Rocznica śmierci Pawła Adamowicza. W Gdańsku otwarcie alei tragicznie zmarłego prezydenta

W poniedziałek w Gdańsku zorgniazowane zostaną obchody związane z pierwszą rocznicą śmierci Pawła Adamowicza. Rano otwarta zostanie aleja nazwana imieniem prezydenta Gdańska. Wieczorem z kolei władze odsłonią tablicę pamiątkową, a mieszkańcy Gdańska wezmą udział w utworzeniu "największego serca świata".
Zobacz wideo

Jak podaje "Wyborcza" w poniedziałek 13 stycznia kierowcy przejadą 2,7-kilometrową trasą łączącą Morenę z Ujeściskiem i Jasieniem, która otrzymała imię Pawła Adamowicza. W grudniu radni miasta zadecydowali, by Nowa Bulońska Północna zmieniła dotychczasową nazwę, by upamiętnić zamordowanego prezydenta Gdańska. Trasa jednak nie jest jeszcze dokończona - drobne prace polegające na budowie ścieżki rowerowej, chodnika i pasu zieleni potrwają do maja.

W Gdańsku otwarto aleję imienia Pawła Adamowicza

- Dzisiejszy dzień jest dniem tragicznym i smutnym, ale także w smutnych chwilach trzeba myśleć o przyszłości, trzeba iść do przodu. I bardzo się cieszę, że pojawiła się ta inicjatywa, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz wystąpiła z inicjatywą nadania imienia mojego męża Pawła Adamowicza tej właśnie drodze, która łączy dwie części miasta - powiedziała podczas otwarcia Magdalena Adamowicz. Jak podaje Polsat News prezydenta wspomniała też Aleksandra Dulkiewicz:

Czasem się podśmiewaliśmy i mówiliśmy: Bob Budowniczy. Szedł w kamizelce jaskrawej, ale bez kasku, o co ja się zawsze wściekałam, ale niektórzy twierdzili, że niekorzystnie w nim wygląda. Zachwycał się i pokazywał: O Jezu, a co to tam jest? Bo ta ulica dzisiaj otworzyła zupełnie inną atmosferę w naszym mieście. Perspektywę, której nie znaliśmy, nie znał nawet prezydent Paweł Adamowicz

Kolejne obchody upamiętniające prezydenta Pawła Adamowicza odbędą się wieczorem. O godzinie 19:45 w okolicach Katowni, gdzie w 2019 roku stała scena finału WOŚP, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa. To właśnie w tym miejscu rok temu Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika. O 19:55 mieszkańcy zapalą światełko dla prezydenta, a następnie przejdą Traktem Królewskim na Most Zielony, gdzie ułożone zostanie serce ze zniczy - "największe serce świata". O 20:30 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa odprawiona w intencji Pawła Adamowicza.

W rozmowie z TVN24 Aleksandra Dulkiewicz zapewniała, że pamięć o zamordowanym prezydencie Gdańska oraz finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą być jednymi z tych wydarzeń, które będą łączyły polskie społeczeństwo:

Pamięć o Pawle Adamowiczu dzisiaj to są oczywiście jeszcze emocje. Siłą rzeczy, pierwsza rocznica śmierci temu sprzyja. Ale bardzo bym chciała, żeby te emocje zastąpiło konsekwentne działanie codzienne, taka mała lekcja patriotyzmu. Myślę, że to będzie najlepszy, największy pomnik, jaki będziemy mogli wystawić panu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

Prezydent Gdańska przyznała, że wczorajszy finał WOŚP w Gdańsku był wzruszający, a mieszkańcy upamiętnili Pawła Adamowicza podczas światełka do nieba. Na scenie zaśpiewano także "Sound od Silence". - To, co mnie uderzyło, to to, że bardzo wielu ludzi przyjechało specjalnie do Gdańska właśnie na tę niedzielę, na ten finał: z najdalszych zakątków, od Białej Podlaskiej, Nowego Sącza, po Olsztyn i Elbląg - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Więcej o: