dobrze, że beata kempa nie jest już ministrem od koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców - teraz razem z beatą szydlo drą mordy i kłamią w PE - bo to potrafią najlepiej !!!

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 9

  oby nie w plecaku od Kempy, bo wiemy gdzie te pieniądze trafiają

 • elgrecqo

  Oceniono 17 razy 9

  A tornistry od Klempy trafiły do klechów i na strych

 • cob22

  Oceniono 8 razy 8

  Za to pieniadze na tornistry dla Aleppo ukradla Kepa. Teraz ma imunitet z 14 tys Euro miesiecznie w Brukseli.

 • ivan_basso

  Oceniono 14 razy 8

  Dary przekażę minister Klempa w pkecakach

 • dejtrejder

  Oceniono 9 razy 7

  To pewnie niejaki rydzyk sobie teraz resztki włosów z głowy powyrywa? Taka kasiorka go ominęła...

 • ze_co

  Oceniono 7 razy 7

  podobno w Caritasie z każdej złotówki do potrzebujących trafia 10 groszy ..
  .. wiec jakby nie poszaleją ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX