Polskim konsulom we Lwowie grożono śmiercią. SBU zatrzymała dwóch mężczyzn

Ukraińska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy wysyłali maile z pogróżkami pozbawienia życia do polskich konsulów we Lwowie. Sprawa ma związek z procederem fałszowania dokumentów potrzebnych do wyrobienia Kart Polaka.

Według informacji lwowskiego oddziału Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, dwóch mieszkańców Lwowa wysyłało groźby w imieniu dziennikarza, który ujawnił ich oszustwo. W ten sposób chcieli się zemścić za ujawnienie ich przestępczej działalności - nielegalnym wyrabianiu polskich dokumentów. „Sprawcy zarejestrowali skrzynkę mailową, z której Konsulat Generalny RP i polskie społeczności Lwowa otrzymywali groźby w imieniu autora śledztwa dziennikarskiego” - czytamy w oświadczeniu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Lwów. Groźby pozbawienia życia pod adresem konsulów

Po przeszukaniu mieszkań oskarżonych funkcjonariusze organów ścigania znaleźli laptop, telefony komórkowe, karty bankowe i ponad 30 tysięcy euro. W laptopie podejrzanych znaleziono dowody, że wysyłano maile z groźbami do polskiego konsulatu. W komputerze znaleziono także nowe listy z pogróżkami, skierowane także bezpośrednio do konsula generalnego RP we Lwowie. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w celu zidentyfikowania wszystkich osób zaangażowanych w nielegalną działalność.

>>> Ukraińcy protestują przeciwko porozumieniu z Rosją

Zobacz wideo

Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność osoby, poza historyczną ojczyzną, do narodu polskiego. Posiadacze Karty Polaka mają w Polsce wiele ułatwień, między innymi uproszczoną procedurę uzyskania dokumentu pozwalającego na pobyt w Polsce, przyspieszoną procedurę uzyskania obywatelstwa polskiego, ulgi na transport publiczny czy możliwość studiowania na polskich uczelniach.

Według danych polskiego MSZ Kartę Polaka otrzymało ponad 120 tysięcy obywateli Ukrainy.

Więcej o:
Komentarze (32)
Polskim konsulom we Lwowie grożono śmiercią. SBU zatrzymała dwóch mężczyzn
Zaloguj się
 • staryman

  Oceniono 21 razy 7

  „Według danych polskiego MSZ Kartę Polaka otrzymało ponad 120 tysięcy obywateli Ukrainy”
  =============================================
  A skąd się tam tylu tych Polaków wzięło po czystkach etnicznych na Wołyniu i w Galicji Wschodniej i po powojennych falach repatriacji niedobitków?

  Coś mi się wydaje, że większość z tych „Polaków” stworzyli tacy goście, jak ci, których właśnie zamknęła SBU. Może by tak odpowiednie polskie służby zajęły się weryfikacją tych „Polaków”, za których przywileje w Polsce wszyscy wszakże płacimy? Przecież tym naszym służbom też za coś – do cholery! – płacimy, nieprawdaż? Ich funkcjonariusze mają zresztą także liczne przywileje, o których zwykły „Kowalski” nawet pojęcia nie ma, bo jakby miał, to zacząłby zgrzytać zębami. To może by wreszcie te nasze święte, dobrze wypasione krowy, zaczęły coś robić, nie czekając, aż SBU ich wyręczy? Bo SBU nie ma w tym żadnego interesu, a tym razem zadziałało tylko dlatego, że pojawiły się groźby w stosunku do dyplomatów.

  No, leniwe miśki z ABW czy czego tam (trudno „ogarnąć” - tak nam się tych służb namnożyło, że same pewnie nie wiedzą, co tam do czyich kompetencji należy, więc na wszelki wypadek nic nie robią, a jak się smród z czegoś zrobi, to wskazują na „kolegów”), bierzcie się – kuźwa - do roboty! SBU ma wam Polaków weryfikować?

 • vito3

  Oceniono 5 razy 3

  wzieli lapowe i sie nie wywiazali,nasz konsulat ma posrednikow i trzepie w ukrainie straszny hajc

 • artur737

  Oceniono 1 raz 1

  To jest oczywiscie wina naszych nieudolnych sluzb , bo tajemn icą poliszynela jest, ze od lat te karty Polaków byly przyznawane byle komu. A skoro ja to wiem, to chyba wszyscy

 • jozbieszczad

  Oceniono 6 razy 0

  A co z dziennikarzem ,który ujawnił oszustwo ?

 • fitt

  Oceniono 1 raz -1

  No bo te fiuty na nic innego nie zasługują.
  Polak za granica owszem otrzyma pomoc od miejscowej ludności.
  Najlepiej jest w krajach muzułmańskich.
  A od nich usłyszy jedynie, „ to po co zes tu przyjechał”
  Niech wracają do pod BIAŁOSTOCKICH i pod LUBELSKICH wsi razem z tymi co ich szkoła.
  FIUCIARSTWO.

 • bi1234

  Oceniono 3 razy -1

  Co na to MSZ? Norma? Tacy 'konsulowie' już dawno powinni być w kraju by nie psuć reputacji ojczyźnie...

 • marcin1948

  Oceniono 18 razy -2

  Zanim tych dwóch złapali Sakiewka z Gazety (niby)Polskiej już wiedzał że to agentura Putina :-) Zabawny jest ten banderowski doopoliz.

 • kresowiak20

  Oceniono 2 razy -2

  Dlaczego te video z tym tekstem?

 • hatteras

  Oceniono 20 razy -2

  Jestem Polakem i czuje sie Polakiem i nie potrzebna mi jest jakakolwiek karta potwierdzajaca moja narodowosc.Rozumiem i wspolczuje Polakom zamieszkujacych tereny,ktore przez wieki byly polskie,maja oni prawo do jezyka ,wiary i kultury swoich ojcow,ale w ramach spoleczenstwa kraju zamieszkania.Dzisiaj jest karta Polaka jutro ktos wpadnie na pomysl karty katolika,karty geja i po co na co?Aby dzielic ludzi i zaszczepiac w nich wzajemna nienawisc? Mozemy i powinnismy wspomagac Polakow na wschodzie ,odbudowywac zabytki naszej kultury ,ktore tam pozostaly,budowac polskie szkoly tam gdzie mieszkaja Polacy i zyc w pokoju z sasiadami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX