Rada Episkopatu broni abp. Jędraszewskiego ws. "ekologizmu". Opisuje go jako "człowieka dialogu"

Rada ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski stanęła w obronie abp. Marka Jędraszewskiego po jego słowach o "ekologizmie". "Mówił precyzyjnie, że nie chodzi o ekologię, ale o ideologię z kontekstem społecznym i politycznym" - czytamy. Co więcej, rada nazywa metropolitę krakowskiego, który mówił m.in. o "tęczowej zarazie", "człowiekiem dialogu".

Pod koniec 2019 roku abp Marek Jędraszewski przestrzegał przed "ekologizmem", czyli rozprzestrzeniającą się jego zdaniem ideologią. Nazywał "ekologizm" jako "bardzo niebezpieczny" i przywoływał w tym kontekście także Fryderyka Engelsa.

>>> Kaczyński: Arcybiskup Jędraszewski broni normalnej rodziny, jestem mu za to wdzięczny:

Zobacz wideo

Rabiej do arcybiskupa: Idź do diabła. Duchowni w obronie Jędraszewskiego

Za te wypowiedzi z Telewizji Republika na abp. Jędraszewskiego spadła fala krytyki, wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej pisał:

Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę. Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce.

Później po stronie Jędraszewskiego stawali m.in. hierarchowie polskiego Kościoła, którzy pisali, że solidaryzują się z metropolitą krakowskim wobec "krzywdzących ataków, jakie musi znosić obrońca prawdy ewangelicznej". W obronę wziął go także o. Tadeusz Rydzyk, mówiąc: - Każde jego zdanie to jest duża mądrość. Jakie kwalifikacje mają ci, którzy tak uderzają w księdza arcybiskupa? - pytał.

Rada Episkopatu: Jędraszewski to człowiek dialogu, mówił precyzyjnie, o ideologii

Teraz do grona obrońców arcybiskupa dołączyli członkowie Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, działającej przy Konferencji Episkopatu Polski. Rada tłumaczy słowa abp. Jędraszewskiego o "ekologizmie":

Mówił precyzyjnie, że nie chodzi o ekologię, ale o ideologię z kontekstem społecznym i politycznym. (...). Jeżeli naprawdę troszczymy się o ekologię w przestrzeni życiowej człowieka, to musimy zatroszczyć się również o to, co dzieje się w ludzkich sercach i umysłach. Zło bowiem najpierw jest myślą i mową, zanim się stanie uczynkiem.

Rada, broniąc metropolity krakowskiego, apeluje też o wzajemny szacunek i dialog, kulturę słowa. W oświadczeniu zawarto też tezę:

Abp Jędraszewski jest człowiekiem dialogu, tymczasem jego oponenci, nie podjęli z nim żadnej próby dialogu.

Czy rzeczywiście duchowny jest "człowiekiem dialogu"? Przypominamy jego poprzednie wypowiedzi:

Więcej o:
Komentarze (134)
Abp. Marek Jędraszewski ostrzegał przed "ekologizmem". Rada Episkopatu broni duchownego
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 54 razy 48

  Zdecydowanie należy go bronić! Ksiądz biskup jest tym najlepszym, co mogło spotkać Kościół, wyprzedzając nawet pana Rydzyka, który też kładzie ogromne zasługi. Poza tym oczywiście jest człowiekiem dialogu! Staje przed lustrem i prowadzi dialog, bardzo owocny i prowadzący do ciekawych konsensusów :)

 • fedorczyk

  Oceniono 31 razy 29

  Oponenci nie podjęli dialogu? A czym mieli go podejmować? Młotem pneumatycznym? Tylko tak można dialogować z betonem, jeśli już się uzna że z betonem można wejść w jakikolwiek dialog.

 • senior2244

  Oceniono 26 razy 24

  Pedofilska mafia watykańska się konsoliduje z największym idiotom w Polskim kościele.

 • pan.szklanka

  Oceniono 24 razy 22

  Zabieg stylistyczny z końcówką "izm" ma nam ekologię zohydzić.
  Mamy odnieść wrażenie, że ma z ekologią tyle wspólnego co chrześcijaństwo z katolicYZMEM".

 • kabza1605

  Oceniono 21 razy 19

  Gender, tęczowa zaraza, ekologia to trzeba zwalczać! Pedofilia, chciwość księży to należy ukrywać - tako rzecze piskup!

 • muflonex

  Oceniono 19 razy 17

  Arcybiszkopt może rozmawiać z każdym byleby nie z lewicą, mniejszościami, imigrantami, kobietami, ekologami, ateistami, naukowcami i, nie daj Boże, prokuraturą (jak się już trafi jakaś niezależna)

 • brave48

  Oceniono 20 razy 16

  człowiek dialogu ze sobą samym ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX