WOŚP złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko pracownikom TVP. Chodzi o "plastusie" z Owsiakiem

Po roku od emisji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko osobom odpowiedzialnym za "plastusie". Animacja sugerowała, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, działając w porozumieniu z Jerzym Owsiakiem, wykorzystała zbiórkę na WOŚP do czerpania korzyści osobistych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy złożyła prywatny akt oskarżenia przeciwko Barbarze Pieli, Michałowi Rachoniowi i Krystianowi Krawielowi - podają Wirtualne Media. Fundacja uważa, że autorka obraźliwej dla WOŚP animacji oraz prowadzący i wydawca programu, w którym ją wyemitowano, dokonali zniesławienia (art. 212 kk). 

Zobacz: TVP zaatakowała WOŚP obrzydliwą "dobranocką" z Owsiakiem

Zobacz wideo

Chodzi o program "Minęła 20" niemal dokładnie sprzed roku. W krótkiej animacji Barbary Pieli przedstawiono "autorską" wersję tego, jak wygląda WOŚP. Odcinek nosił tytuł "Metoda 'na siema'". Na trzy dni przed Wielkim Finałem WOŚP w animacji zasugerowano, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, działając w porozumieniu z Jerzym Owsiakiem, wykorzystywała zbiórkę na Orkiestrę do czerpania osobistych korzyści. Samego szefa WOŚP przedstawiono w niej jako kukiełkę, która kręci się wokoło i powtarza "Siema". Jeden z banknotów Owsiaka miał dorobioną gwiazdę Dawida.

Konsekwencje wobec twórców programu

Po emisji programu w mediach rozpętała się burza, wskazywano na powielanie antysemickich stereotypów. Następnego dnia szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz p.o. redaktora naczelnego "Wiadomości" zareagował na antysemicką symbolikę w animacji Pieli. Jarosław Olechowski zapowiedział wyciągniecie surowych konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie "Minęła 20".

Rachoń i Krawiel zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych. Rachonia odsunięto od prowadzenia dwóch programów na antenie TVP: "Minęła 20" i "Woronicza 17". Niemal dokładnie miesiąc po zawieszeniu, Rachoń i Krawiel zostali przywróceni do pracy

Autorka animacji zadeklarowała natomiast, że wycofuje się z tworzenia kolejnych "plastusiowych" produkcji dla TVP. "Ja mam gdzieś te TV, nie wracam! Sami zniszczyli młot na lewaków" - stwierdziła Piela.

Więcej o: