W "Wiadomościach" 30 sekund o WOŚP i ponad 6 minut o Owsiaku. "Winę za zabójstwo zaczął zrzucać na innych"

"Wiadomości" TVP w niedzielnym wydaniu nie przemilczały WOŚP, choć materiał na temat zbiórki trwał zaledwie około 30 sekund. Sporo miejsca poświęcono natomiast Pawłowi Adamowiczowi - wspominając tragedię sprzed roku "Wiadomości" wskazywały, że przed jego śmiercią jedynie prześwietlały majątek prezydenta Gdańska, tak jak robiły to inne media.

"Wiadomości" TVP krótko poinformowały o tym, że w niedzielę trwał 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a prowadzący wydanie Michał Adamczyk zapowiedział materiał słowami:

Polacy nie są obojętni na krzywdę innych i chętnie uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych. Dziś 28. finał WOŚP, a nasze wsparcie w innych akcjach pomocowych wykracza daleko poza granice Polski.

Następnie przekazano, że prawie 120 tys. wolontariuszy w Polsce i zagranicą zbierało pieniądze na nowoczesny sprzęt, ratujący życie dzieciom. Wspomniano również o tym, że w wśród aukcji WOŚP są m.in. koszulka prezydenta Andrzeja Dudy i suknia Agaty Dudy. W materiale opowiedziano również o akcjach charytatywnych Caritas i - najdłużej - o pomocy, którą widzowie programu nieśli rodzinie pogorzelców. 

"Wiadomości": Owsiak szuka winnych tragedii w Gdańsku

Pod koniec "Wiadomości" powrócono jednak do tematu WOŚP, jednak za sprawą tragicznych wydarzeń sprzed roku, czyli z ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan W. pchnął Adamowicza trzykrotnie nożem na scenie podczas 27. finału WOŚP w Gdańsku, który odbywał się 13 stycznia 2019 roku. Polityk zmarł dzień później, 14 stycznia.

Czytaj więcej: Jerzy Owsiak: To nie WOŚP była powodem śmierci Pawła Adamowicza. To język nienawiści

Adamczyk, zapowiadając materiał, powiedział:

Razem z kolejnym finałem WOŚP niestety powraca festiwal obciążania odpowiedzialnością za zeszłoroczną tragedię. (...). Jerzy Owsiak sugeruje winnych tej tragedii, szuka ich wszędzie, tylko nie w gronie organizatorów gdańskiego finału WOŚP.

W materiale TVP wskazano, że Jerzy Owsiak miał dokonać ataku na Ministerstwo Sprawiedliwości, mówiąc na konferencji prasowej:

Mam pytanie: w jaki sposób ten człowiek się dostał na scenę? Proszę odpowiedzieć mi na to.

"Wiadomości" 12 stycznia. Ponad minuta o WOŚP, sześć o Owsiaku i Adamowiczu

Potem lektor "Wiadomości" odczytał, że takie pytanie powinno być kierowane nie do resortu sprawiedliwości, a do organizatorów gdańskiego finału WOŚP z 2019 roku. Wspomniano też, że Owsiak próbował uwikłać "przeciwników politycznych" w śmierć prezydenta Gdańska. - Winę za zabójstwo zaczął zrzucać na innych, m.in. na dziennikarzy Telewizji Polskiej - odczytał lektor.

W dalszej części cytowano materiały prasowe na temat Pawła Adamowicza, pochodzące z mediów innych niż publiczne, w których analizowano sprawę jego majątku. Warto zaznaczyć, że o materiał o WOŚP i innych akcjach charytatywnych trwał niewiele ponad półtorej minuty, tak już ten o Owsiaku i Adamowiczu - ponad sześć.

Czytaj też: TVP musi przeprosić Gdańsk za materiał o imigrantach. Jest wyrok sądu