Podsumowanie 28. finału WOŚP. Jerzy Owsiak pozwał TVP. Chodzi o materiał sprzed roku

Jerzy Owsiak wstępnie podsumował 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Deklarowana suma pieniędzy wrzuconych do puszek wynosi obecnie ponad 115 mln zł. Wciąż trwają aukcje. Szef fundacji poinformował też, że pozwał Telewizję Polską.

- Kiedy zamykaliśmy finał, mogliśmy powiedzieć, że deklarowana suma to 115 mln 362 tysiące. W tym momencie na koncie mamy 15 mln 461 tysiące złotych. 8 marca rozliczymy cały finał, teraz trwa liczenie pieniędzy - powiedział na konferencji Jerzy Owsiak. - Bez względu na to, czy zbierzemy więcej, czy mniej niż rok temu, to suma deklarowana, której jesteśmy pewni, jest ogromna. Będziemy mogli zrealizować to wszystko, o czym mówiliśmy w ciągu całego finału.

Jerzy Owsiak podsumowuje 28. finał WOŚP

Jerzy Owsiak w trakcie konferencji zaapelował do prezydenta, premiera i ministra zdrowia w związku z "zapaścią w polskiej służbie zdrowia". - Powinniśmy odbyć debatę narodową, to wy zawiadujecie naszymi pieniędzmi i naszymi podatkami. I to państwo powinniście natychmiast rozmawiać z nami, z narodem na temat zapaści służby zdrowia. Brakuje 60 tys. lekarzy, brakuje 100 tys. personelu medycznego. Tego się nie załatwi w ciągu sekundy, to zapaść systemowa - powiedział. - To wstyd dla państwa polskiego - dodał.

>>> Olek korzystał ze sprzętu WOŚP. Teraz sam zbiera pieniądze:

Zobacz wideo

Szef WOŚP podkreślił, że cały czas trwają licytacje przedmiotów przekazanych Orkiestrze. Podziękował też wolontariuszom na całym świecie. W trakcie konferencji padło pytanie o Pawła Adamowicza i to, jak o jego śmierci informowała TVP.

Pozew przeciwko TVP

- Nie oskarżam Telewizji Polskiej o śmierć Pawła Adamowicza. Celebrujemy zwycięstwo, nie tragedię, więc jeżeli możemy o tym teraz mówić, to na tej konferencji o tym mówmy - powiedział. Na końcu konferencji Owsiak poinformował, że pozwał publiczną telewizję. - Przypominacie sobie państwo, rok temu, mnie z plasteliny, kradnącego pieniądze? Właśnie sprawę podaliśmy do sądu - powiedział.

Chodzi o satyryczny materiał, który rok temu, przed 27. finałem WOŚP, wyemitowała TVP. W animacji Barbary Pieli, tzw. "plastusiach", przedstawiono Jerzego Owsiaka jako nakręcaną "kukiełkę", którą steruje Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według wizji Pieli, była prezydent Warszawy przy pomocy szefa WOŚP datki przeznaczone na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zabierała dla siebie. Gronkiewicz-Waltz zapowiadała wtedy pozew przeciwko TVP.

Więcej o: