Pijani kierowcy pokryją koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Posłowie Kukiz'15 i PSL złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy dotyczącej świadczeń zdrowotnych. Według nowego projektu kierowcy, którzy spowodują wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków, będą musieli zapłacić za leczenie swoje i ofiar.
Zobacz wideo

Jak podaje Rp.pl, projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych ze środków publicznych został zgłoszony w Sejmie w ostatni piątek. Posłowie PSL-Kukiz'15 chcą, by niektórzy sprawcy pokrywali koszty leczenia ofiar wypadków, które są trudne i kosztowne dla budżetu państwa.

Kierowcy powodujący wypadki pod wpływem alkoholu lub narkotyków mają płacić za leczenie swoje i ofiar - nowy projekt ustawy już w Sejmie

Dotyczy to kosztów nie tylko wynikających z czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia, lecz także późniejszych operacji, pobytu na oddziałach, rehabilitacji oraz opieki psychiatrycznej lub psychologicznej związanej z leczeniem stresu pourazowego. Z roszczeniem regresowym do sprawców wypadków miałby wystąpić Narodowy Fundusz Zdrowia, który wystawiłby rachunek na pokrycie leczenia kierowcy oraz ofiar wypadku. Zasada ta ma dotyczyć osób, które spowodowały wypadek pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Według szacunków Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce wynoszą 48,2 mld złotych rocznie. Koszt wypadku, w której zginie jedna osoba, to 2,05 mln złotych. Koszt wypadku, w której jedna osoba zostanie ciężko lub lekko ranna, to koszt kolejno 2,3 mln złotych oraz 26,7 tysięcy złotych.

Z danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku pijane osoby uczestniczyły w 8,8 procentach wypadków drogowych. Już w lipcu 2019 roku Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji ostrzegał, że liczba kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu wzrosła o 5,4 procent, w porównaniu z tym samym okresem w 2018 roku. Jak podaje portal Auto.dziennik.pl, w 2019 roku po raz pierwszy od 10 lat odnotowano znaczny wzrost liczby osób zatrzymanych za jazdę po alkoholu - w całym roku było ich aż 111 tysięcy. Rocznie kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu powodują do sześciu procent wypadków.

Więcej o:
Komentarze (84)
Pijani kierowcy pokryją koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach? Projekt ustawy trafił do Sejmu
Zaloguj się
 • pralat_h_j

  Oceniono 13 razy 11

  A dlaczego nie dotyczy to trzeźwych morderców wyprzedzających na ciągłej, jadących na zderzaku albo przekraczających dozwoloną prędkość?

 • feldkuratkatz

  Oceniono 13 razy 11

  Firmy ubezpieczeniowe już szykują produkt pt. Ubezpieczenie od odpowiedzialności za leczenie...

 • hirokuni

  Oceniono 13 razy 9

  Brawo! To bardzo dobry ruch; Wiadomo, że ciężko będzie wyegzekwować od takiego sprawcy dziesiątki czy setki tysięcy złotych, ale powinno to przynieść skutek odstraszający przed łamaniem prawa przez sporą grupę osobników. Problemem może także okazać się to, że poszkodowanym także wówczas dużo trudniej uzyskać będzie odszkodowania od takich sprawców, gdyż będzie się trzeba dzielić z NFZetem (o ile ten nie będzie też traktowany w sposób uprzywilejowany - że to jego roszczenia będą finalizowane w pierwszej kolejności)...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 9 razy 7

  Kierowca Macierewicza spowodował i co ??? Alkomatu nawet nie powąchał. Dał dyla z Antonim i tyle ich widziano. Wypadek z Szydłową już ze dwa lata wyjaśniają ...
  PAŃSTWO PRAWA !!!! PISIEGO. CHYBA.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 16 razy 6

  SUPER POMYSŁ !!!!!!!!!
  Dzisiaj nie mogę się doczekać właściwej opieki lekarskiej, bo państwo "nie ma pieniędzy", mimo tego że płacę bardzo wysokie kwoty na gwarantowane leczenie.
  "Mądre łby" proponują, że za leczenie ma płacić sprawca wypadku komunikacyjnego.
  A SKĄD ON WEŹMIE PIENIĄDZE ??????
  ŻADEN LEKARZ NIE BĘDZIE LECZYŁ "NA KREDYT" !!!!!!!!

 • pix_d

  Oceniono 11 razy 5

  Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców to ok. 10% całości. 90% wypadków jest spowodowanych innymi przyczynami niż alkohol. Dlaczego zatem skupiamy się jedynie na tej grupie? Ile wypadków jest spowodowanych przekroczeniem prędkości? Ile wyprzedzaniem "na trzeciego"? Ile nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu? Ile wypadków powodują kierowcy mający prawo jazdy od 12 miesięcy? To jest wybiórcze zajmowanie się tematem pod publiczkę a nie systemowe rozwiązanie problemu.

 • o.kazio

  Oceniono 7 razy 5

  A co 88% wypadków w których sprawca był trzeźwy??? Teraz szkodę (w pojeździe i niektóre inne) "likwiduje" ubezpieczyciel w ramach OC. W przypadku nietrzeźwego sprawcy to ubezpieczyciel zajmuje się regresem. Leczenie ofiar i renty itp. powinno być taką samą "szkodą" jak uszkodzenie czy zniszczenie pojazdu i pokrywane z ubezpieczenia OC i podobnie regres powinien być sprawą ubezpieczyciela. Teraz sytuacja w przypadku leczenia jest taka, jakby poszkodowanemu, jeżeli ma AC, odszkodowanie wypłacano z jego AC, a nie z OC sprawcy.

 • re_x

  Oceniono 6 razy 4

  pomysł ciekawy,ale już częściowo stosowany przez ubezpieczycieli w stosunku do ofiar...tylko co dalej?obciążmy jak tak wszystkich,nie tylko kierowców!ile jest wypadków ciężkich w rolnictwie "pod wpływem"-leczenie,renty..ilu turystów ratuje i za jakie olbrzymie pieniądze GOPR czy WOPR-za bezmyślność niech płacą!...

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 3

  No to się "suweren" ucieszy.... :-)
  Niestety prawda jest taka, że bedzie to kolejny martwy przepis. Bo po pierwsze w Polsce nie ma organu, który RZETELNIE wycenił by koszt leczenia ofiary, a po drugie, JAK z właściciela auta wartego często nie wiecej jak 5 tys. zł. ściągnąć kwotę wielokrotnie wyższą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX