W Warszawie manifestacja sędziów. Duda tweetuje o hipokryzji i pokazuje dokument od "pewnego mecenasa"

Andrzej Duda w trakcie "Marszu Tysiąca Tóg" zamieścił na Twitterze dokument Krajowej Rady Sądownictwa z 2009 roku, w którym nawoływano, by sędziowie nie brali udziału w protestach. Prezydent wspominał o hipokryzji przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem I prezes SN Małgorzata Gersdorf nie pozostawia wątpliwości: sędziowie protestują, bo sytuacja jest ekstraordynaryjna.

W Warszawie odbył się "Marsz Tysiąca Tóg", zorganizowany przez środowiska prawnicze i sędziowskie przeciwko tzw. ustawie kagańcowej. Gdy uczestnicy manifestacji szli ulicami stolicy w kierunku Sejmu, ich działania na Twitterze skomentował prezydent Andrzej Duda.

>>> Już wcześniej protestowano przeciwko zmianom w prawie:

Zobacz wideo

"Marsz Tysiąca Tóg". Prezydent przypomina stanowisko KRS z 2009 roku

Prezydent napisał, że dopiero co otrzymał dokument (stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z 2009 roku) od "pewnego mecenasa". Wspomniany przez Andrzeja Dudę prawnik miał też napisać: "Niezłe... najbardziej mordercza jest hipokryzja". Prezydent dopisał od siebie:

Rzeczywiście. Tyle powiem.

W załączonym do tweeta dokumencie zaznaczono, że w stanowisku z 8 stycznia 2009 roku KRS zwracała uwagę na to, że apelowanie do sędziów "o aktywny udział w akcjach protestacyjnych" może stanowić zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Prowadzone działania mogą również nasuwać podejrzenie, że akcje protestacyjne ze względu na sposób i formę protestu stanowią obejście zakazu przynależności sędziego do związku zawodowego i zakazu prowadzenia strajku

- padło w piśmie KRS.

Gersdorf: Uczono mnie, że sędzia wypowiada się przez wyroki, ale sytuacja jest ekstraordynaryjna

Jeszcze przed tweetem prezydenta i rozpoczęciem manifestacji, o udział w "Marszu Tysiąca Tóg" była pytana I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która mówiła, że obecna sytuacja - w związku z procedowaną ustawą represyjną - jest "ekstraordynaryjna".

Tam są te groźby postępowań dyscyplinarnych [w ustawie - red.], chcemy zademonstrować, że tak nie może być, nie jesteśmy przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Jesteśmy przeciwko - to dobre stwierdzenie- nakładaniu kagańca sędziom. (...). Ja całe życie byłam tak nauczona przez swoich nauczycieli, że sędzia ma nie dyskutować, tylko ma wypowiadać się przez wyroki, ale sytuacja jest ekstraordynaryjna, naprawdę nie są to normalne czasy, mieliśmy wolność sądów wywalczoną przez też moje pokolenie, a teraz zabiera się nam tę wolność, mówiąc, że jesteśmy jakąś kastą

- mówiła I prezes SN.

"Marsz Tysiąca Tóg" w Warszawie, dowiedz się więcej:

Więcej o:
Komentarze (528)
"Marsz Tysiąca Tóg" w Warszawie. Prezydent krytykuje manifestację, cytuje "mecenasa" i przypomina stanowisko KRS
Zaloguj się
 • 2majtek1

  Oceniono 188 razy 178

  Duda jest żałosną karykaturą zawodu prawniczego przez przypadek posiadającą tytuł dr co jest totalną kompromitacją UJ.

 • lodzermensz1

  Oceniono 144 razy 136

  W 2009 r. nikt nie zamieniał Polski w Rosję Putina, szanowny panie prezydencie.
  Jeszcze coś o hipokryzji?

 • tom_aszek

  Oceniono 119 razy 109

  "Prezydent wspominał o hipokryzji przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości."

  W temacie hipokryzji, to jak tam rozliczanie 'delegacji' do Nowego Tomyśla, panie doktorze praw?

 • hatteras

  Oceniono 103 razy 93

  Pod rzadami PiSu Polska stala sie innym krajem.Narod podzielony,ludzie sie wzajemnie nienawidza,nikt nas nie szanuje i mamy samych wrogow i chyba najwiekszych wsrod sojusznikow.Kart historii nikt nie odwroci i nie zmieni straconego czasu.Inni pojda do przodu ,amy znow bedziemy w ogonie plakac,ubolewac i placic za glupote.

 • my_kroolik

  Oceniono 78 razy 72

  Duda, masz być strażnikiem Konstytucji, ty żałosny aparatczyku. Jeśli tego nie rozumiesz, to nie nadajesz się na stanowisko Prezydenta RP. Niektórzy rosną po elekcji na mężów stanu, a ty jak byłeś nikim, tak nikim pozostałeś.

 • hen-live

  Oceniono 73 razy 69

  Panie Duda. Hipokryzja to Twoja i PiS bolszewii domena.

 • fakiba

  Oceniono 70 razy 62

  Panie Duda sędziowie mają rację że protestują bo tacy jak pan chcą żeby sądzili według linii partii pis ale nic z tego .

 • czarnyminio

  Oceniono 63 razy 57

  Duda , twoje zachowanie, twoje rozedrganie emocjonalne, twoja ekspresja , niekompetencja robią z ciebie ciekawe zjawisko socjologiczno -medyczne a nie prezydenta. Co ten suweren w tobie widzi, za cholerę nie rozumiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX