Mec. Dubois złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko Śpiewakowi. "Zamykanie ust krytykom"

Mecenas Jacek Dubois skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko miejskiemu aktywiście Janowi Śpiewakowi. Adwokat zarzuca działaczowi, że ten skłamał, twierdząc, że jego kancelaria specjalizowała się w "dzikiej reprywatyzacji". "Nie damy się, a w sprawie Jacka Dubois podejmę niedługo kolejne kroki" - skomentował Śpiewak.

O prywatnym akcie oskarżenia skierowanym przez warszawskiego mecenasa Jacka Duboisa Jan Śpiewak poinformował na Facebooku.

"Jacek Dubois, kontrowersyjny adwokat związany z Platformą Obywatelską, mieniący się obrońcą demokracji, sędzia Trybunału Stanu, złożył przeciwko mnie prywatny akt oskarżenia za napisanie, że jego kancelaria specjalizowała się w dzikiej reprywatyzacji. Z tego artykułu grozi nawet rok więzienia" - napisał działacz.

"Kancelaria Jacka Dubois sama się przez lata chwaliła na swojej stronie internetowej, że jej specjalizacją jest warszawska reprywatyzacja. Jego kancelaria reprezentuje również miasto w sprawach, które trafiają przed sąd administracyjny (...). Kancelaria Dubois zarobiła w trzy lata na tym 1,2 miliona złotych z naszych podatków" - dodał Śpiewak.

Stwierdził, że Jacek Dubois "wykorzystuje przemoc prawniczą, żeby zamykać usta krytykom". "Nie damy się, a w sprawie Jacka Dubois podejmę niedługo kolejne kroki" - podsumował aktywista.

Jacek Dubois: To kłamliwe stwierdzenia

O komentarz poprosiliśmy mecenasa Jacka Dubois. Potwierdził, że złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko Janowi Śpiewakowi.

>>> Krzysztof Łapiński: Ataki na Grodzkiego to normalna gra polityczna

Zobacz wideo

- Pan Śpiewak rozprzestrzenia w przestrzeni publicznej szereg nieprawdziwych informacji, które na początku ignorowałem, wychodząc z założenia, że szkoda czasu - powiedział prawnik w rozmowie z Gazeta.pl.

 - Potem, kiedy pan Śpiewak rozprzestrzeniał te informacje jeszcze jako prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, napisałem do MJN, wskazując absolutną nieprawdziwość tych stwierdzeń i przedstawiając dokumenty. Mimo wysłania wezwania przedprocesowego, w dalszym ciągu podejmował takie działania - wyjaśnił Jacek Dubois. Podkreślił, że oczekuje, by Jan Śpiewak "zaprzestał kłamliwych stwierdzeń".

Mecenas wcześniej w rozmowach z mediami tłumaczył, że jego kancelaria nie zajmowała się sprawami, w których w grę wchodził zakup roszczeń, a jedynie reprezentowała osoby uprawnione do odzyskiwania majątków. 

Jan Śpiewak zostanie ułaskawiony?

Prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie w sprawie ułaskawienia Jana Śpiewaka - poinformował  w styczniu Informacyjną Agencję Radiową prezydencki minister Paweł Mucha. Zaznaczył, że obecnie Kancelaria Prezydenta oczekuje na dotarcie akt sprawy z prokuratury.

W połowie grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uznał aktywistę za winnego w procesie o zniesławienie, który wytoczyła mu mecenas Bogumiła Górnikowska, córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd uznał wypowiedzi Jana Śpiewaka dotyczące sposobu, w jaki Bogumiła Górnikowska wykonywała funkcję kuratora oraz jej roli w aferze reprywatyzacyjnej za pomówienie. Sąd wymierzył działaczowi karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych i nawiązkę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Więcej o: