W "Wiadomościach" 30 sekund o WOŚP i ponad 6 minut o Owsiaku. "Winę za zabójstwo zaczął zrzucać na innych"

"Wiadomości" TVP w niedzielnym wydaniu nie przemilczały WOŚP, choć materiał na temat zbiórki trwał zaledwie około 30 sekund. Sporo miejsca poświęcono natomiast Pawłowi Adamowiczowi - wspominając tragedię sprzed roku "Wiadomości" wskazywały, że przed jego śmiercią jedynie prześwietlały majątek prezydenta Gdańska, tak jak robiły to inne media.

"Wiadomości" TVP krótko poinformowały o tym, że w niedzielę trwał 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a prowadzący wydanie Michał Adamczyk zapowiedział materiał słowami:

Polacy nie są obojętni na krzywdę innych i chętnie uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych. Dziś 28. finał WOŚP, a nasze wsparcie w innych akcjach pomocowych wykracza daleko poza granice Polski.

Następnie przekazano, że prawie 120 tys. wolontariuszy w Polsce i zagranicą zbierało pieniądze na nowoczesny sprzęt, ratujący życie dzieciom. Wspomniano również o tym, że w wśród aukcji WOŚP są m.in. koszulka prezydenta Andrzeja Dudy i suknia Agaty Dudy. W materiale opowiedziano również o akcjach charytatywnych Caritas i - najdłużej - o pomocy, którą widzowie programu nieśli rodzinie pogorzelców. 

"Wiadomości": Owsiak szuka winnych tragedii w Gdańsku

Pod koniec "Wiadomości" powrócono jednak do tematu WOŚP, jednak za sprawą tragicznych wydarzeń sprzed roku, czyli z ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan W. pchnął Adamowicza trzykrotnie nożem na scenie podczas 27. finału WOŚP w Gdańsku, który odbywał się 13 stycznia 2019 roku. Polityk zmarł dzień później, 14 stycznia.

Czytaj więcej: Jerzy Owsiak: To nie WOŚP była powodem śmierci Pawła Adamowicza. To język nienawiści

Adamczyk, zapowiadając materiał, powiedział:

Razem z kolejnym finałem WOŚP niestety powraca festiwal obciążania odpowiedzialnością za zeszłoroczną tragedię. (...). Jerzy Owsiak sugeruje winnych tej tragedii, szuka ich wszędzie, tylko nie w gronie organizatorów gdańskiego finału WOŚP.

W materiale TVP wskazano, że Jerzy Owsiak miał dokonać ataku na Ministerstwo Sprawiedliwości, mówiąc na konferencji prasowej:

Mam pytanie: w jaki sposób ten człowiek się dostał na scenę? Proszę odpowiedzieć mi na to.

"Wiadomości" 12 stycznia. Ponad minuta o WOŚP, sześć o Owsiaku i Adamowiczu

Potem lektor "Wiadomości" odczytał, że takie pytanie powinno być kierowane nie do resortu sprawiedliwości, a do organizatorów gdańskiego finału WOŚP z 2019 roku. Wspomniano też, że Owsiak próbował uwikłać "przeciwników politycznych" w śmierć prezydenta Gdańska. - Winę za zabójstwo zaczął zrzucać na innych, m.in. na dziennikarzy Telewizji Polskiej - odczytał lektor.

W dalszej części cytowano materiały prasowe na temat Pawła Adamowicza, pochodzące z mediów innych niż publiczne, w których analizowano sprawę jego majątku. Warto zaznaczyć, że o materiał o WOŚP i innych akcjach charytatywnych trwał niewiele ponad półtorej minuty, tak już ten o Owsiaku i Adamowiczu - ponad sześć.

Czytaj też: TVP musi przeprosić Gdańsk za materiał o imigrantach. Jest wyrok sądu

Więcej o:
Komentarze (518)
28. finał WOŚP. "Wiadomości" TVP o WOŚP, Owsiaku i Adamowiczu. "Festiwal obciążania odpowiedzialnością za zeszłoroczną tragedię"
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 153 razy 145

  Kaczynski o Polakach: " W Polsce za pomocą telewizji można wykreować obraz, jaki się chce, bo społeczeństwo nie analizuje tego, co tam widzi"... Uczony Pan o panszczyznianym chlopstwie.

  Nie wiem co do takich jak ja czuje Jarek, i niewiele mnie to obchodzi. Ale wami, drodzy bracia i siostry z PiS, musi szczerze gardzic.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 114 razy 112

  Wyśmiewanie dobroczynności Polaków i fundacji, która była wielokrotnie audytowana i od 28 lat organizuje i mobilizuje rodaków w kraju i za granicą, wyśmiewanie wyposażenia szpitali za setki milionów i uratowanego życia lub zdrowia dzieci i dorosłych.
  Wyborcom PiS gratulujemy cynicznego rządu i telewizyjnej kłamliwej propagandy.

 • drdr2

  Oceniono 90 razy 86

  Ciekawe gdzie ci prezenterzy znajdą robotę po upadku PiSu. Trwam wszystkich nie pomieści, poza tym hochsztapler rydzyk niewiele płaci bo to kutwa

 • numer7my

  Oceniono 82 razy 78

  Było jeszcze o Francji która wpieprzyła tu miliardy Ojro jaki to upadły kraj i totalitarny oraz o marszałku Grockim oczywiście, Goebbels to musiał tu by brać nauki

 • ivan_basso

  Oceniono 70 razy 68

  Poparcie prze Zjednoczoną Prawicę (PIS/Porozumienie/SP) komunistycznego, peerelowskiego, pezetpeerowskiego prokuratora
  Popracie obrońcy pedofila #ciumkanie

  230 posłów Niepodległej poprało kandydaturę piotrowicza na sędziego TK, w tym Rząd RP (21.11.2019)
  Prezydent Andrzej Duda odbiera ślubowanie od piotrowicza (5.12.2019)

  Dobra zmiana na smyczy ubecji, esbecji, kgb, fsb
  Zdrajcy

 • Dariusz Siekański

  Oceniono 64 razy 64

  To jest właśnie ta misja którą wg. ustawy wypełnia telewizja publiczna ? Kilkunastosekundowa wzmianka o finale największej charytatywnej akcji w Europie , akcji która łączy wszystkich Polaków bez względu na poglądy , wyznanie , wiek i orientację . To że WOŚP po zwycięstwie PISIORÓW w 2015 roku została wyrzucona z telewizji publicznej powinno być traktowane jak przestępstwo przeciwko ustawie o radiofonii i telewizji . Mam nadzieję , że być może kiedyś odpowiedzą za to co zrobili z telewizją publiczną ,za to jak bardzo ją zeszmacili , i to nie tylko ten pionek Kurski ale także ten mały człowieczek który tak nienawidzi większości Polaków .

 • glupota_g.pl

  Oceniono 60 razy 58

  TVP to jednak jest jak ten złodziej, co wyrwał torebkę i krzyczy, że tam kradną...

  Po ponad 4 latach dalej nie wierzę, jak można być tak podłym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX