Polskim konsulom we Lwowie grożono śmiercią. SBU zatrzymała dwóch mężczyzn

Ukraińska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy wysyłali maile z pogróżkami pozbawienia życia do polskich konsulów we Lwowie. Sprawa ma związek z procederem fałszowania dokumentów potrzebnych do wyrobienia Kart Polaka.

Według informacji lwowskiego oddziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, dwóch mieszkańców Lwowa wysyłało groźby w imieniu dziennikarza, który ujawnił ich oszustwo. W ten sposób chcieli się zemścić za ujawnienie ich przestępczej działalności - nielegalnym wyrabianiu polskich dokumentów. „Sprawcy zarejestrowali skrzynkę mailową, z której Konsulat Generalny RP i polskie społeczności Lwowa otrzymywali groźby w imieniu autora śledztwa dziennikarskiego” - czytamy w oświadczeniu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Lwów. Groźby pozbawienia życia pod adresem konsulów

Po przeszukaniu mieszkań oskarżonych funkcjonariusze organów ścigania znaleźli laptop, telefony komórkowe, karty bankowe i ponad 30 tysięcy euro. W laptopie podejrzanych znaleziono dowody, że wysyłano maile z groźbami do polskiego konsulatu. W komputerze znaleziono także nowe listy z pogróżkami, skierowane także bezpośrednio do konsula generalnego RP we Lwowie. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w celu zidentyfikowania wszystkich osób zaangażowanych w nielegalną działalność.

>>> Ukraińcy protestują przeciwko porozumieniu z Rosją

Zobacz wideo

Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność osoby, poza historyczną ojczyzną, do narodu polskiego. Posiadacze Karty Polaka mają w Polsce wiele ułatwień, między innymi uproszczoną procedurę uzyskania dokumentu pozwalającego na pobyt w Polsce, przyspieszoną procedurę uzyskania obywatelstwa polskiego, ulgi na transport publiczny czy możliwość studiowania na polskich uczelniach.

Według danych polskiego MSZ Kartę Polaka otrzymało ponad 120 tysięcy obywateli Ukrainy.

Więcej o: