Silny wstrząs na Śląsku. Odczuli go mieszkańcy wielu miast. "Mieszkaniami zabujało"

Na Śląsku i w Zagłębiu doszło do wstrząsu o magnitudzie 3,8. Jego skutki odczuli mieszkańcy wielu miast regionu, m.in. Katowic, Zabrza. Tychów, Mikołowa, Rybnika, Gliwic czy Sosnowca. "Mieszkaniami zatrzęsło" - relacjonują lokalne media. Nikt nie został poszkodowany.

W poniedziałek 13 stycznia po godzinie 14 na Górnym Śląsku doszło do silnego wstrząsu w kopalni Budryk w Ornontowicach. Objął on swoim zasięgiem m.in. Katowice, Mikołów, Rybnik, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Łaziska - podaje Radio Zet. Do wstrząsu doszło także w kopalni Wujek znajdującej się w Katowicach.

Skala Richtera, czyli jak mierzymy siłę trzęsienia ziemi?:

Zobacz wideo

Śląsk. Mieszkańcy odczuli skutki silnego wstrząsu. "Mieszkaniami zatrzęsło"

Górnicy z obu kopalń zostali bezpiecznie wycofani spod ziemi. Skutki wstrząsu odczuli jednak mieszkańcy wielu śląskich miast, którzy relacjonowali, że ich mieszkaniami dosłownie "zabujało i zatrzęsło" - podaje "Dziennik Zachodni". Europejskie Centrum Sejsmologiczne poinformowało, że wstrząs miał magnitudę 3,8, co oznacza, że był dość silny i wyraźnie odczuwalny (według skali zniszczenia budynków może spowodować wstrząs o magnitudzie 5,5). Jego epicentrum znajdowało się między Gierałtowicami a Ornontowicami. 

Nie ma informacji o uszkodzeniach budynków ani o żadnej osobie poszkodowanej.

Więcej o:
Komentarze (36)
Silny wstrząs na Śląsku. Odczuli je mieszkańcy wielu miast. "Mieszkaniami zabujało"
Zaloguj się
 • jonkasta

  Oceniono 17 razy 9

  to nie było śmieszne, czekam w końcu na jakieś wyjaśnienia ludzi, którzy doprowadzili Śląsk do katastrofy, do zagłady... jesteśmy kilkanaście razy w roku wstrząsani takimi tąpnięciami. jesteśmy krok od ludzkich tragedii. Przez wszystkie te lata nie słyszałam tłumaczenia, objaśniania i coś robienia. Cisza. Za to szykują się plany nowych kopaln, nowych dewastacji i zniszcenia naszego życia w tym regionie.

 • selena-0

  Oceniono 13 razy 7

  wybudujcie jeszcze parę kopalń na Śląsku, za parę lat wszystko zapadnie się pod skalą tąpnięć i wstrząsów.

 • an_2_rez

  Oceniono 6 razy 6

  W sobotę byłem u znajomych w Lubinie. Nie pamiętam dokładnie o której, ale wieczorem między 20 a 22 zabujał się budynek. Byłem na 5 piętrze w wielkiej płycie. Strasznie dziwne uczucie. Jakby się w głowie zakręciło. W lokalnych artykułach piszą o górniczej szóstce.

 • dziurowice

  Oceniono 5 razy 5

  Zamknąć, zatopić, zapomnieć. Są same szkody a mogła by być nowoczesna energetyka, czyste powietrze w miastach i 4 miliardy oszczędności w budżecie. Autostrada A1 w okolicy Ornontowic jest jak fala morska.
  Zacząć od wywalenia setek związkowców a reszta sama się ułoży.

 • jolars1

  Oceniono 2 razy 2

  Ryjcie dalej pod ziemią. Może uda się wam osiągnąć sukces i 7 w skali Rychtera! Wungla na 200 lat.

 • alex123

  Oceniono 6 razy 2

  okropne trzęsienie, niespotykane dotąd w mojej pamięci, chociaz tych wstrząsów było dużo już. Sciany w domku jednorodzinnym zatrzeszczały i wydawało się, że runie na mnie sufit i ściany . Na pewno zpstały gdzieś ślady tego wstrząsu, które w tej chwili nie widać. Naprawdę było grożnie, gdzieś 4 stopni w skalu Richtera , jak nie więcej.

 • achaszwerosz

  Oceniono 6 razy 2

  "Wstrząs miał magnitudę 3,8 stopni w skali Richtera", albo miał magnitudę 3,8, albo 3,8 w skali Richtera, to dwie różne rzeczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX