Kraków: władze miasta zapłaciły 100 tys. zł za prywatny bankiet kongresu medycznego

Władze Krakowa zapłaciły 100 tysięcy złotych z pieniędzy publicznych za prywatny bankiet kongresu medycznego. Według władz miasta dofinansowanie bankietu będzie skutkować dużym zyskiem promocyjnym.
Zobacz wideo

Jak podaje Onet bankiet został zorganizowany w ramach kongresu medycznego Interntional Union of Phlebology Meeting Chapter, który odbył się pod koniec sierpnia 2019 roku w Krakowie. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski. Według dziennikarzy, którzy dotarli do urzędowych dokumentów, miasto miało podpisać z prywatną firmą umowę, na podstawie której zapłacono 100 tys. złotych za organizację bankietu na otwarcie i zamknięcie kongresu.

Kraków: 100 tysięcy złotych z publicznych pieniędzy przeznaczonych na prywatny bankiet kongresu

40,5 tys. złotych zostało przekazanych na wynajem ogrodów Muzeum Archeologicznego, gdzie zorganizowano bankiety. Pozostała kwota, 59,5 tys. złotych, została przeznaczona na jedzenie dla uczestników kongresu: m.in. krem z białej czekolady z porzeczkami i kawiorem owocowym czy filet z pstrąga wędzonego na konfiturze z czerwonej cebuli.

Według ustaleń Onetu prośba o przekazanie środków publicznych wyszła od przedstawicieli prywatnej firmy. W odpowiedzi urząd wskazał, że kongres medyczny wpływa na rozwój turystyki biznesowej, która jest kluczowym dla Krakowa sektorem gospodarki. "Ekwiwalent promocyjny uzyskany dzięki publikacjom w social mediach (...) oraz przez rekomendacje zadowolonych uczestników jest znacznie większy" - wskazano w piśmie urzędu.

Więcej o: