Prognoza pogody. W środę kulminacja ciepłej pogody. To przez trzy ośrodki ciśnienia nad Europą

Synoptycy prognozują, że środa 15 stycznia będzie wyjątkowo ciepłym dniem. Już jutro termometry na zachodzie Polski wskażą więcej niż 10 stopni Celsjusza.

W środę 15 stycznia nastąpi kulminacja ciepłej pogody. Synoptycy IMGW prognozują, że w niektórych miejscowościach termometry wskażą nawet 12 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na zachodzie kraju. 12 stopni odnotujemy w Jeleniej Górze, 11 stopni we Wrocławiu, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim, a 10 stopni - w Opolu, Zielonej Górze, Poznaniu, Bydgoszczy i Koszalinie. Najzimniej będzie jutro w Zakopanem, gdzie temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie 1 stopnień na plusie.

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Dlaczego w Polsce będzie tak ciepło? Na antenie telewizji TVN Meteo Tomasz Wasilewski wyjaśnił, że jest to związane z trzema ośrodkami ciśnienia, które wpływają obecnie na pogodę w Europie. Na południu kontynentu znajdują się dwa wyże, a na północy jeden niż, co powoduje, że od strony Atlantyku i Morza Śródziemnego na wschód przemieszczają się bardzo duże ilości ciepłego powietrza. 

Długoterminowa prognoza pogody. Śniegu będzie niewiele. Najwięcej opadów w górach

Długoterminowa prognoza pogody przygotowana przez IMGW pokazuje, że w ciągu kolejnych 16 dni nie powinniśmy się spodziewać zimy. Przez większość dni niebo będzie całkowicie zachmurzone, czasami zobaczymy także przejaśnienia. Opady deszczu będą należeć do rzadkości i wystąpią lokalnie. Sporadyczne i słabe opady śniegu prognozuje się tylko dla południowej części kraju. W dniach 14-29 stycznia temperatura w Warszawie będzie wahać się od -1 do nawet 9 stopni Celsjusza, a w Zakopanem od -6 do 6 stopni Celsjusza.

IMGW: Grudzień 2019 był miesiącem ekstremalnie ciepłym

Wszystko wskazuje na to, że zima 2109/2020 będzie bardzo ciepła. Badacze z IMGW przygotowali podsumowanie termiczne grudnia 2019 roku, z którego wynika, że miesiąc ten można zaliczyć do ekstremalnie ciepłych. Średnia temperatura powietrza w Polsce w grudniu ubiegłego roku wyniosła 3,2 stopni Celsjusza. Oznacza to, że była ona o 3,6 stopnia wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca.

Więcej o: