Rada Episkopatu broni abp. Jędraszewskiego ws. "ekologizmu". Opisuje go jako "człowieka dialogu"

Rada ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski stanęła w obronie abp. Marka Jędraszewskiego po jego słowach o "ekologizmie". "Mówił precyzyjnie, że nie chodzi o ekologię, ale o ideologię z kontekstem społecznym i politycznym" - czytamy. Co więcej, rada nazywa metropolitę krakowskiego, który mówił m.in. o "tęczowej zarazie", "człowiekiem dialogu".

Pod koniec 2019 roku abp Marek Jędraszewski przestrzegał przed "ekologizmem", czyli rozprzestrzeniającą się jego zdaniem ideologią. Nazywał "ekologizm" jako "bardzo niebezpieczny" i przywoływał w tym kontekście także Fryderyka Engelsa.

>>> Kaczyński: Arcybiskup Jędraszewski broni normalnej rodziny, jestem mu za to wdzięczny:

Zobacz wideo

Rabiej do arcybiskupa: Idź do diabła. Duchowni w obronie Jędraszewskiego

Za te wypowiedzi z Telewizji Republika na abp. Jędraszewskiego spadła fala krytyki, wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej pisał:

Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę. Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce.

Później po stronie Jędraszewskiego stawali m.in. hierarchowie polskiego Kościoła, którzy pisali, że solidaryzują się z metropolitą krakowskim wobec "krzywdzących ataków, jakie musi znosić obrońca prawdy ewangelicznej". W obronę wziął go także o. Tadeusz Rydzyk, mówiąc: - Każde jego zdanie to jest duża mądrość. Jakie kwalifikacje mają ci, którzy tak uderzają w księdza arcybiskupa? - pytał.

Rada Episkopatu: Jędraszewski to człowiek dialogu, mówił precyzyjnie, o ideologii

Teraz do grona obrońców arcybiskupa dołączyli członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. Rada tłumaczy słowa abp. Jędraszewskiego o "ekologizmie":

Mówił precyzyjnie, że nie chodzi o ekologię, ale o ideologię z kontekstem społecznym i politycznym. (...). Jeżeli naprawdę troszczymy się o ekologię w przestrzeni życiowej człowieka, to musimy zatroszczyć się również o to, co dzieje się w ludzkich sercach i umysłach. Zło bowiem najpierw jest myślą i mową, zanim się stanie uczynkiem.

Rada, broniąc metropolity krakowskiego, apeluje też o wzajemny szacunek i dialog, kulturę słowa. W oświadczeniu zawarto też tezę:

Abp Jędraszewski jest człowiekiem dialogu, tymczasem jego oponenci, nie podjęli z nim żadnej próby dialogu.

Czy rzeczywiście duchowny jest "człowiekiem dialogu"? Przypominamy jego poprzednie wypowiedzi:

Więcej o: