WOŚP zagrała po raz 28., czy padnie rekord? Pobicie wyniku z 2019 roku wisi w powietrzu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 28. Zadeklarowana kwota ze zbiórki ogłoszona około północy to 115 362 894 zł. Ostateczną sumę poznamy 8 marca. W ubiegłym roku zadeklarowana kwota wyniosła nieco ponad 92 mln zł, a ostateczna - prawie 176 mln zł. Niewykluczony jest więc rekord.

12 stycznia w całej Polsce zagrała, po raz 28., Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tegoroczny cel kwesty to zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny, a cała akcja działała pod hasłem "Wiatr w żagle". Poza tym - co podkreślali organizatorzy - w świetle wydarzeń w Australii grano też dla mieszkańców kontynentu dotkniętego ogromnymi pożarami.

28. finał WOŚP. Pobicie rekordu z 2019 roku wisi w powietrzu

WOŚP podała, że zadeklarowana kwota to 115 362 894 zł. Dla porównania, w roku 2019 było to ok. 92 mln zł. Wszystko wskazuje więc na to, że WOŚP pobije ubiegłoroczny wynik. Na ostateczne podsumowanie przyjdzie nam jeszcze poczekać aż do 8 marca.

Rok 2019 przyniósł rekord zbiórki - prawie 176 milionów złotych, ale też tragiczne wydarzenia z Gdańska, gdzie w wyniku ran zadanych przez Stefana W. zginął prezydent miasta Paweł Adamowicz.

embed

Finał WOŚP w Gdańsku. "Tutaj bije serce Polski, serce Pawła"

Zgodnie z tradycją, w wielu miejscach kraju, o godz. 20 rozbłysło "Światełko do nieba", które uświetnia każdy finał WOŚP. Inny wymiar miało "światełko" własnie w Gdańsku, gdzie zagrano "Sound of silence", a w niebo skierowano słup światła zamiast fajerwerków.

Żona Adamowicza, Magdalena, mówiła do zebranych w Gdańsku mieszkańców: - Cała Polska jest teraz w Gdańsku, tutaj bije serce Polski, tutaj ciągle bije serce Pawła i nie przestanie bić do końca świata i jeden dzień dłużej.

Czytaj więcej: Gdańsk uczcił pamięć Pawła Adamowicza

28. finał WOŚP - aukcje, sztaby i "najmłodszy wolontariusz"

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy grano i kwestowano nie tylko na ulicach, ale też w sztabach rozrzuconych po miastach Polski, jak i w internecie - w formie licytacji. Reporter Gazeta.pl w jednym ze sztabów wypatrzył "najmłodszego wolontariusza" na tegorocznym graniu:

Zobacz wideo

Jak co roku w WOŚP zaangażowali się ludzie kultury, celebryci, aktorzy czy dziennikarze, a kwestowały również całe rodziny: w tłumie wolontariuszy WOŚP wypatrzyliśmy babcię, mamę i wnuczkę. Tak wyjaśniały swój udział:

Zobacz wideo

W tegorocznych aukcjach można było wylicytować m.in.: koszulkę sportową prezydenta Andrzeja Dudy, suknię Agaty Dudy z wizyty w Japonii, jedna z replik Medalu Noblowskiego Olgi Tokarczuk, a piłkarz Robert Lewandowski zaoferował spotkanie z lunchem dla dwóch osób. Można wylicytować także brązowy medal, który polscy siatkarze wywalczyli podczas Final Six Ligi Narodów w Chicago.

Gazeta.pl również gra z WOŚP. Na naszych aukcjach można wylicytować m.in. krawat przekazany przez Aleksandra Kwaśniewskiego, książkę "Szczerze" Donalda Tuska z autografem byłego szefa Rady Europejskiej czy szklaną różę od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Więcej o: